במערכת הביטחון הושלמו ההכנות לרגל  ציון יום הנכבה ברצועת עזה. עם זאת אין צפי להסלמה בעקבות האירועים הפלסטיניים. בימים האחרונים ניכרה ברצועה פעילות נרחבת לגיוס אלפי פלסטינים להשתתפות בהפגנות ובצעדות בחמשת המוקדים המוכרים לצה"ל לאורך הגדר. הוועד העליון של תהלוכות השיבה והסרת המצור מעל עזה קרא אתמול שוב לפלסטינים להכריז על שביתה כללית "ברצועת עזה, בגדה המערבית ובתוך קווי 48' - לרגל יום הנכבה ה־71 - האסון הפלסטיני".
 
בהודעה נאמר: "על הציבור הפלסטיני בכל מקום הימצאו להעביר מסר ברור לכיבוש הישראלי ולקהילה הבינלאומית שאנחנו לא נשכח ולא נסלח - לא משנה כמה זמן עבר מאז". הפלסטינים מתכננים להגיע מהצהריים למחנות השיבה כדי לציין את יום הנכבה ולשהות שם עד 17:00. בוועד העליון שבו והדגישו שהתהלוכות יהיו בדרכי שלום.
 
על פי הערכת מצב של משטרת ישראל, המסתמכת גם על מודיעין מצה"ל ומהשב"כ,  אין אינדיקציות לאירועים חריגים המצריכים היערכות מיוחדת. "עד כה לא נתקבל מידע מודיעיני לגבי חשד לאירועים חריגים ולכן אין מקום להיערכות שונה או חריגה. אם יהיה אירוע פרטני באזור מסוים הוא יטופל על ידי הכוחות שבמחוז", אמר מקור משטרתי.

טנקים של צה"ל בגבול רצועת עזה. צילום: רויטרס טנקים של צה"ל בגבול רצועת עזה. צילום: רויטרס
 

במשטרה מדגישים שממילא כוחות רבים פרוסים ברחבי הארץ בימים אלה. בתל אביב תוגברו הכוחות עקב שבוע האירוויזיון, בירושלים כוחות המשטרה מתוגברים בשל תקופת הרמדאן, ובדרום, בגלל המצב בעוטף עזה, הכוחות שהובאו לתגבור עדיין נמצאים שם. במקביל, לקראת יום הנכבה ראש הממשלה הפלסטיני, מוחמד אשתייה, כינס את הצוות הלאומי לפיתוח ברמאללה ואמר: "אנחנו הולכים לקראת התנתקות כלכלית מהכיבוש".
 
מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף סאיב עריקאת טען כי פעולות ישראל בתמיכה אמריקאית - התוקפנות, הרחבת ההתנחלויות, ההתנקשויות, המעצרים והטלת המצור - הן מנוגדות לשלום.
 

ואילו ארגון החזית העממית לשחרור פלסטין אמר בהודעה שפרסם כי "יום הנכבה מגיע השנה כאשר הסוגיה הפלסטינית נמצאת ברגעים הקשים והמורכבים שלה, הכוללת תוקפנות חסרת תקדים כלפי העם הפלסטיני, שכללה גם העברת השגרירות לירושלים ומתן לגיטימיות להתנחלויות".