צה"ל תקף וחיסל הבוקר (שלישי) באמצעות כלי טיס של חיל האוויר במרחב דרום לבנון, את חסין עלי עזקול, מחבל מרכזי במערך ההגנה האווירית של ארגון הטרור חיזבאללה בדרום לבנון. במהלך השעות שלאחר מכן, נשמעו אזעקות רבות באזור הצפון, כולל בעכו ובקריות. 

הסלמה בארה"ב: ההפגנות הפרו-פלסטיניות מתגברות באוניברסיטאות | צפו
מתקרבים להכרעה? קצין חי״ר ראשי: ״יודעים להתמודד גם עם רפיח״

לפני זמן קצר, נשמעו אזעקות ביישובים מרגליות וברעם. זוהו חמישה שיגורים שנורו לעבר מרגליות. עזקול היה מעורב רבות בפעילות המערך ולקח חלק בתכנון וההוצאה לפועל של מגוון פעילויות טרור. לטענת צה"ל, סיכולו מהווה פגיעה משמעותית ביכולת המערך והארגון במרחב.

בנוסף, במהלך הלילה חוסל במרחב ארזון המחבל מחמד ח'ליל עטיה, מחבל מרכזי ביחידה האווירית של כוח רדואן בארגון הטרור חיזבאללה. במסגרת תפקידו עטיה היה מעורב בהכנה וביצוע של מתווי טרור לשטח הארץ.

כאמור, זמן קצר לאחר החיסול, הופעלו אזעקות רבות ובטווח חריג וארוך מהרגיל בגליל המערבי בשל חשש לחדירת כלי טיס עוין בלוחמי הגטאות, מזרעה, רגבה, עכו ובקריות. הדי פיצוץ נשמעו דרומית לנהריה - ככל הנראה יורטו שתי מטרות אוויריות.

יירוט נצפה בחוף הים שבי ציון - בין עכו לנהריה (צילום :שימוש לפי סעיף 27א')
ראש עיריית נהריה רונן מרלי בעקבות הדי הפיצוצים שנשמעו בעיר: "תושבי נהריה צהריים טובים חג שמח, שמענו את הפיצוצים כמו רובכם אני מניח, אני רוצה להרגיע אתכם קודם כל לא היה שום ירי לנהריה, כנראה כלי טיס שחיל האוויר הצליח ליירט. אנחנו עדיין סורקים בעיקר במרחב הדרומי שלנו אם יש משהו שפספסנו. מבחינת הצבא כרגע זה סיום אירוע, אפשר להיות רגועים".
אליס פנסו, תושבת המרכז שמתארחת אצל משפחה בעכו אמרה ל-״מעריב״: ״האזעקה תפסה אותנו בעכו באמצע שולחן החג - בארוחת על האש. תחילה לא נשמעה אזעקה, אך שמענו בומים חזקים שהרעידו את כל הבית. בהמשך, נשמעו 2 אזעקות - ומעל 10 בני משפחה מבוגרים וילדים קמו מהשולחן לכיוון הממ"ד. תוך כדי האזעקות לא הפסיקו הבומים ונשארנו כ-10 דקות בממ״ד. זה מצב שהוא אבסורדי. הגעתי כדי לפגוש משפחה שאנו מתראים בעיקר בחגים - וזה קצת הרס את החגיגה. בכל זאת, אנחנו נמשיך להנות ולחגוג ואף אחד לא ישבור אותנו״.
שלו שרר, מבוסתן הגליל: ״הייתי בחוף שבי ציון ליד עכו יחד עם בן דוד שלי, באווירה רגועה של חג. היו שם המון אנשים - ואז לפתע שמענו את האזעקות. הסתכלנו לשמיים וראינו טיל של כיפת ברזל יוצא - שפגע במטרה בים. מסתבר שהוא פגע בכטב״ם. על אף האזעקה, נשארנו על החוף עד שנשמעה האזעקה השנייה ואחריה 3 בומים. תוך כדי האירוע, תיעדתי את היירוט. אז הבנו את הסיטואציה - שחייב להתקפל הביתה״, מספר. ״זו הייתה תחושה מוזרה של דיסוננס - לפני האזעקה היינו באווירה רגועה ושלווה  - ואז משום מקום נשמעו אזעקות אחת אחר השנייה. האימהות שלנו ישר התקשרו אלינו לחזור דחוף הביתה״.
האחיות אגם ונועה מונסונגו, נערות בכיתה י"ב מהעיר עכו: ״אנחנו לא מתורגלות למצב החירום הזה - אין כאן כמעט אזעקות. מאז ה-7 באוקטובר נשמעו אולי רק 2 או 3 אזעקות בעכו עד היום. כשנשמעו האזעקות היום, פתאום הרגשנו חשש כבד להורים ולסבא ולסבתא - לא רצינו שהם יילחצו. רצינו לשמר את המורל הגבוה ושאווירת החג לא תיהרס. עם זאת, החשש עבר, אנו סומכות על מערכות ההגנה האווירית של צה״ל, קיבלנו כבר צו גיוס ואנו מחכות כבר להתגייס ולהגן בשנה הבאה. על  אף החששות, נמשיך לחגוג ולהנות - לא ייעצרו את החגיגות שלנו. עם ישראל חי״.