בניית המכשול התת קרקעי בגבול רצועת עזה חשפה תוואי מנהרה נוסף בדרום הרצועה, כך נמסר היום (שני) מדובר צה"ל. עוד נמסר כי לוחמי צה״ל מבצעים חקר של התוואי שהתגלה. למעשה גם המנהרה הזו נחשפה באמצעות האמצעים הטכנלוגיים שמופעלים לאורך הגבול. כמחצית מהמכשול התת קרקעי שנבנה סביב הרצועה כבר הושלם וקצב בניית המכשול מתקדם כמתוכנן, כאשר ההערכה בצה"ל היא שעם השלמת בניית המכשול יושמדו כלל מנהרות חמאס שנחפרו לטובת ביצוע פיגועי טרור.
בימים הקרובים יחקרו בצה"ל את המנהרה החדשה שנחשפה, בשלב הזה עדיין לא ברור האם מדובר במנהרה חדשה או ישנה, מה אורכה ועד כמה היא חודרת לשטח ישראל. מאז החל צה"ל לבנות את המכשול מאמצע 2017 ועד עכשיו נחשפו למעשה 18 מנהרות וההערכה היא שבהמשך העבודות לבניית המכשול תחשפנה מנהרות נוספות.


במועצה האזורית אשכול אמרו בעקבות החשיפה: "עודכנו היום כי צה״ל חשף מנהרה סמוך לגדר המערכת באזור דרום המועצה. המנהרה אותרה הודות לאמצעי ההגנה הטכנולוגיים פורצי הדרך שמופעלים לאורך גבול הרצועה כדי להגן על יישובינו. המנהרה לא מהווה איום ונמצאת בטיפול צה״ל. אנו מודים לחיילי וקציני צה״ל הפועלים בנחישות ובאומץ לב בהגנה על ישובינו".

המכשול העילי בגבול הרצועה, שהעבודות להקמתו החלו בפברואר האחרון, הנו גדר אינדוקטיבית וחזקה שהותאמה במיוחד לאיומים ביטחוניים. הוא דומה לגדר שעון חול שהוקמה בגבול מצרים, והוא בעל שיפורים משמעותיים וכולל מרכיבי ביטחון חדשניים, משקלו הכולל יגיע לכ-20 אלף טון של פלדה מגולוונת. 
המכשול העילי יתוחזק ע"י מנהלת גבולות ותפר, והנו מרכיב נוסף בהגנה על יישובי עוטף עזה, הכולל בתוכו את: המכשול הימי, שייתן מענה לחדירת מחבלים דרך הים ממערב, והמכשול התת קרקעי שמקיף את הרצועה ונועד למנוע חפירת מנהרות טרור לעבר ישראל. העבודות על המכשול התת קרקעי יימשכו במקביל לעבודות על הגדר העילית ובסיומם יושלם הפרויקט במלואו.