היערכות במשטרה ובכוחות הביטחון לקראת אירועים אלימים פוטנציאליים בהר הבית סביב המשבר הנוכחי סביב מתחם באב א-רחמה. במשטרה מציינים כי ישנה היערכות רגילה כמו כל תפילת יום שישי וכי הווקף פועל על מנת להרגיע את הרוחות. במהלך היום התנהלו מאמצים מדיניים להרגעת המשבר עם הירדנים.

כזכור, פעילי ווקף פרצו בחודש שעבר למתחם הסגור בשער הרחמים והפכו את המקום, למרות צו בית משפט, למסגד. ברחבי יהודה ושומרון נשמעו היום (חמישי) קריאות להתגייסות כללית בתגובה לצווי ההרחקה של בכירי הווקף. בסוף החודש שעבר, נעצר ראש מועצת הווקף בירושלים שייח עבד אל-עזים סלהב על רקע ההתפרעויות בהר הבית ובעקבות פריצת המוני מתפללים למתחם שער הרחמים.

בתוך כך בגזרה הדרומית, במערכת הביטחון מעריכים כי חמאס ימשיך להגביר את הלחץ באמצעים שונים בימים הקרובים. זאת כחלק מהניסיון ללחוץ את ישראל ומצרים ולרשום הישגים במשא ומתן להשגת רגיעה ברצועת עזה. בישראל סבורים כי חמאס הולך ומגביר את הפעלת הכוח, אך באופן מדורג ותוך שליטה באירועים. ההסלמה החלה בחודש האחרון, לאחר רגיעה יחסית של כמה חודשים, עם התחדשות הפרות הסדר האלימות על הגדר. לאחר מכן הסלים חמאס את השימוש בבלוני הנפץ וביומיים האחרונים נוספו ירי של פצצת מרגמה לשטח ישראל שלשום  ואתמול גם ירי לעבר עמדת צה"ל. במערכת הביטחון מזהים אמנם לעת עתה שליטה של חמאס במצב, אך ערוכים גם לאפשרות שהארגון יאבד שליטה ומכאן הדרך לעימות קצרה. לכן נערכים בצבא גם לאפשרות של התדרדרות מהירה.
 

ראש הממשלה ושר הביטחון, בנימין נתניהו, סייר על גבול ישראל ומצרים ואמר: "בימים האחרונים יש פתאום התחדשות של תוקפנות חמאס בכל מיני צורות. כדאי שחמאס יבין עכשיו שכל גילוי של תוקפנות כזאת ייענה בתגובה תקיפה כפולה ומכופלת מצד ישראל. מוטב שיבינו זאת עכשיו ולא אחר כך".
 

מוקדם יותר טנק של צה"ל תקף עמדה צבאית של  חמאס בצפון הרצועה, בתגובה לירי שבוצע לעבר עמדה צבאית סמוך לנחל עוז. לא היו נפגעים באירוע.

עוד קודם לכן, פצצת מרגמה שנורתה שלשום מרצועת עזה אותרה בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול. כלי טיס של צה"ל תקפו שלשום בלילה מטרות של חמאס בדרום הרצועה, בתגובה לשיגור הרקטה ולהמשך הפרחת בלוני הנפץ.


בינתיים, המשלחת הביטחונית המצרית עושה מאמצים רבים על מנת לשוב אל ההבנות בין ישראל לבין הפלגים הפלסטיניים ברצועה. מדובר במשלחת הביטחונית רמת הדרג ביותר שהגיעה לאזור, מאז החלו בקהיר לתווך בין הצדדים. מקור באחד הפלגים הפלסטינים אמר לביטאון "א-ריסאלה" של חמאס, כי הדרישה של הארגון היא לחייב את ישראל בהבנות שהושגו באוקטובר. "המתווך המצרי עושה הכל כדי לקרב בין שני הצדדים, לפני שנגיע להסלמה צבאית ב-30 במרץ – במלאות שנה לתהלוכות השיבה".