נציב קבילות החיילים לשעבר, האלוף במיל' יצחק בריק, טוען כי האוצר מכין תוכניות להמשך קיצור שירות החובה של הבנים - וזה יביא לאסון לאומי. בחלקה השני של השיחה עם טל לב רם במסגרת הפודקאסט הצבאי 'פק"ל לב רם' של 103FM, מתייחס בריק גם שבאוצר רוצים לבטל את הפנסיה לאנשי הקבע טוען כי "ככה אף אחד לא ירצה להישאר".עוד אמר בריק כי הצבא סובל מתחלופה גבוהה של הדרג הפיקודי, מה שגורם לנזקים ארוכי טווח. "כל רמטכ"ל מנסה להמציא את הגלגל מחדש, וכך נוצר זיגזג שאין לו כיוון או מטרה", אמר, "לשמחתי כל הרמטכ"לים הבינו שמלחמה מכריעים עם צבא היבשה - אך צבא היבשה שלנו לא נותן מענה למה שקורה סביבנו".האזינו לחלק הראשון של השיחה עם האלוף במיל' בריק>>>


בריק טען כי בדיוני הממשלה על מה שקורה בצבא לא מדברים על המהות ועל גודל הצבא - אלא על התקציב שלו: "הגורם המכריע בדיונים האלה הוא שר האוצר. שרי האוצר ניזונים מפקידי האוצר ואלו מכינים כיום תוכנית שבה ימשיכו לקצר את השירות הצבאי של הבנים. זה אסון לאומי. הם מדברים על ביטול הפנסיה לאנשי הקבע וככה אף אחד לא ירצה להישאר".בהמשך לא חסך בריק בביקורת על תפקודו של מבקר המדינה בשנים האחרונות. "בשנים שאני הייתי בתפקיד לא ראיתי ביקורת רצינית אחת", אמר, "ביקורת על מוכנות הצבא בראייה כוללת לא נעשתה כאן כבר שנים ארוכות. גם כשהוא כבר עושה ביקורת זה נמשך שנתיים".

בריק מותח ביקורת חריפה על התפיסה הביטחונית החסרה, לטענתו, בקרב מקבלי ההחלטות במדינת ישראל. לדבריו, הבעיה הזו נמשכת כבר שנים ארוכות. עם זאת, למרות החששות והבעיות הקשות שהוא מציף, הוא עדיין לא מיואש, וטוען כי לא מאוחר לתקן ולשנות. בריק סיפר על הצוות האזרחי שהקים כשסיים את תפקידו: "הרעיון הוא ליצור תפיסת ביטחון למדינה. אם הממשלה לא תפעל בנושא יש לערב את הציבור וליידע אותו, כדי שיהיה חלק מהתהליך הזה, שיהיה טיפול יסודי בכשלים המאוד חמורים בצה"ל, ושנתחיל לעלות על דרך המלך. זה ייקח שנים ארוכות, אך אלה שנים שבהן בונים ולא נוסעים ברכבת הרים".לקראת סיומה של השיחה המקיפה עם בריק שאל אותו טל לב רם אם הוא לא ניפח את הדברים לצורך יצירת זעזוע. "כל שאמרת הם דברים שאתה חותם עליהם?", שאל.בריק לא היסס: "ממש כך. מה שאמרתי זה רק קצה הקרחון. לא אמרתי עוד המון דברים שאסור לי להגיד ושנמצאים בדוח שלי. אם הייתי מוציא גם אותם החוצה – זה היה הרבה יותר חמור".