מלחמת חרבות ברזל: על רקע יומה הׁ־194 של המלחמה בשלל הגזרות, עולה השאלה מתי ובאיזה אופן תבחר ישראל להגיב על המתקפה האיראנית בליל שבת. הכתב הצבאי אור הלר ('חדשות 13') שוחח היום (רביעי) עם אודי סגל וענת דוידוב בתוכניתם ב-103fm, והביא פרטים נוספים על המתרחש בזירות הרבות.

"לא להסלים את המצב": ישראל תימנע מתגובה באיראן? הרמז של דרעי
פוטין במסר חד משמעי לישראל: "הימנעו מתקיפה באיראן" | דיווח

"באמת אנחנו רואים שעוד לילה עבר ללא תגובה ישראלית, אנחנו שומעים את הדיווחים מארה"ב, גיבוש חבילת סנקציות חמורה של ביידן על האיראנים", אמר. "אני חושב שאנחנו שומעים את החדשות מארה"ב, ואנחנו מבינים יותר טוב את ההתמהמהות כרגע בתגובה. אנחנו שומעים את המחויבות והסינדול העצמי של ישראל לתגובה, אבל אני חושב שצריך לתאם ציפיות עם הציבור - תהיה תגובה, שהמטרה שלה תהיה יותר להעביר מסר ולסגור את הסיפור, וגם מתוך רצון למנוע תגובה על תגובה על תגובה".

באשר לדבריו של שר הביטחון יואב גלנט על המתקפה האיראנית חסרת התקדים ואחוזי היירוט המרשימים של ישראל בשיתוף עם הקואליציה של המזרח התיכון, הדגיש: "זה תמיד גם שיקול, בטח בשנה מטורפת כמו השנה שאנחנו נמצאים בה, הרצון לתת צ'אנס גם לקואליציה בינלאומית לפעול נגד איראן בעוד מישורים, כמו מישור של סנקציות וצעדים של חרמות, וגם בליץ' דיפלומטי, וגם הרצון לסגור את הסיפור הזה ואולי גם פסח משפיע - כל זה מוביל אותנו לתגובה שתהיה יחסית סימבולית, במגמה לסגור את האירוע".

עוד הבהיר כי "בהיעדר עסקת חטופים אנחנו רואים את המשך ההכנות של צה"ל למבצע ברפיח. הנחת העבודה היא שמבצע ברפיח יקרה, ונעשים לזה צעדי הכנה מבצעיים של צה"ל. הסיפור עם איראן, ישראל במגמה לסגור אותו והפרדוקס הפנימי פה שדווקא נוכח ההישג המבצעי הפנומנלי של המודיעין וכמובן חיל האוויר, נוכח ההישג הזה זה משאיר לישראל גם הרבה אופציות במנעד וגם מגביר את הלחץ עליה אופן פרדוקסלי".

"נצטרך כולנו להמתין ולראות, הדילמה היא דילמה אמיתית", הודה והוסיף על ההכנות לקראת פעולה צבאית ברפיח: "אנחנו רואים ירידה משמעותית בלחימה ברצועת עזה, ודווקא הבוקר מגיעה לצערנו הודעה של דו"צ שלוחם ביחידת הקומנדו שלד"ג נפצע קשה בקרב בצפון הרצועה. גיוס של שתי חטיבות מילואים, שיחליפו את הכוחות של אוגדה 162 במסדרון", ציין.

התקיפה האיראנית: מפקד מערך הבקרה אלוף-משנה א׳, חיל האוויר (צילום :דובר צה"ל)

לסיום הסביר: "כרגע ההחלטה היא להיערך למתקפה ברפיח בעוד כמה שבועות עם שתי אוגדות סדירות, לא חטיבות מילואים. אנחנו נראה שבועות ארוכים של פינוי אוכלוסייה ומאמץ הנעת אוכלוסייה צפונה. זה עוד לא התחיל, גם זה צריך תיאום עם האמריקנים והמצרים".