לראשונה מאז חודש ינואר: חמאס שיגר בשעה בשעות הצהריים היום (ראשון) מטח של עשר רקטות לעבר הערים רמת השרון, פתח תקווה רעננה בצרה, יקום, רשפון הרצליה, כפר סבא, ותל אביב. עד כה אותרה זירת נפילה אחת בשטח פתוח סמוך לכפר סבא. 

יירוטים במרכז (צילום: יואל מילר)
יירוטים במרכז (צילום: יואל מילר)

בצה״ל לא הופתעו מהירי. ההערכה שניתנה כבר לפני שבוע בפיקוד הדרום היא שככל שכוחות אוגדה 162 יתמרנו לתוך רפיח החמאס יבקש לירות את הטילים ארוכי הטווח לעבר גוש דן וכי חמאס יעדיף כי הטילים ישוגרו ליישובי גוש דן ולא יפלו לידי חיילי צה״ל. עוד העריכו כי בידי הארגון עוד כמה עשרות בודדות של טילים ארוכי טווח ולכן בצה״ל ובפיקוד העורף הדריכות נמשכת.

קודם לכן, צה"ל הותיר לפרסום כי לוחמי צוות הקרב של חטיבה 460 פשטו בהכוונה מודיעינית על מחסן אמל"ח שמוקם בתוך בית ספר בג’אבליא ואיתרו בו עשרות רכיבי רקטות ואמצעי לחימה. 

בצה״ל מזהים ביממות האחרונות את הלחץ בו נתון ארגון חמאס. מדיניות החיסולים של צה״ל כנגד כל דרגי הפיקוד בארגון ממפקדי פלוגות ועד המחטים משפיע על יכולות הפיקוד של המפקדים על מסגרות הלחימה שנותרו לחמאס. במקביל ההתקדמות המהירה בפעולה ברפיח ובמקביל חשיפת גופות החטופים בג׳בליה גופות שהוגדרו על ידי ראשי החמאס כנכס אסטרטגי. זאת אולי הסיבה כי ישראל מוכנה כעת להיכנס למשא ומתן מואץ מול חמאס בנושא החטופים.

אזרחים מתגוננים מירי טילים לעבר תל אביב (צילום: ללא)

בישראל מצביעים גם על הטרור הפסיכולוגי שמנהל חמאס בימים האחרונים שהשיא שלו היה בהודעה שפרסם דובר הארגון על כך שבלילה שבין שבת לראשון חטפו אנשי חמאס חיילים בפעולה בג׳בליה. דובר צה״ל מיהר להכחיש את ההודעה של החמאס. בישראל מעריכים כי חמאס מתוך מצוקה מנסה כעת לפגוע בבטן הרכה של ישראל הן פסיכולוגית בסרטוני חטופים והודעות כזב. והן בירי מהמלאים המצומצמים שנשארו להם ברפיח.

מתוח גם בצפון: דיווח על סיכולים ממוקדים בדרום לבנון; אזעקות בגליל

קודם לכן, כלי תקשורת בלבנון דיווחו כי כלי טיס בלתי מאויש תקף ופגע באופנוע סמוך לעיירה א-נאקורה שבדרום לבנון. על פי הדיווחים יש נפגעים בתקיפה. בתקיפה נוספת חוסלו שני בני אדם בתקיפה ממוקדת לעבר כלי רכב בעייתא א-שעב.

במקביל לדיווחים, הופעלו אזעקות באזור הגליל המערבי. לא דווח על נפגעים בגוף ואו על נזק. קודם לכן, הופעלו אזעקות שווא באביבים ויראון שבגליל העליון. צה"ל עדכן כי לא זוהו שיגורים לעבר שטח ישראל.