מלחמת חרבות ברזל: ירון אברהם חשף הערב (שני) ב"מהדורה המרכזית" של חדשות 12, מסמך אזהרה של ד"ר יורם חמו, שהתפטר מתפקידו כסגנו של ראש המל"ל צחי הנגבי.

"לא לקרקר, להנמיך": השר אמסלם תקף את חברת הכנסת בן ארי | צפו
ביידן נכנס לאירוע ותוקף את האג: "בקשת התובע מקוממת"

חמו כתב במסמך: "הגישה הבסיסית לניהול המלחמה הגיעה לקיצה במידה רבה, אי הצבת תחליף שלטוני תוביל לממשל צבאי, חשש מהפיכת סוגיית החטופים לרב שנתית". ראש המל"ל הנגבי התנער: "מייצג את עצמו בלבד".

"בראייתנו, בתנאים שהשתנו, הגישה הבסיסית מכוחה מנוהלת המלחמה, איננה יכולה לאפשר יותר את מימוש מטרות המלחמה", המשיך חמו. "המשך המלחמה בגישה הקיימת לא יועיל ועלול להוביל לשחיקה נוספת בהישגים בראייה אסטרטגית".

פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (צילום :דובר צה"ל)

"הישג אסטרטגי בעזה (סילוק חמאס) נותר חשוב מאוד לעיצוב הסביבה הקרובה יותר, אבל הדרך להשיגו ארוכה מאוד בגישה הנוכחית וספק אם יושג כלל. ההישגים האלטרנטיביים בעזה גבוהים אבל מיצו את ההשפעה החיובית שלהם", הוסיף.

לאחר מכן כתב: "ניתן להמשיך בגישה הקיימת או במבצע ברפיח, אולם בסיומו נחזור לאותן בעיות ואולי חריפות יותר. אי הצבת תחליף שלטוני בטווח הקצר מקשה על ההתמודדות מול ניסיון חמאס להישאר בשלטון. בתנאים אלו, זה עלול לחייב שליטה ישראלית עמוקה יותר בעזה, עד כדי ממשל צבאי. אתגר האחריות על ממשל צבאי ברבות הימים עלול להשיב את חמאס לשלטון".

"אנחנו בתהליך של אובדן קלפי מיקוח שטרם מומשו", ציין ד"ר חמו. "הקלף של עצירת המלחמה הוא רב ערך במיוחד כרגע, אולם לאחר מבצע ברפיח הוא עלול לאבד את רוב ערכו. ללא פתרון מהיר ובפרט אם המהלכים העצימים בעזה יסתיימו, יש חשש מהפיכת סוגיית החטופים לרב שנתית, על כל המשתמע לחוסן הלאומי, לחופש הפעולה של ישראל ולכישלון בהשגת מטרות המלחמה".

לאחר שליחת המסמך, הציג ד"ר חמו בפני השרים מצגת מפורטת שמסכמת את המסמך. בשלב מסוים של הדיון, ראש המל"ל צחי הנגבי, אמר: "המצגת איננה על דעתי, והיא מייצגת את דעתו בלבד - חרף היותו סגן ראש המל"ל".