במבצע במחנה הפליטים נוציראת שבמרכז הרצועה, לוחמי ימ"מ חילצו היום (שבת) את החטופים נועה ארגמני, שלומי זיו, אלמוג מאיר ז'אן ואנדרי קוזלוב בעודם בחיים. מצבם הרפואי תקין והם הועברו להמשך בדיקות רפואיות במרכז הרפואי ‘שיבא׳ תל השומר. במבצע נפל לוחם ימ"מ ארנון זמורה ז"ל.

תרגיל ההטעיה והמבצע בלב מחנה הפליטים: כל מה שאפשר לספר על החילוץ
שובר לב: שלומי זיו שחולץ שאל לשלומו של חברו שנרצח בנובה - אשתו נמנעה מלהגיב

הפעולה החלה לפני מספר שבועות כאשר השב"כ אסף מידע מדויק על המצאות ארבעת החטופים בשתי מבנים שונים במחנה נוסיראת במרכז הרצועה. כוחות של השב״כ הצלחנו למפות את המבנים ויחד עם אמ״ן נבנתה תוכנית פעולה כאילו נלקחה מהסרטים. קצין בכיר מאוד שהיה בחפק המבצע אמר: "הייתי באין ספור פעולות מעבר לקווים פיקדתי על פעולות נועזות אבל הפעולה הזאת היא הפעולה הנועזת ביותר שראיתי בחיי״.

תיעוד מרגעי המראת המסוק עם שלושה מהחטופים ששבו ארצה מרצועת עזה (צילום :דובר צה"ל)

המשימה לשחרור החטופים הוטלה על הימ״מ. הכוחות התאמנו למבצע במשך כמה שבועות. הלילה ניתן האות ראש השב״כ רונן בר יחד עם הרמטכ״ל הרצי הלוי פיקדו באופן אישי על המבצע. בחפק השב״כ ישבו במהלך המבצע שר הביטחון, מפקד חיל האויר אלוף פיקוד דרום, מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי, ראש אמ"ן וראש אגף המבצעים.

נועה ארגמני עם אביה (צילום: שימוש לפי סעיף 27א')
נועה ארגמני עם אביה (צילום: שימוש לפי סעיף 27א')


"המבצע היה מורכב מאוד. במבצע השתתפו מאוד לוחמים,לוחם ימ"מ נפצע קשה בפעולה. אנחנו עושים מאמצים גדולים מאוד, לפעול בכל הדרכים האפשריות על מנת להחזיר הביתה את כלל החטופים. אנחנו לא נוותר על אף חטוף. אני רוצה לומר, זו גאווה גדולה לראות את כוחות הביטחון פועלים יחד", אמר דובר צה"ל בהצהרה מיוחדת.

שר הביטחון יואב גלנט: "חזרתי זה עתה מחמ״ל המבצעים בפיקוד על המבצע שחילץ את ארבעת החטופים מרצועת עזה. זה אחד המבצעים ההירואיים, המרשימים ביותר שראיתי לאורך 47 שנותיי במערכת הביטחון. כוחות צה״ל, ימ״מ, שב״כ עשו פעולה שאין למעלה ממנה - נועזות, תכנון מבריק, ביצוע שאין למעלה ממנו באומץ לב ובנחישות, וכל זה בשיתוף פעולה הדוק בין כל זרועות מערכת הביטחון - בין צה״ל, לימ״מ, לשב״כ, כאילו הם יחידה קטנה אחת".

״הלוחמים שלנו גילו אומץ לב שאין דומה לו, תחת אש תופת במקומות הקשים ביותר בלב מחנה פליטים  באמצע היום. לא זכור לי שעשינו הרבה דברים כאלה, בעוצמה הזאת ובשיתוף הפעולה ובהצלחה הזו״, הוסיף, "זו העת להודות למי שמוביל את מערכת הביטחון בצה"ל, בשב"כ ובימ"מ. אני רוצה במיוחד להביע את הערכתי לרמטכ"ל, רב אלוף הרצי הלוי, שמנהיג את המערכת הצבאית ביד רמה, בנסיבות קשות ביותר ומצליח לעשות את זה בצורה מרשימה ביותר, למרות מחאות, תקיפות פוליטיות ודברים נוספים".

לסיום אמר: "זוהי מנהיגות תחת אש והיא נעשית ברמה הגבוהה ביותר. הערכתי הגבוהה מאוד לראש השב"כ, למפקד הימ"מ על הדרך שבה הובילו, הנהיגו כל אחד בנסיבות המורכבות שבה היחידה שלו והמערכת שלו עובדת. יש לנו על מי לסמוך ויש לנו במה להתגאות. אנחנו נעשה כל מאמץ על מנת להשיב את כל חטופינו אל בתיהם״.

נועה ארגמני ששוחררה עם אביה יעקב ואחד מהלוחמים  (צילום: דובר צה''ל)
נועה ארגמני ששוחררה עם אביה יעקב ואחד מהלוחמים (צילום: דובר צה''ל)

פרופ' איתי פסח, מנהל ביה"ח לילדים בשיבא, התייחס לקליטתם של החטופים שחולצו: "קיבלנו הבוקר להיערך לקליטה מהירה של חטופים ששוחררו במבצע נועז ולהיות מוכנים ברמה המיידית לקלוט אותם. זה משהו ש-246 ימים מחכים שיקרה, לשמחתנו זו לא הפעם הראשונה שאנחנו עושים את זה. הקפצנו מיד את כל הצוותים שערוכים ולשמחתנו הרבה זכינו לקבל את פניהם של שלומי, אלמוג, אנדרי ונועה שהגיעו לפה מלווים בחיילי צה"ל, עם כוחות הביטחון שחילצו אותם.

היה לנו קצת זמן עד שבני המשפחה הנרגשים שלהם קיבלו הודעות להתאחד איתם. כולם פגשו את חבריהם ובני משפחתם והם כעת מחובקים. אפשר גם לשמוע את צהלות השמחה מהמתחם. במקביל אנחנו מבצעים את הבדיקות הנדרשות כדי לראות ולאמת את מצבם הרפואי, התקופה שעברו היא מורכבת, ארוכה, קשה, ניכר שהם סחבו תלאות שונות, אבל בסך הכל מצבם יציב, הם מדברים, מתקשרים, במצב רוח טוב, מתרגשים מאוד מהפגישה עם בני המשפחות שלהם, ואנחנו כעת משלימים את תהליך הבדיקות והבירור שיקח עוד זמן.

אנחנו לא ממהרים, עושים את מה שצריך בקצב הנכון. השבים עברו תקופה מורכבת וצריך לעשות את הדברים לאט ובצורה מסודרת בהתאם להיערכות ולנסיון שצברנו לאורך הימים האלה וגם בגלים הקודמים כששבו החטופים בפעימות הקודמות. אנחנו מוכנים גם כעת ונשמח להיות מופתעים שוב להגעה של שבים נוספים, מקווים ומתפלללים עם כל העם לשיבת כל החטופים הביתה במהירה".