ירי בלתי פוסק לצפון: שני גברים בני 60 נפצעו היום (שישי) באורח קל כתוצאה מהדף במטח האחרון לצפון הארץ. השניים פונו לבית החולים "זיו" בצפת. מצה"ל נמסר כי 75 רקטות נורו משטח לבנון לעבר הגולן, עשרות מהן יורטו. עקב נפילות מהמטח האחרון מלבנון פרצו מספר שריפות בשטחים פתוחים באזור הגולן ואצבע הגליל. צוותי כיבוי מתחנת גליל גולן נמצאים במקום ופועלים לכיבוי האש. כמו כן, אזעקה נשמעה לפני זמן קצר בקצרין שבגולן. בנוסף, חדר מל"ט נרשמה בגלילי המערבי, האיום יורט.

הנקמה האיראנית הגיעה: חיזבאללה קיבל את ההחלטה הדרמטית
יוצא דופן: האיום החדש של חיזבאללה שישראל טרם התמודדה עמו

מטוסי קרב תקפו מוקדם יותר היום במרחב דיר סירין משגר שביצע שיגורים לעבר מרחב הגולן מוקדם יותר היום. בנוסף, מטוסי קרב תקפו מבנה צבאי ותשתית מבצעית של ארגון הטרור חיזבאללה במרחב כפר חמאם ובמרחב אל עדייסא שבדרום לבנון.

בשעות הבוקר המוקדמות נשמע מספר רב של אזעקות ביישובי הגליל המערבי ובנהריה עקב חשש לחדירת כלי טיס עוין. בצה"ל אישרו כי מספר כטב"מים חדרו לשטח הארץ ולפחות אחד יורט. אין שינוי בהנחיות פיקוד העורף, ההתרעות מגיעות לאחר יממה קשה בצפון, בהן נפגע גם בלון ההתראה של חיל האוויר ״טל שמיים״. בתגובה לכך, ישראל הגיבה במתקפה חריגה באזור צידון: בוצעו תקיפות בעיירה נג'ריה, חוף זהראני ובפרדסי העיירה אדוסייה, ועל פי דיווח ערבי, כתוצאה מהתקיפה בנג'ריה שבמחוז צידון נהרג חוסיין חאדר מהדי, מפקד במערך האווירי של חיזבאללה. חיזבאללה דיווח כי צה״ל ביצע סיכול נוסף ליד צידון זה בכיר במערך המל״טים של הארגון.

התקיפה בוצעה במרחק 40 ק״מ מהגבול - זה גם המרחק שבו פגע כטב״ם של חיזבאללה במערכת ״טל שמיים״ של חיל האוויר. ייתכן שישראל בתקיפה הזו מנסה להתכתב עם התקיפה של טל שמיים ולהגיב ב״מידה כנגד מידה״ ביעד של חיזבאללה שנמצא במרחק דומה מהגבול.

חוסיין חאדר מהדי (צילום: רשתות ערביות)
חוסיין חאדר מהדי (צילום: רשתות ערביות)

מוקדם יותר, קיים שר הביטחון יואב גלנט ביקור בגבול הצפון, במהלכו שוחח עם לוחמים. ״אני זוכר את השיחות שלי לפני הכניסה ללחימה ברצועת עזה, אלה היו שלושה שבועות. אנשים הסבירו לי באותות ובמופתים, חלק מהם אנשים מאוד ותיקים ומנוסים, שאמרו שאנחנו לא נעשה שום דבר, אמרתי להם: תמתינו, אנחנו נעשה״, אמר להם. 

עוד הוסיף: ״אני מציע לשמור את האמון. אני מבין את הלחצים, באתי לכאן לגזרה קודם כל בשביל לראות מקרוב את המציאות שאתם נמצאים בה ואני מבין לחלוטין את היקף הנזקים. הגעתי מהפיקוד אחרי שעשיתי הערכת מצב. אין ספק שיש פגיעה, מצד שני - אני יודע היטב מה קורה בצד השני, מדובר בסדרי גודל אחרים לגמרי, חלקים ניכרים מדרום לבנון ספגו פגיעות קשות מאוד, יש אלפי בתים שנפגעו, מאות שנהרסו וכל אחד כזה זה לא סתם בית, זה בית שהיו בו מחבלים שנפגעו״.

רק אתמול אמר הרמטכ"ל בגבול הצפון: "ימנו את האנשים, הם בקיאים בתוכניות, יש את כל מה שצריך ואנחנו יודעים לעשות את זה מעולה. וזה מה שאתם אומרים לי, אתם משדרים לי מוכנות מאוד גבוהה. אני חוזר מכאן חזרה עם תחושה של מוכנות מאוד גבוהה, אתם תמשיכו לפתח אותה ואנחנו נעשה את ההחלטות בהתאם להתפתחויות. הדבר החשוב, מוכנות גבוהה, תגובות חזקות, למצוא מטרות נכונות, להכאיב לצד השני".

מבדיקות שבוצעו במהלך הלילה עולה כי בחסות ההתקפה המסיבית אתמול של חיזבאללה על הצפון הוא שיגר שני כטב"מי נפץ. אחד מהם זוהה על ידי מערכות ההגנה האווירית והוא הופל על ידם. השני לא זוהה חמק וריחף זמן רב בשמי הצפון תוך שהוא חוצה עשרות קילומטרים. המפעילים כיוונו אותו לאזור צומת גולני בגליל התחתון והוא התפוצץ לתוך אתר בלון ההתראה של חיל האוויר המוצב במקום.

אתר ''טל שמיים'' (צילום: דובר צה''ל)
אתר ''טל שמיים'' (צילום: דובר צה''ל)

בתגובה לפגיעה באתר בלון התצפית יצאו הלילה מטוסי קרב לסדרת תקיפות בעומק הבקעה בלבנון ותקפו מחסנים אסטרטגים של חיזבאללה ובכלל זה מחסני כטב"מים וכן מחסנים של טילים מדויקים וכן מבנה ששימש להרכבת אמצעי דיוק על טילים של חיזבאללה.