ראש השב"כ לשעבר, יעקב פרי, שוחח עם חברי צוות תכנית "הקבינט" ב-103FM, והתייחס להתבטאותו של ח"כ אלעזר שטרן כלפי שרת התרבות מירי רגב, למצב הביטחוני ביהודה ושומרון ולכך שטרם נתפס מחבל הפיגוע בברקן. "אין לי ספק שהשב"כ יצליח לעשות את משימתו", טען.

ראשית, התייחס פרי לאמירתו של שטרן כלפי מירי רגב: "ישנן תופעות בכנסת הנוכחית שצריך לגנות. לא רק הטון אלא גם המשפטים עצמם והמילים, זה נורא ואיום. יחד עם זאת, אסור להכליל. זה לא כל הכנסת אלא לרוב אלו אותם אנשים. הרמה ירודה וההתבטאויות איומות".

"אני מכיר את שטרן הרבה שנים, ואני יודע את הערכים שבהם הוא מחזיק. אני חושב שהיה אפשר להימנע מההתבטאות הזאת בגלל הקונוטציה שהיא גורמת. אני הרי לא יכול לרדת לנבכי נשמתו ולהגיד למה הוא התכוון, אבל דברים כאלה מוטב שלא ייאמרו בכלל או שינוסחו בצורה שהציבור יבין למה התכוון", הוסיף. 


מירי רגב. צילום: מרק ישראל סלם


"צריך להקל על התנאים הנוראיים בעזה"

"באופן בסיסי יו"ש ורצועת עזה הן עדיין חומר דליק מאוד", אמר פרי. "העובדה שהשנה נראתה לנו שקטה היא יחסית. שב"כ חשף קרוב ל־500 ניסיונות לפיגוע, כלומר הפוטנציאל הוא נפיץ ורגיש ויש המון סיבות שיכולות לגרום לכך שהשטח יידלק: הדיבורים העמומים על תכנית המאה או תכנית השלום, הדיל שטראמפ רוקח לנו וגם הנתק שיש ביחסים בין הרשות הפלסטינית לבין ארצות הברית".

"צריך לזכור שארה"ב תרמה הרבה לשקט היחסי עוד הרבה לפני טראמפ", הזכיר פרי. "הנתק הזה ללא ספק יכול להיות גם הוא רגיש, וכמובן הרצון של ארגוני הטרור והעובדה שאבו מאזן הולך ונחלש והחמאס מתחזק. ישנו פוטנציאל רגיש ואני חושב שטוב שאמר ראש השב"כ שזאת נקודה ההנחה ששירותי הביטחון מתכווננים אליה בעתיד הקרוב".

"שירותי הביטחון, צה"ל ומתאם הפעולה בשטחים אומרים כבר הרבה מאוד זמן שישראל צריכה לעשות מה שהיא יכולה על מנת להקל את המצב הכלכלי ברצועת עזה - ששם אנחנו נמצאים כמעט על סף משבר המוניטרי. ביו"ש המצב קצת יותר טוב, אבל ללא ספק יציאה לעבודה, הטבת תנאים והקלות יתרמו בסופו של דבר להפחתה מסוימת בטרור. צריך לאפשר ולהקל על התנאים הנוראיים בעזה", הוסיף.

עניין של זמן

פרי התייחס אף לעובדה כי חודש לאחר הפיגוע בברקן, בו נרצחו שניים, המחבל עדיין לא נתפס, וכשנשאל האם מדובר בכישלון של השב"כ ענה: "וודאי. עד שלא ייתפס אפשר לראות בזה ככישלון. וגם, עצם הפיגוע ועצם זה שלא הייתה הרתעה ולא הצליחו למנוע, והעובדה שלמעלה מחודש מתקיים מרדף ללא תוצאות - אז כן. זה כישלון מודיעיני. כנראה שכמות הסייענים של המחבל גדולה, אבל היא לא נפלה לתוך הרשת המודיעיני שהייתה צריכה להביא את הידיעה.

"שב"כ זה שירות שעובד יום ולילה על מנת להגיע לתוצאה. אצל מפגע בודד קשה לדעת או לקבל התראה מראש על כך שהוא הולך לעשות פיגוע, ועכשיו קשה ללכוד אותו מכיוון שהוא לא מוקף בהתארגנות מוכרת. בסוף שב"כ יתפוס אותו, אבל צריך קצת סבלנות. נכון שזה מתארך, אבל מודיעין זה לא דבר הרמטי. אין לי ספק שהשב"כ יצליח לעשות את משימתו".

פרי אף סיפק הצצה קטנה לנעשה מאחורי הקלעים של הארגון הכי סודי בישראל: "עושים תכנית מודיעינית שקשורה בכל מי שיש יכולת לאתר בסביבה המשפחתית או החברית של המפגע. אחר כך עושים ניתוח טריטוריאלי של השטח - אצל מי הוא יכול להסתתר. מפעילים מקורות חיים וטכניים על מנת להגיע לקצה חוט, ובסופו של דבר אותה רשת הולכת ומתהדקת עד שמקבלים ידיעה גואלת".