בצה״ל מודים כי מערכת ההגנה האווירית לא ביצעה יירוט לעבר הטיל שפגע בכלי הרכב של בני הזוג נועה וניר ברנס אתמול בערב ברמת הגולן. עוד אומרים כי ההחלטה לא ליירט נבעה מכך שהאזור מוגדר כ"שטח פתוח". בצה״ל יבדקו כעת אם יש מקום לשנות את הסיווג של השטח עבור כיפת ברזל.

על פי התחקיר הראשוני מערכת ההגנה פרוסה בצפון כך שהיא מכסה את כל היישובים, בסיסי צה"ל, מתקנים אסטרטגיים וכן צירים מרכזיים. בצה״ל אומרים כי הפריסה בנויה על בסיס כמות כיפות הברזל שיש לישראל ומלאי המיירטים.

"יתייצבו בלי למצמץ": המילואימניקים שנלחמו בעזה ומתאמנים לקראת לבנון
דיווח: כדי להפיל את חמאס, חטופים ומשפחות שכולות נחקרו ב-FBI

פגיעה ישירה ברמת הגולן (צילום: רשתות חברתיות)
פגיעה ישירה ברמת הגולן (צילום: רשתות חברתיות)

במהלך ההתקפה אתמול נורו מעל ארבעים טילים כאשר כיפת ברזל ביצעה מספר יירוטים ואילו נמנעה משיגור לעבר חלק מהטילים תוך הבנה כי הם יפלו בשטחים הפתוחים. בצה״ל אומרים כי מדובר בתרחיש דמיוני שטיל בודד יפגע באופן ישיר בכלי רכב בשטח פתוח.

בצה״ל מציינים כי לצד הליך היירוט יש מרכיב הגנה של התרעה המופעל על ידי פיקוד העורף. ההתרעה ניתנת באמצעות מערכת סולארית וכן בכל תחנות הרדיו, כאשר בעת קבלת התרעה יש לעצור את כלי הרכב ולמצוא מחסה או לשכב בתעלה מחוץ לכלי הרכב. בצל הטרגדיה לא ניתן יהיה לדעת אם ההתרעה הגיעה לבני הזוג ברנס.

נועה וניר ברנס ז''ל (צילום: שימוש לפי סעיף 27א')
נועה וניר ברנס ז''ל (צילום: שימוש לפי סעיף 27א')

הגר אדר, אחותה של נועה ברנס ז"ל, הגיבה לתחקיר בגלי צה"ל ואמרה: "זו הזיה. אני נוסעת שם הרבה. זה לא כביש פתוח, זה הכביש האחד והיחיד שמוביל לקיבוץ". לובי 1701 של תושבי הצפון הגיב אף הוא לפרסום: "מדיניות ההכלה וניהול הסיכונים של צה״ל בו מגדירים מקומות בהם נמצאים אזרחים כשטחים פתוחים היא הפקרת חיי אדם. הגיע הזמן לעבור מהגנה להתקפה, כי זה פשוט לא עובד. אנחנו קוראים לראש הממשלה ולשר הביטחון לקחת אחריות על הצבא וחיי האזרחים, לפעול לשינוי של מדיניות היירוטים, ולעבור מהגנה להתקפה".