הפרשן הצבאי של מעריב, אבי אשכנזי, שוחח הבוקר (שלישי) עם ינון מגל ובן כספית ב-103FM אודות התקדמות הפעולה של צה"ל ברפיח, וכן על חילופי האש בג'נין.

אל תגידו לא ידענו - הטבה מיוחדת למי שרוצה ללמוד אנגלית. לחצו כאן לשיעור ניסיון מתנה וללא התחייבות>>

בפתח הדבריו התייחס אשכנזי לנעשה בג'נין: "בג'נין פועלים כרגע כוחות של צה"ל. לפי דיווחים של פלסטינים יש שם מחבל הרוג ושלושה מחבלים פצועים קשה. בצה"ל מאשרים שאכן יש פעילות כרגע כנגד מטרות מחבלים בג'נין. בתחילת השבוע, חיל האוויר תקף בג'נין פעם ראשונה עם מטוסי קרב יעדים של המחבלים. יש לנו אבל התפתחויות דווקא בגבול הצפון, צה"ל לקח אחריות על חיסולו של קאסם סקלאווי, ראש מערך הרקטות והטילים של חיזבאללה בגזרה המערבית של גבול לבנון". 

"צה"ל חזר למדיניות הסיכול הממוקד. אנחנו מדברים על סדר גודל של בין חמישה לשישה סיכולים כמעט מדי יום שלפחות הלבנונים מדווחים וגם הסורים. זה מאוד משפיע כנראה על חיזבאללה כי אנחנו רואים את התגובה שלהם. ירי מסיבי מהרגע שדובר צה"ל קיבל את האחריות על החיסול, אנחנו רואים אזעקות צבע אדום ביישובי הגליל המערבי והרבה מאוד אנשים שיוצאים למקלטים. אם אנחנו הולכים מהצפון לדרום, אז אנחנו מבינים שברפיח צה"ל בעצם בשקט בשקט מתחת לפני הרדאר של העולם מתקדם בקצב די מהיר לכיבוש רפיח. צה"ל כרגע שולט בסדר גודל של מעל 60 אחוז בציר פילדלפי. סה"כ פונו קרוב למיליון תושבים מרפיח", הוסיף. 

"לא רק שפינו, יש שכונות שלמות שפינו עוד לפני שצה"ל בכלל פנה אליהן להתפנות. קציני צה"ל וחיילים שמשתתפים בקרבות בג'בליה מספרים שכמעט בכל מבנה שהם נכנסים אליו, הם רואים שם תשתית טרור, אם זה כלי נשק, רימונים, כלומר גם כשאתה בא ואתה מחשיב חלק מהאוכלוסייה כתמימה, ויש אוכלוסייה תמימה שם ללא ספק, אבל חלק גדול אחר של האוכלוסייה מעורב בדרך כזו או אחרת, בין אם בצורה אקטיבית או פסיבית בטרור בתוך עזה", המשיך אשכנזי. 

"צה"ל נכנס לג'בליה כי יש אזור מרכזי בג'בליה שלא נגעו בו. כל מערב ג'בליה, כל מרכז מחנה הפליטים של ג'בליה, כל צומת המוסכים, צה"ל לא נגע בו בכניסה הראשונה והשנייה. שם התארגנו גם גדוד מערב וגם גדוד מזרח של ג'בליה והתחיל לשקם את עצמו. אתה רואה את זה גם בכמות החימושים שהצליחו להביא לשם, לכן החליטו בצה"ל להיכנס מחדש לג'בליה ובעוצמה רבה, בסדר גודל של אוגדה", סיים אשכנזי את דבריו.

סייע בהכנת הכתבה: אמיתי דואק