ד"ר תמר עילם גינדין, מומחית לאיראן ממרכז עזרי באוניברסיטת חיפה ומחברת הרומן ההיסטורי 'המלכה', שוחחה היום (שישי) עם רון קופמן ואריה אלדד ברדיו 103fm הביאה פרטים נוספים על המתרחש באיראן לאחר המתקפה הישראלית, זאת על רקע הדיווחים במדינה לפיהם לא התרחשה תקיפה כלל. 

ליל הסדר במקלטים? נערכים לתגובה האיראנית על התקיפה המיוחסת לישראל
הסיוע לחמאס מתרחב? משאיות עם ציוד עברו הלילה במעבר ארז

"כל רשתות החדשות מדווחות שהכול כרגיל, היו כמה רחפנים בשמי אספהאן, הם לא אומרים 'יורטו' הם אומרים 'טורגטו'", ציינה. "טורגטו זאת אומרת שהן היו מטרות, שירו עליהן, אבל לא אומרים שהפילו אותן. לפי הדיווחים, הבסיס הצבאי שנפגע הוא בסיס חיל אוויר שנמצא 22 ק"מ מאספהאן, אז הגיוני שהעיר שקטה, כי גם ישראל ידועה שהיא יכולה לא להפיץ מרכזי אוכלוסייה".

ד"ר גינדין המשיכה והבהירה כי "אני מאמינה להם גם לגבי התקיפה בשבת, וגם לגבי שהם באמת לא מעוניינים שהמצב יסלים למלחמה. אף אחד לא רוצה מלחמה כוללת אבל אף אחד לא רוצה לצאת פראייר. זאת ממש תמונת מראה, כל פעם אחד תוקף ואז נכנס להיסטריה והשני נהנה מההיסטריה עד שהוא עצמו תוקף - ונכנס להיסטריה".

"אם איראן תהיה גרעינית, אנחנו יכולים להתייחס לזה באותם כלים?", התעניינו צמד המגישים, וד"ר גינדין השיבה: "עד עכשיו הם כן הרבה יותר רציונליים למשל מחמאס, ולכן הם גם התנערו משבעה באוקטובר בערך מיד, ועדיין, אבל הם כן הרבה יותר תחת לחץ מצד העם שלהם, תומכי המשטר ואלו שמבקרים אותו מימין - הם רוצים רפובליקה אסלאמית והם רוןצים שהיא תהיה יותר תקיפה. זאת גם הסיבה לתקיפה בשבת, הייתה עליהם המון ביקורת אז הם היו צריכים להראות".

לדבריה, "הרפובליקה האסלאמית היא הדבר הכי רע שקרה באיראן, הכפייה הדתית והאלימות של המשטר גרמו לצעירים לברוח מהדת. יש שם הרבה חוקים של האסלאם שהם עצמם מפרים".

לסיום התייחס ד"ר גינדין למצבו של חמינאי: "יש לו סרטן ערמונית, מכור לאופיום, יש גם שמועות שהוא בכלל מת. אז באמת מספידים אותו בשמחה כבר הרבה שנים, אבל אני לא יודעת לצפות מתי הוא ימות".

בתוך כך מפקד צבא איראן התייחס לתקיפה ואמר כי: "קולות הפיצוצים בעוספיה נגרמו מירי לעבר חפצים מעופפים, והיינו ערניים. הישות הציונית בדקה בעבר את תגובתנו לאיומיה"

בסוכנות הידיעות בלומברג דיווחו כי ישראל הודיעה ביום חמישי לארה"ב כי בכוונתה להגיב למתקפה האיראנית תוך יום או יומיים. משרד החוץ האוסטרלי הודיע כי הוא קורא לאוסטרלים בישראל לעזוב. מטעם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית נמסר: "אנו מאשרים שלא נגרם נזק לאתרי גרעין איראניים".

עריכה: שני רומנו 103fm