אלוף (מיל') עמוס גלעד, לשעבר ראש האגף המדיני ביטחוני במשרד הביטחון, התראיין היום (רביעי) בתוכניתם של ענת דוידוב ואודי סגל ב-103FM, והתייחס לפעולות צה"ל ברפיח.

מפסידים לחמאס ומאבדים את מצרים: קברניטי המלחמה מובילים את ישראל לאסון | יצחק בריק
תיעוד חריג: מחבלים לצד רכבי או"ם - מבצעים ירי במתחם של הארגון אונר״א במזרח רפיח

"הסיטואציה מאיימת. מצרים, הסכם השלום עמה נותן לנו מימדים אדירים של ביטחון לאומי", אמר גלעד בפתח דבריו, "המצרים מאוד רגישים לנושא של הפלסטינים בעזה. זה סיוט מבחינתם שינועו פלסטינים לתוך סיני בלי תיאום איתם. יש כאלה שחושבים אצלנו שאפשר לשחד אותם ולקנות אותם, הכל הבל הבלים וכדאי לישראל שתשמור על הסכם השלום. צה"ל הגיע לרפיח במסגרת מדיניות הממשלה, והמצרים עצרו את מעבר רפיח, זה משפיע על המצב ההומניטירי של תושבי עזה. האמון בינינו לבינם מתערער. אם לא יהיה שיתוף פעולה עם מצרים, איך נמנע הברחות של אמל"ח?".

בנימין נתניהו, עבד אל־פתאח א־סיסי (צילום: מרק ישראל סלם,רויטרס)
בנימין נתניהו, עבד אל־פתאח א־סיסי (צילום: מרק ישראל סלם,רויטרס)

"ברגע שמתככנים כניסה לרפיח, צריך גם לחשוב על המצרים", הבהיר, "יש לה את המימד הצבאי, עד כמה הולכים, ומה המחיר המדיני. אין לנו מדינית של היום שאחרי, ולא מדיניות שמלווה את ההישגים הנפלאים של צה"ל. אם אנו לא נדאג לכך שיהיה מישהו שיוכל להתקבל שם כשליט, צה"ל יצטרך לשלוט שם. זה נטל עצום. אם היחסים עם מצרים יעכירו, ויהיו סדקים במה שנבנה, מבחינת סינוואר זה השיג אדיר. במקום שמצרים תהיה אויבת כפי שהייתה עשרות שנים, הפכנו להיות שותפים אסטרטגיים. קל לפרק שותפויות כאלה, מאוד קשה לבנות אותן מחדש". 

"עם המצרים זה לא שלום אידאלי, אתה חי במגבלות, אך הברית האסטרטגית נותנת לך אפשרות להתמקד בטיפול בעזה. אם המבצע היה יותר מהר, המצרים בהתחלה מאוד שמחו וראו בעין יפה שנחסל את חמאס. חמאס שיתף פעולה עם טרור דאעש בסיני. זו מציאות מורכבת, אתה צריך לדעת להפיק את היתרונות לישראל", ציין. 

לסיום אמר גלעד כי "לא צריך לעצור, חמאס חייב להיעלם מוקדם או מאוחר, ובראש ובראשונה צריך לפתור את סוגיית החטופים. הממשלה יכולה לחשוב, מי שמונע את זה הוא רה"מ לדעתי משיקולים פוליטיים, אין סוגיית היום שאחרי כי היחידים שיכולים לבוא לשם - הרשות הפלסטינית, ובחינת החוגים הפוליטיים הרלוונטיים זה לא אפשרי". 

סייעה בהכנת הכתבה: מיכל קדוש, 103FM