אחת המחלוקות שהולכת ותופסת נפח בשיח הביטחוני והתקשורתי בחודשים האחרונים הנה על הניהול האזרחי של הרצועה. ככל שהחמאס נחלש, נדרש שימצא גורם אחר שיספק שירותים בסיסיים לתושבי הרצועה. הדעות חלוקות בעניין מי הגורם הזה צריך להיות. 

שוחחנו עם ראש תנועת הביטחוניסטים, תא"ל במיל' אמיר אביבי, ולדבריו קיימת הבנה אצל חלק מהגורמים בישראל שבשלב הזה, בחלקים נרחבים של הרצועה, ישראל צריכה לקחת אחריות גם אזרחית, אפילו אם היא זמנית. מנגד יש גם את מי שמתנגד נחרצות למהלך.

מחבל שהשתתף בטבח ה-7 באוקטובר חוסל: דיווחים על 30 הרוגים
בג'בליה ובשג'עיה: שני לוחמי הצנחנים שהפכו לאימת מחבלי החמאס

אביבי מציין, שהתוצאה של חוסר קבלת ההחלטות בוויכוח הזה מובילה בהכרח לכאוס, מצב שבו מצד אחד החמאס לאט לאט מאבד שליטה על המקום, ומצד שני אין מי שיחליף אותו. "כל הדיונים על היום שאחרי, חמולות, ראשות פלסטינית וגורמים בינלאומיים אינם רלוונטיים כי אלה תהליכים ארוכים", הוא אומר. 

"אין יום אחד שאחרי, יש את היום שאחרי, היום שאחריו וזה שאחריו... זה לא כאילו עכשיו אתה מפיל את חמאס באופן קוסמי ומיידי פתאום יש משהו חדש ברצועה", הוא מסביר. "זה תהליך, והתהליך הזה מחייב בכל דרך שמדינת ישראל תיקח אחריות גם אם זמנית. ככל שמדינת ישראל לא תכריע, הכאוס יגבר".

פלסטינים בשוק במחנה הפליטים בדיר אל בלאח (צילום: עבד רחים כתיב, פלאש 90)
פלסטינים בשוק במחנה הפליטים בדיר אל בלאח (צילום: עבד רחים כתיב, פלאש 90)

על השאלה האם כאוס יכול להיות יתרון לישראל, אביבי משיב: "אפשר לדון על זה. יכול להיות שטקטית, בדבר מסוים הוא יכול לשרת את מדינת ישראל, ויכול להיות שבינלאומית זה לא ישרת אותנו בכלל". הוא מוסיף: "אני יכול לומר, שאם היינו משתלטים על הסיוע ההומניטארי ומנתבים אותו לאן שצריך ולא למחבלים, ייתכן שזה היה מקצר את המלחמה". 

יש לכך עוד יתרונות שהוא מבקש להצביע עליהם: "יתכן שזה היה יוצר שיתופי פעולה להשגת אינפורמציה וגילוי מיקום החטופים. אני יכול לומר בוודאות שיש חטופים שחמאס לא יודע איפה הם נמצאים. כל מיני אנשים מחזיקים חטופים במקומות שונים ואנחנו צריכים את המידע הזה ורוצים שיסגירו לנו גם את הנהגת החמאס". הוא מבהיר: "לכן מדינת ישראל צריכה להתגבש על האסטרטגיה גם בצד האזרחי – זה חלק אינטגרלי ממאמץ המלחמה".

כוח צה''ל בעזה (צילום: דובר צהל)
כוח צה''ל בעזה (צילום: דובר צהל)

לקראת סוף שיחתנו, אביבי משתף באמירה לא פחות ממדהימה, שלטענתו שמע מגורם בכיר בישראל, כך הוא מספר: "שמעתי את אחד הגורמים הכי בכירים במדינת ישראל, שאמר לי במילים האלה: 'אני מעדיף כאוס ולא שליטה צבאית אזרחית ברצועה'". אביבי פוסק: "אין פה משחקים. אם אתה אומר שאתה לא רוצה שליטה אזרחית – אתה רוצה כאוס".