שב"כ (שירות ביטחון כללי) חשף לאחרונה ניסיונות של ראשי הזרוע הצבאית של חמאס ברצועת עזה להקים תשתית טרור באיו"ש על מנת לבצע פיגועי תופת חמורים בישראל, כך הותר היום (חמישי) לפרסום. על מנת להשיג יעד זה, הסבירו בשב"כ, פעילים בזרוע הצבאית של חמאס ברצועה גייסו באיו"ש פעילי חמאס, הכשירו אותם בהכנת מטעני חבלה והנחו אותם לסמן יעדים הומי אדם כמטרות לפיגועים.

הפעילות שנחשפה כעת, שונה ממאמצי חמאס המוכרים בשנים האחרונות, בהיקפה ובפוטנציאל הסיכון ממנה. מדובר בהתארגנות תשתיתית אשר נועדה לייצר מציאות אחרת, בין היתר, על רקע האירועים בגבול הרצועה. כפי שעלה במסגרת החקירות, הכוונת ההתארגנות בוצעה ישירות על ידי המפקדה העליונה של החמאס ברצועת עזה, בניגוד לפעילות "מגורשי עסקת שליט", אשר מוצאם מאיו"ש.

פעלו להוצאת פיגועים תוך ניצול כניסת חולים מרצועת עזה
בחקירה בשב"כ עלה כי ראשי התשתית לחצו על הפעילים באיו"ש לממש את הפיגועים בהקדם האפשרי, זאת במטרה להביא להסלמה ביטחונית בעזה ובאיו"ש יחדיו.
לשם יצירת הקשר של הזרוע הצבאית עם הפעילים באיו"ש, נעשה שימוש ציני של חמאס בתושבי עזה שאושרה כניסתם לבתי חולים בישראל לטיפולים מצילי חיים וכן בתושבי עזה אשר התבקשו להעביר מסרים למגויסים באיו"ש, תוך שימוש בשטח בשיטוי באמצעות שותפיהם העסקיים באיו"ש. אין זו הפעם הראשונה שהחמאס מנצל את התווך ההומניטרי על מנת לממש פעילות צבאית בשטחי איו"ש.
תשתית טרור באזור חברון
פעילות התשתית נחשפה בעקבות מעצרו של אויס רג'וב , פעיל חמאס בן 25, תושב העיירה דורא שליד חברון. אויס, נעצר ע"י שב"כ וצה"ל  ב-23 בספטמבר 2018, לאחר שהחל במימוש המשימות אותן קיבל מהזרוע הצבאית. מעצרו של אויס התאפשר לאחר ששיתף מספר מחבריו ובני משפחתו בפעילותו החבלנית וביצע באמצעותם רכישות של אמצעים שנועדו להכנת מטעני חבלה.
בחקירתו של אויס בשב"כ עלה, כי גויס לפעילות ע"י פעיל מרצועת עזה. הפעיל פנה אליו בסמוך לחג הרמדאן האחרון והציע לו להתגייס לזרוע הצבאית של חמאס, וציין כי יעביר לו קורס בייצור מטעני נפץ עם הפעלה מרחוק. ב-11 באוגוסט 2018, אויס הונחה ע"י מפעילו ברצ"ע לגשת למחסן תרופות ברמאללה ולאסוף משם טלפון נייד שישמש להמשך הקשר ביניהם.
מספר ימים לאחר מכן אויס הונחה לפגוש בשליחה מטעם התשתית באזור בית לחם, על מנת לקבל ממנה סיסמה והנחיות שימוש נוספות בטלפון שהועבר לו. מפעילו הסביר לו כי מדובר באישה קשישה מרצועת עזה שהגיעה לישראל על מנת לעבור טיפולים רפואיים. האישה העבירה לידי אויס מכנסיים שבתוכם נתפרה רצועת בד, עליה נכתבו הוראות ההפעלה של המכשיר שקיבל מהרצועה. משלב זה, הוא שוחח עם מפעיליו ברצועת עזה באמצעות הטלפון אותו קיבל, והחל לקבל הדרכות אודות הכנת מטעני חבלה באמצעות סרטונים שנשלחו לו ושיחות וידיאו עם מומחה חבלה של התשתית".
מהשיחות עם הפעילים ברצועת עזה, אויס הבין כי הזרוע הצבאית מעוניינת להוציא לפועל פיגוע תופת בהקדם האפשרי. מפעילו ציין בפניו בפירוש כי הזרוע הצבאית מעוניינת בהנעת פיגועים באיו"ש. עוד נאמר לאויס, כי היעד לפיגוע יהיה בתוך תחומי הקו הירוק וכי הזרוע הצבאית מעוניינת במטרה משמעותית לדוגמת בניין גדול, קניון, מסעדה, בית מלון, רכבת או אוטובוס.
על מנת לממש את הפיגוע, אויס גייס שני פעילי חמאס מהכפר בית כאחל ביתיר, יזן וסיאף עצאפרה אשר הונחו על ידיו לאתר יעדים מתאימים לפיגוע בישראל ולהכין את חומר הנפץ למטען, בעוד הוא עצמו עבד על הכנת מערכת ההפעלה בהתאם להנחיות התשתית ברצועת עזה. אויס הונחה לסיים את הכנת המטען עד סוף ספטמבר 2018, כאשר בכוונתו היה לממש את הפיגוע בתחילת אוקטובר 2018, כוונה שסוכלה על ידי מעצרו ב-23 בספטמבר.
חושפות השליחות של חמאס: חולת סרטן ומלוותה שנכנסו לטיפול רפואי בארץ
בשב"כ הסבירו כי חקירת פרשיה זו מעלה, פעם נוספת כי הזרוע הצבאית עושה שימוש בחולים מעזה, אשר ישראל מתירה את כניסתם לצורך טיפולים מצילי חיים, על מנת להניע פעילות צבאית באיו"ש. במקרה זה, השליחה מעזה זוהתה על ידי שב"כ כנעמה מקדאד, בת 53, אמא לתשעה ילדים, אשר ליוותה את אחותה סמירה שמוט, בת 47, תושבת חאן יונס, אחות במקצועה, חולת סרטן, אשר הותרה כניסתה לישראל לטיפולים רפואיים.
לאחר הפגישה עם אויס רגו'ב, הגיעו שתי השליחות הרצועתיות לבית קפה ברמאללה בו עובד פואד דאר חליל, פעיל חמאס מהכפר סנג'ל בבנימין, אשר היה כלוא בישראל 14 שנים, על רקע מעורבותו בפיגוע ירי לעבר רכב ישראלי ותכנון פיגועים חמורים נוספים, והעבירו לידיו מזוודה ובה הוסתר מכתב חשאי מטעם התשתית.

