כוחות גדולים של צבא ומשטרה, בשיתוף השב”כ, המשיכו גם אמש במצוד אחר המחבל או המחבלים אשר רצחו שלשום בלילה בדקירות את תלמיד הישיבה והחייל דביר שורק בן ה־19 מהיישוב אפרת.
 
הרצח אירע בכביש הגישה לקיבוץ מגדל עוז בגוש עציון, שם נמצאת ישיבת “מחניים”, שבה למד . במערכת הביטחון חוששים שהתוקפים ינסו לבצע פיגועים נוספים, וכן מודאגים מגל פיגועים חדש בהשראת הרצח הנוכחי.
 
ריכוז המאמץ של מערכת הביטחון בשלב הזה הוא בניתוח המודיעין והממצאים השונים שנאספו בזירת הפיגוע. גופתו של שורק נמצאה בסביבות השעה 3 לפנות בוקר, לאחר כמה שעות של חיפושים וסריקות, שהחלו עם קבלת הדיווח הראשוני על היעדרותו בסביבות השעה 23:30. מאוחר יותר התברר כי הרצח עצמו התבצע בסביבות השעה 20:30, במרחק של כ־100 מטרים משער הכניסה הראשון בכניסה הצפונית של מגדל עוז, ומאות מטרים ספורים מהישיבה שחזר אליה עם המתנה שקנה בירושלים לאחד ממוריו במוסד – ספרו האחרון של דויד גרוסמן.
 

מהחקירה הראשונית עולה כי שורק ירד מטרמפ בצומת אפרת והחל לצעוד ברגל לכיוון הקיבוץ והישיבה, מרחק דקות הליכה ספורות. לפי ההערכה, הרוצח או הרוצחים נסעו במכונית באזור, וכשהבחינו בו – החליטו לתקוף אותו בקטע הכביש המוביל לקיבוץ. קטע זה הוא העומד במרכז החקירה של מערכת הביטחון בניסיון לפענח את הפיגוע. לקחי חטיפת שלושת הנערים לפני חמש שנים, בקיץ 2014, איסוף הקלטות מהמצלמות בשטח ולקחים אחרים שהוסקו מאז מאפשרים למערכת הביטחון להבין את תמונת האירוע בזמן קצר בהרבה.
 
צילום: דובר צה"ל


דביר שורק ז"ל. צילום באדיבות המשפחה


לפי ההערכה במערכת הביטחון, האירוע נמשך זמן קצר מאוד - מהרגע שבו זיהו המחבלים את שורק בזמן שהלך ועד ביצוע הרצח. ממצאי החקירה שללו אפשרות כי ניסו לחטוף אותו או לרצוח אותו ואז לשמור את גופתו לצורכי מיקוח. בין השאלות שנותרו כרגע פתוחות: מדוע בחרו המחבלים להשליך את גופתו במרחק קצר כל כך משער היישוב שבו נמצא שומר חמוש?
 
כך או אחרת, אומנם בשטח המשיכו אתמול לתגבר את הכוחות הסורקים, ובהם לוחמים מיחידות מיוחדות ומחטיבת הנח”ל, אבל כאמור ריכוז המאמץ כרגע הוא בעיקר בניתוח המודיעין. בידי מערכת הביטחון לא מעט ממצאים המספקים מידע חשוב, העשוי לסייע בניהול המרדף אחרי המחבלים.