רשת CNN פרסמה היום (שני) תיעוד של אחת המנהרות שחשף צה"ל בצפון במסגרת מבצע "מגן צפוני". בדיווח מתוארת המהנרה כ"מתוחכמת באורך עשרות מטרים שחצובה באבן גיר, עם אוורור ותאורה. המנהרה גדולה מספיק כדי ששחקן NBA יוכל לעמוד בה". 
בתיעוד נטען כי המנהרות נחשפו בגלל הקידוחים של חיזבאללה. סא"ל ר' שהתראיין לרשת, דיבר על הסרטון שהוצג בו נראה פעיל חיזבאללה במנהרה ופיצוץ שגורם לו לברוח. "החלטנו לא להרוג את אלה שנכנסו למנהרה. זאת היתה אזהרה לצד שני מלהיכנס למנהרות ושמלכדנו אותן. לדבריו, "אם קודחים חצי מטר הצידה אתה מפספס את המנהרה. זה יותר מסובך מלחפש מחט בערימת שחת". 


בתוך כך, עימות התרחש בין חיילי צה"ל לחיילי צבא לבנון על רקע כוונת ישראל להציב גדר תיל בעקבות עבודות הנדסיות של צה"ל במסגרת מבצע מגן צפוני לחשיפת וטיפול במנהרות התקפיות של חיזבאללה. בסרטון שצולם בצד הלבנוני, נראים הלבנונים מנסים למנוע את הצבת הגדר סמוך לכפר מיס אל ג'בל. 

אתמול פורסם כי במהלך סוף השבוע איתרו לוחמי צה"ל מנהרת טרור התקפית נוספת, רביעית במספר, שחצתה משטח לבנון לשטח ישראל, כך התיר הבוקר (ראשון) לפרסום דובר צה"ל, שמסר גם כי תוואי המנהרה נמצא בשליטת צה"ל ואינו מהווה איום, וכי ההודעה בנושא נמסרה לראשי הרשויות הרלוונטיים. בצבא הסבירו כי התוואי, כמו יתר התוואים, מולכד על-ידי צה"ל וכל מי שייכנס אליו מצדו הלבנוני מסכן את חייו. צה"ל פועל בשעות אלה לביצוע תהליך מחקר על תוואי המנהרה, במקביל להמשך מימוש הפעולות בתוואים השונים על פי תוכנית. 

עוד ציינו בצה"ל כי "האחריות על חפירת המנהרות משטח לבנון מוטלת על ממשלת לבנון. מדובר בהפרה חמורה של החלטה 1701 וריבונות מדינת ישראל".

כזכור, בארבעה בדצמבר החל צה"ל במבצע להשמדת מנהרות הטרור שחפר ארגון חיזבאללה מכפרים בדרום לבנון לשטח ישראל. במסגרת המבצע הושמדה מנהרה שחדרה לעומק של 40 בשטח ישראל ונחפרה ממפעל בטון, שהוסב למתקן צבאי בכפר כילא סמוך לגבול. צה"ל אף פרסם סרטון מתוך המנהרה, שבו נראים לוחמי חיזבאללה הולכים בה, עד שמגלים את המצלמה שהוכנסה למנהרה על ידי כוחות צה"ל, כהוכחה כי לא מדובר במנהרה נטושה, אלא פעילה ושמישה. 

ארבעה ימים לאחר מכן אותרה מנהרת טרור נוספת בגבול לבנון, ולפני חמישה ימים אותרה בצפון מנהרת הטרור השלישית שנחפרה על ידי חזבאללה, אשר חצתה משטח לבנון לשטח ישראל. כמו יתר התוואים, התוואי מולכד על-ידי צה"ל.