ירי בלתי פוסק: אחרי שחיזבאללה שיגר מטח כבד, שכלל כ-40 רקטות וכטב"מים לעבר הצפון בשעות הצהריים היום (חמישי), שני בני אדם נפצעו באורח קל מירי נ"ט לעבר כלי רב סמוך למושב מרגליות. הפצועים פונו לבית החולים זיו בצפת, צה״ל ירה פגזי עשן כדי לאפשר את החילוץ מהשטח. 

בעקבות המטחים הכבדים, לוחמי האש בסיוע כוחות חבירים מקק״ל, רט״ג, צה״ל וגופים נוספים פועלים בריבוי זירות שריפה ברחבי הגולן והגליל העליון. משטרת ישראל סגרה את כביש 959 בין צומת האמיר (ווסט) לצומת גונן. 

הרתעות מפני ירי טילים ורקטות הופעלו הלילה ביישובים כליל ויחיעם שבגליל המערבי. שני אנשים נפצעו באורח קל בקצרין. אזעקות אלו מגיעות לאחר יממה קשה בצפון ועל רקע הדיווח לפיו ממשל ביידן מודאג מאוד מכך שהסלמת הלחימה בין ישראל לחיזבאללה בימים האחרונים תידרדר למלחמה כוללת, ומנהל מאמצים דיפלומטיים כדי למנוע זאת, זאת מסרו בכירים אמריקאים, כך כפי שדיווח ברק רביד בוואלה.

"שישה תמרים ליום": הוריו של אנדריי על ההתעללות שבנם עבר בשבי חמאס
חיזבאללה יתקשה להתאושש: ישראל חדרה לקודש הקודשים של נסראללה

עוד אמרו הבכירים האמריקאים שממשל ביידן מנסה להכיל את הלחימה בין ישראל לחיזבאללה ככל האפשר, בזמן שהוא מנסה להשיג הסכם הפסקת אש בעזה.

חיזבאללה טוען כי תקף  15 מוצבים צבאיים בגליל ובגולן באמצעות 150 רקטות ו-30 כטב"מים. "המתקפה שביצענו היום היא הגדולה ביותר מאז 8 באוקטובר ונועדה להרתיע את ישראל כתגובה לחיסול של טאלב עבדאללה", מסר מקור בארגון הטרור לאל-ג'זירה. בתגובה מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו תשתיות טרור של ארגון הטרור חיזבאללה במרחב דיר סירין שבדרום לבנון. 

פשיטה שנייה על מרכז ואדי אל-חוג'יר (צילום: רשתות ערביות)
פשיטה שנייה על מרכז ואדי אל-חוג'יר (צילום: רשתות ערביות)


ראש מועצת מרום הגליל, עמית מרום: ״אנחנו חווים יום מאוד לא פשוט - עם עצימות לחימה שלא הכרנו עד כה. נשמרת משוואה הזויה בצפון שאותה חיזבאללה מוביל. במסגרתה מחסלים לאויב טרוריסטים - והוא מגיב במטחי טילים. חיזבאללה חייב להבין שאין יותר משוואות, אנשי הארגון צריכים לגבות מחירים כבדים על השיגורים. הצפון בוער מכל הבחינות והמשמעויות, ואי אפשר להסכים לדפוסי כיבוי השריפות - תרתי משמע״, אומר ודורש: ״יש לטפל בבעיה מהשורש. לאחר כל חיסול של פעיל חיזבאללה, אנו חווים עליית מדרגה בעצימות הלחימה. זה חייב להיפסק. מאז ה-7 באוקטובר, ישנם עשרות אלפי מפונים מהצפון וגם עשרות אלפי תושבים לא מפונים שסובלים. בשם כל התושבים, אני משמיע קול זעקה - יש לפגוע בצורה מוחצת וחד משמעית בחיזבאללה, להחזיר את הביטחון ולפגוע עד היסוד בארגון. אנחנו כבר אחרי מיצוי מגעים, אין אפשרות לחכות עוד אחרי המלחמה בעזה כדי להגיע להכרעה בצפון".

"אנחנו חווים את ההסלמה כאן, ואני אומר בצער רב שהאויב לא מורתע. התגובות מנוהלות ומנסים לשלוט בגובה הלהבות - ובאופן כזה לא נוכל להתקדם בהשגת הביטחון. אני לא מתיימר לייעץ לממשלה או לצבא, אבל אני חייב להבטיח את חיי התושבים במועצה ובצפון בכלל. חשוב לנו שחיזבאללה יקום כל בוקר - וידע שישראל לא מסכימה לפגיעה בתושבים. בינתיים, אנו קמים כל בוקר לתחושת חוסר ודאות והתרסה של האויב, אנחנו משלמים את המחיר. שכחו את הגליל״, אומר בכאב.

שריפה ביער ביריה (צילום: סעיף 27 א')

לדבריו, ״ראש הממשלה התקשר אליי בבוקר, שיקפתי לו את המצב ואת המצוקה ההולכת וגדלה - ובתגובה הוא אמר שהמצב הזה לא יימשך עוד. אני מקווה שבאמת תיעצר ההכלה. מדיניות ההגנה ההתקפית של צה״ל צריכה להיעלם מהלקסיקון - חייב לייצר הכרעה. החוסן שלנו הוא לא אין-סופי, אי אפשר להמשיך לחיות כך לאורך זמן. זה לא תקין שתושבים מיישובים סמוכי גדר - חיים במקלטים במשך חודשים שלמים. הימים שעוברים עלינו בהחלט מורכבים, ומדינת ישראל חייבת להבין שאנחנו צריכים אופק, צריכים שישמרו על הצפון שבוער. אי אפשר להמתין יותר ולהמשיך לספר סיפורים - חייב להרחיק את רדואן ולהשמיד את יכולות חיזבאללה״.

מ״מגן עוטף לבנון״  נמסר כי "בקו האש נשכחו מאחור עשרות אלפי תושבים ללא מיגון, מטווחים כל יום. בתמונה אלו ילדים ממושב עלמה שנמצא 3.8 מהגבול, מעל הראש שלהם בזמן שרצו למקלט כבר התחילו היירוטים ונפילות בישובים סמוכים ואין להם זמן להגיע למקלט. לצערנו זו המציאות של כל הישובים סמוכי הגדר שהפכו לברווזים במטווח".