"כששמעתי על אסון הנמרה. והבנתי שהנופלים הם חיילי הגדוד של דוד, בעלי, שהיה סגן מפקד הגדוד. חטפתי אגרוף חזק בבטן. זה היה קשוח. הרגשתי שפגעו במשהו ששייך לי", אומרת דפנה שקורי, אלמנתו של רס"ן דוד שקורי ז"ל סגן מפקד גדוד 601 של ההנדסה הקרבית.

דוד נהרג בשישי לפברואר מירי צלף בעת שפיקד על כוח של הגדוד וכן על צוות יחידת יהל"ם של חיל ההנדסה הקרבית, שסרקו את מנהרות הפיקוד של חמאס מתחת לבית הספר של אונר"א בעזה. הכוח של שקורי יחד עם כוח נוסף איתר את המנהרה האסטרטגית של החמאס ששימשה כמרכז מודיעין ומחשוב של החמאס עם שרתי מחשב עוצמתיים. במהלך המבצע נורה ונפגע דוד מירי צליפה.

״הבוץ העזתי״: אסון הנמר"ה ברפיח הוא חלק מהמקום המורכב אליו אנו הולכים
11 חללים ביממה אחת: שמות הנופלים שהותרו לפרסום

מאז האסון מנסה דפנה, קצינה בקבע, לבנות ולאסוף את חייה מחדש, ומגדלת את בתה, רק בת שנה וחצי. ביום שבת, הכל חזר באחת בדיוק ביום ההולדת ה31 של דוד.

"גדוד 601 הוא הגדוד הטוב ביותר. הגדוד היה הבית שלנו דוד עשה בו את כל התפקידים מחייל, מפקד, מפקד פלוגה וסגן מפקד הגדוד. החלום שלו היה אחרי הלימודים לפקד על הגדוד", מספרת דפנה. "יום שבת היה עבורי יום מורכב. זה היה יום ההולדת של דוד. שמעתי על אסון ברפיח אמרו לי שנמר נפגע. אני יודעת שנמר הוא כלי של חיל רגלים ונמרה זה של ההנדסה הקרבית ולכן כאב לי על החיילים אבל ידעתי שהם לא קשורים לגדוד של דוד.

דוד שקורי ז''ל ודפנה שקורי (צילום: פרטי)
דוד שקורי ז''ל ודפנה שקורי (צילום: פרטי)

"בערב אחותי מתקשרת ומספרת לי על זה שנמרה נפגעה ומיד הבנתי שזה של חיל ההנדסה, ושאלו החיילים מהגדוד של דוד", סיפרה בעצב. "דוד היה בקשר טוב והדוק עם סרן ווסים מחמוד שפיקד על כוח הנמרה. הייתי שומעת את השיחות ביניהם, את הדברים. בשיחות ביניהם הבנתי עד כמה דוד ווסים היו קרובים, הם היו סמג"ד וסמ"פ. אחרי זה שמעתי שהלוחמים היו מפלוגת אדיר, שזו הפלוגה עליה פיקד דוד. הכל חזר אליי והרגשתי אגרוף חזק בבטן".

מאז החלה המלחמה כל היחידות בצבא למדו להכיר את החשיבות של חיל ההנדסה הקרבית וכל מפקד יחידה ביקש לידו כוח של ההנדסה. לוחמי ההנדסה הקרבית ובהם לוחמי הגדוד, היו בכל מקום בכל הקרבות בעזה. גדוד 601 של חיל ההנדסה איבד מאז תחילת התמרון בעזה 16 קצינים ולוחמים.

דוד שקורי ז''ל ודפנה שקורי ובתם (צילום: פרטי)
דוד שקורי ז''ל ודפנה שקורי ובתם (צילום: פרטי)

באסון האחרון ברפיח, נהרגו שמונה לוחמים: סמל שלום מנחם, בן 21 מבית אל, סמל איתי עמר, בן 19 מכוכב יאיר-צור יגאל, סמל אליהו משה צימבליסט, בן 21 מבית שמש, סמ"ר עז ישעיה גרובר, בן 20 מטל מנשה, סמ"ר אור בלומוביץ, בן 20 מפרדס חנה-כרכור, סמ"ר סטניסלב קוסטרב, בן 21 מאשדוד, סמל יקיר יעקב לוי, בן 21 מחפץ חיים, סרן ווסים מחמוד, בן 23 מבית ג'ן, סגן מפקד פלוגה בגדוד.