חברת רפאל חושפת היום (שני) לראשונה צילומי וידאו חדשים מניסוי של ירי טילים מדויקים מדגם "תמוז 5״. בניסוי שוגרו מספר טילים לטווחים שונים, בזוויות תקיפה שונות, בהתאם לתרחיש ולסוג המטרה. הירי בוצע לטווח של מעל 25 קילומטרים מתוך משגר קל-משקל חדש שנחשף לאחרונה הכולל סך הכל שמונה טילים. את המשגר ניתן להרכיב על גבי רכבי שטח קלים, כאשר בניסוי שבוצע המשגר הותקן על רכב קל מדגם TOMCAR.

טיל "תמוז  5" (SPIKE NLOS) של רפאל הוא חלק ממשפחת טילי ספייק - טילים אלקטרו-אופטיים, טקטיים ומדויקים, לטווחים שונים (עד 30 ק"מ), הניתנים לירי ממגוון מקורות, יבשתיים, אוויריים וימיים. טילים אלה הם רב-משימתיים ומאפשרים השמדת מגוון רחב של מטרות, לרבות מטרות נסתרות ללא קו ראייה. 
 
בשל משקלו הקל ונפחו המצומצם, ניתן להטיס את רכב השיגור ולהנחיתו בעומק שטח האויב. משפחת טילי "ספייק" נמכרה כבר ל-31 צבאות, לרבות צה"ל, וסופקו עד היום כ-30 אלף טילים. 


צבי מ', ראש מינהלת מערכות נשק טקטי מדויק ברפאל, התייחס לניסוי ואמר כי מדובר במערכת  שתעניק לכוחות הקרקע יכולת ירי-מנגד (טווח רחוק) מדויקת, בחתימה נמוכה, נגד מטרות ניידות ונייחות וללא תלות ב-GPS. "ברפאל ממשיכים לפתח יכולות ומערכות בקצה הטכנולוגיה, המקנות יכולת תמרון ודיוק של הכוחות בסביבות לחימה שונות, ויתרון על פני האויב", אמר מ'.
שיגור ספייק ממשגר קל. צילום: רפאל מערכות לחימה מתקדמות בע"משיגור ספייק ממשגר קל. צילום: רפאל מערכות לחימה מתקדמות בע"מ
  
שיגור ספייק ממשגר קל. צילום: רפאל מערכות לחימה מתקדמות בע"מ שיגור ספייק ממשגר קל. צילום: רפאל מערכות לחימה מתקדמות בע"מ