יציאת השתיים במעבר ארז והעברת המכתבים החשאיים מטעם חמאס בוצעה בתיאום והכוונה של מחמד אבו כויכ, בן 36, פעיל בזרוע הצבאית של חמאס, שמוכר כמי שעמד בקשר עם פעילי טרור וסייע להם בהנעת פעילות טרור, בן דודם של השתיים. פואד גם הוא נעצר על ידי שב"כ בשמונה באוקטובר.
בחקירות השב"כ עלה כי שתי הנשים אשר הגיעו לפואד דאר חליל ידעו שבמזוודה מוסתר מכתב חשאי ומסרו כי נשלחו לפגוש בו מטעמו של "אבו אלעבד", אשרף סבאח, פעיל חמאס בן 37 מרצועת עזה שריצה 12 שנות מאסר על פעילות טרור חמורה. עוד עלה כי אשרף עומד מאחוריי גיוסו והפעלתו של פואד.
במכתב נכתב כי הפניה אליו היא על מנת לגייס אותו לפעילות טרור בשטחי ישראל מטעם הזרוע הצבאית של חמאס, וכי עליו לגייס חוליה של פעילים מהשטח שיבצעו עמו את הפיגוע. הכותב ציין כי הזרוע הצבאית של חמאס תסייע לו בהשגת אמל"ח ויעבירו לו מימון לטובת הפעילות וכן סרטוני ווידאו בהם מוסבר כיצד מייצרים מטענים. החקירה חשפה כי פואד חליל, הסכים להצעתו של אשרף צבאח לפעילות טרור.
גורם בכיר בשב"כ הסביר כי "פעילות זו של הזרוע הצבאית של חמאס, מצטרפת לשורה ארוכה של ניסיונות פיגוע בהכוונת חמאס באמצעות גיוס פעילים באיו"ש. ניסיונות אלו סוכלו על ידי שירות הביטחון הכללי בשנים האחרונות ועד כה הובילו למאסרם של מאות צעירים באיו"ש, ביניהם סטודנטים וכן נשים צעירות. בכך פוגעת הזרוע הצבאית של החמאס במרקם החיים של הפלסטינים באיו"ש, מדרדרת רבים מהם לפעילות טרור, בגינה נעצרים ונכלאים לשנים רבות בכלא. המשך הניסיונות של חמאס להניע פעילות טרור זו, למרות הכישלונות החוזרים ונשנים, מעיד על האסטרטגיה בה בחרו ראשי החמאס, לערער את היציבות באיו"ש בכל מחיר. המשך פעילות מנגנון הפיגועים החשאי, המופעל על ידי בכירי הזרוע הצבאית, מהווה גורם מערער מרכזי ומסוכן אשר מייצר איום מהותי ומידי על היציבות באזור".