ראש הפורום ללימודים פלסטינים במרכז דיין אונ' ת"א, ד"ר מיכאל מילשטיין, שוחח הבוקר (שני) עם ליאת רון ברדיו צפון 104.5fm על השתיקה הישראלית בתגובה למתקפה האיראנית.

"כוננות ספיגה": העם האיראני מתפלל לתקיפה ישראלית בלב טהרן?

לשכת נתניהו רומזת: כך תיראה התגובה לתקיפה של איראן

"האיראניים הפגינו תעוזה ויצאו למתקפה הכי דרמטית אי פעם שקידמו נגד ישראל, מראה שלצד זה שאנחנו צריכים להשתבח בהצלחה האופרטיבית המדהימה שהייתה בשבת, גם לא לשכוח את העניין של תעוזה איראנית, אולי כרסום בהרתעה של ישראל, ככה שאני חושב שאנחנו רחוקים מלסגור את זה, וכדאי שנרגיע מההתבשמות שלנו בתחושת ניצחון- זה עוד לא זה", הוסיף: "צריך לזכור שמה שירדן עשתה - בגלל אינטרסים ירדניים ולא השתלבות בתנועה הציונית", פתח מילשטיין את דבריו.

במשך השיחה התייחס להגנה המשולבת של מדינות האזור על ישראל: "הכרזנו שיש קואליציה חדשה ביום שבת, מלבד ישראל וארה"ב אף מדינה ערבית לא הכריזה על הקואליציה, גם לא הודתה שהיה שיתוף פעולה צבאי ביום שבת".

עוד אמר: "לגבי חיזבאללה זה סיפור מעניין, כי כמעט מכל זירת פרוקסי של האיראניים ירו באותו יום תימן, ועיראק. קודם כל זו לא החלטה של חיזבאללה אם כן או לא להשתתף בממדים האלו של המערכה, והייתי אומר לא רק החלטה של חיזבאללה אלא של האיראניים, אני חושב שהאיראניים אמרו לעצמם: 'זה צריך להיות עניין שלנו, חיסלו לנו גנרל. אין טעם להתחבא מאחורי פרוקסי ברגע שהם מרגישים כל כך רבי עוצמה ואנחנו לא חושבים שלישראל יש את אותה הרתעה לפני ה-7 באוקטובר, אז אנחנו רוצים לעשות את זה בעצמנו, דבר שני לא בטוח שאנחנו רוצים לשרוף את הכלי שנקרא חיזבאללה עכשיו, אנחנו צריכים אותו', חושב שמה שראינו זה לא תוצר של פחד, אפילו לא הייתי אומר חשיבה אחרת של חיזבאללה  לגבי מלחמה עם ישראל אלא מחשב איראני מאוד מורכב שאומר: 'לא כרגע להפעיל אותו, אבל תדעו לכם שזה קיים ויש מצב להפעיל אותו במערכות בעתיד".

כשנשאל על הסיכוי למלחמה בצפון השיב מילשטיין: "הסיפור הזה הוא עדיין סיפור פתוח, אנחנו עדיין באותן דילמות שליוו אותנו מהחודשים נובמבר, דצמבר וינואר כשהתחילו כל המגעים של הוכשטיין. המרחב מפוחד, אנחנו עדיין מול שוקת שבורה במובן הזה. היום הסבירות יותר גדולה להסלמה מאשר להסדרה, ככה שזה ממש לא התרחק מאיתנו".

על חזרת העזתים לצפון הרצועה סיפר: "נוטה להעריך שאיראן עומדת מאחורי זה. התשובה של חמאס מעידה שלחמאס אין צורך לצאת מעורו על מנת לעשות עסקה, צה"ל משאיר מעט מאוד כוחות ברצועה, ניסו להחזיר תושבים, הסיוע ההומניטרי מגיע בהיקפים שעוד מעט עזה תבקש להפסיק".

עוד טען: "אין לנו כרגע את היכולת למוטט את חמאס, כנראה גם לא תוכנית סדורה לעשות את זה. ולכן, לדעתי הרבה יותר הגיוני להתחיל לדון ברצינות בסיפור של העסקה גם עם זה גובה מאיתנו מחירים מאוד כואבים".

בסיום דבריו אמר: "לא צריך להלהיט את עצמנו שיש איזושהי דרך קסם שתביא לנו גם את מיטוט חמאס, גם את שחרור החטופים והכל לפי הרצונות שלנו, זה כנראה לא מתממש ואנחנו צריכים להיות כנים עם עצמנו".