התרעות צבע אדום הופעלו אמש בניר עם, נחל עוז, איבים ושדרות במהלך הצפירה וטקס יום הזיכרון הממלכתי לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה. על רקע הדברים התייחס הבוקר (שני) הכתב והפרשן הצבאי של "מעריב" אבי אשכנזי ללחימה הנמשכת בדרום ובצפון בשיחה עם ענת דוידוב ואודי סגל ב-103FM. בנוסף התייחס לפרסום ב"מעריב" מאתמול, לפיו אנשי האבטחה של המשרד של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר יצרו חיץ בין המשפחות השכולות לבין רחבת הטקס בבית העלמין באשדוד לקראת הטקס שייערך שם היום.

איריס חיים: "חייבים לחגוג את יום העצמאות, אם זה יהיה רק יום זיכרון - אז החמאס ניצח"
אימו של החטוף הירש גולדברג-פולין: "יש סבל עצום בשני הצדדים"

"אם אנחנו מסתכלים על הזירה הדרומית, אז כרגע שלוש אוגדות של צה"ל מבצעות פעילות בתוך רצועת עזה", אמר בפתח הדברים. "אוגדת 98 פועלת במחנה הפליטים ג'באליה. הלוחמים שם מבצעים פעילות של איתור מנהרות ואיתור פעילות של חמאס שניסה לשקם את עצמו שוב. הרבה מאוד אמל"ח נתפס עד עכשיו. במקביל אוגדה 99 מבצעת פעילות בשכונת זיתון. כרגע הפעילות שם מתמקדת שוב בניסיונות של חמאס לשקם את עצמו במקום הזה. אוגדה 162 פועלת במזרח רפיח ומבצעת פעילות של טיהור האזור שהם כבשו, מרחק של כמה מאות מטרים מגדר הגבול. בצה"ל אומרים שלצד הפעילות הצבאית הזאת מחויב דיון אסטרטגי מעמיק בנושא 'היום שאחרי'. בצה"ל אומרים שמי שישלוט על המזון והלחם הוא גם זה שישלוט על האוכלוסייה". 

"לגבי גבול הצפון, גם שם המלחמה נמשכת. אתמול ראינו סוג של הסלמה כאשר חיזבאללה ירה גם לאזורים שהוא נמנע מלירות אליהם, באזור הגליל המערבי. במקביל אנחנו רואים שמסוף השבוע יש ניסיונות של חיזבאללה לנצל את מזג האוויר היבש כדי לשרוף שטחים. ראינו הרבה מאוד שריפות. אנחנו רואים גם החמרה בכמות הירי שנורה מסוף השבוע לעבר קרית שמונה ואזורים נוספים".

אתמול פרסמת על חיץ שהמשטרה ביקשה להפריד בין השר בן גביר לבין משפחות שכולות בבית העלמין באשדוד. 
"האירוע הזה גרם לסערה רבה בקרב המשפחות השכולות באשדוד. חלק מהמשפחות מתכוונות להחרים היום את הטקס, לצאת במופגן כשהשר בן גביר יישא את דבריו. הן אומרות שהוא לא ראוי להספיד את בניהם ובנותיהם. מה שקרה שם, זה שאנשי האבטחה של המשרד של בן גביר יצרו חיץ בתוך בית העלמין בין המשפחות השכולות לבין רחבת הטקס. פעם ראשונה, אומרות המשפחות, מזה 51 שנה שהן מכירות את בית העלמין הזה. חיץ של גדרות, מראה מאוד כואב. חלק מהמשפחות אומרות, 'זה המקום שאמור לאחד את כל עם ישראל. זה המקום הכי מקודש לעם ישראל ושם הממשלה יוצרת את ההפרדה, לא רק מילולית, אלא ממש פיזית, כאשר היא מציבה גדרות בינינו לבינם, בינם לבינינו'. המשפחות אומרות: 'אם הממשלה נאלצה לשים בריקדות בבתי העלמין הצבאיים, לאן הגענו?'".

החלקה הצבאית בבית העלמין באשדוד (צילום: אבי אשכנזי)
החלקה הצבאית בבית העלמין באשדוד (צילום: אבי אשכנזי)

טקס זיכרון פרטי שקיימו משפחות שכולות בבית העלמין באשדוד (צילום :אבי אשכנזי)