צביקה יחזקאלי, הפרשן הוותיק לענייני ערבים, ויצחק אילן, סגן ראש השב"כ לשעבר, התייחסו הבוקר (שישי) בתכניתו של ניסים משעל ב-103FM למצוד אחר המחבלים שרצחו את דביר שורק בגוש עציון. יחזקאלי אמר כי "יש אווירה של ערב צוק איתן", בעוד שאילן העריך כי זהו לא המצב, והוסיף: "לשב"כ מצפה עבודה קשה".

לדברי ראש הדסק לענייני ערבים של חדשות 13, "הרוח שנושבת מעזה מקרינה על השטחים ועל יהודה ושומרון, והקשר הזה הוא מדמם. אנחנו כואבים אותו וסופגים אותו. זאת לא משוואה חדשה, המשוואה הזאת קיימת כבר כמה שנים טובות ולאבו מאזן יש אינטרס לעצור אותה".

כלומר, שורק שילם את המחיר של אובדן כוח ההרתעה.
"בוודאי, חמאס ראה שאפשר לפגוע בישראל בשטחים ולא לשלם מחיר. השבוע, יומיים לפני הרצח הנורא הזה, מצאו בחברון מטען שהיה אמור להתלבש על חגורת נפץ עם ברגים ומסמרים. אלו אותם מטענים שעשו פה טרור והרגו יותר מאלף ישראלים בשנות האינתיפאדה. אז מה קרה? זה סוג של דז'ה וו, אנחנו בדיוק חוזרים לזה שהיה יכול להיות ניסיון חטיפה, שבו חוטפים את גופתו. אולי מבצעי הרצח לא ציפו שהם יוכלו לקחת את זה בכזאת קלות. אנחנו בדיוק חוזרים חמש שנים אחורה לצוק איתן - כשחמאס הגיש שהוא יכול לעשות מהרוח הגבית שהוא מקבל מעזה".

זאת אומרת יש אווירה של ערב צוק איתן?
"אני חושב שכן, מבחינת חמאס. הוא היה אמור להוציא פיגוע תופת עצום בירושלים שהמטען שלו עם הברגים היה אמור להרוג אולי מספר דו ספרתי של הרוגים. זה כבר יותר מפיגוע דקירה ויותר מפיגוע ירי, זו כבר עליית מדרגה וחזרה לאינתיפאדה. מה היית עושה אז? היית תוקף בעזה? זה ארגון שעושה עליך מלקחיים זה בצבת, מפעיל עלינו צבת. מצד אחד בעזה ומצד אחד ביו"ש".

על רצח כזה, לדעתך, צריך היה לחסל מישהו בכיר בגדה?
"התשובה שלי היא כן. יש את סלאח ערורי, מי שמפעיל את כל הטרור בגדה, שפיקד על חטיפת שלושת הנערים. אלה משוחררי עסקת שליט. ישראל חייבת לעבור לסיכולים ממוקדים, הם צריכים לשלם מחיר. אבל השאלה היא אם ישראל יכולה לעשות את זה והתשובה היא שוודאי שלא, כי היא לא עשתה את זה גם אחרי חטיפת שלושת הנערים. אין לנו כרגע מלחמה בחמאס אנחנו מחכים שהם יירו בכדי שנוכל להגיב. אין פה יוזמה. סלאח ערורי ישב באיסטנבול בסוג של הגנה ובשבוע שעבר הוא ביקר את חמינאי בטהרן, ואמר שחמינאי הוא אחד המנהיגים הגדולים בעולם המוסלמי לשחרור ירושלים. צריך יותר מזה? חמאס אומר 'תחסלו את בכיריי ונראה מה קורה', ולכן למרבה הצער אנחנו לא יכולים לגעת באנשים האלה".

המצב ימשיך להתדרדר בגדה?
"ישראל סומכת על כמה מרכיבים במשוואה. המשוואה היא כזאת – עשרות אלפי פלסטינים יוצאים לעבודה בישראל, במעברים, שכבר נראים לגמרי אחרת ממחסומים ומעברים בינלאומיים, פלסטינים יוצאים החוצה ומכניסים כסף לשטחים, ויש אפילו סוג של שגשוג כלכלי. לזה תוסיף את זה שנמאס משלטון אבו מאזן והשחיתות. מצד שני, יש לך תסכול פלסטיני מהערבים. תראה מה עשו להם הסעודים והמפרציות דרך האופק השחור, שהוא האופק המדיני שלהם. תוסיף לזה את זה שחמאס מצית את אנשי הגדה ואז תמצא משוואה מוזרה – מצד אחד שגשוג בשטחים ומצד שני הטרור עדיין קיים. בשקט הזה הם פועלים, הוא לא השלים עם קיומנו ולכן תמיד נהיה איתו במלחמה".

אווירה של ערב צוק איתן? צילום: רויטרסאווירה של ערב צוק איתן? צילום: רויטרס


"לשב"כ מצפה עבודה קשה"

סגן ראש השב"כ לשעבר, יצחק אילן, התייחס אף הוא למרדף אחר החוליה, והסביר כי בשב"כ "מתייחסים לנושא הזה כאנשי מקצוע, לכל דבר ועניין, ופועלים על פי המודיעין. השב"כ לא פועל בלי תחתית מודיעינית, ואני מניח שהם מיישמים את המודיעין שיש ברשותם".

לחוליה יש מקומות מסתור?
"אם מדובר בפיגוע מתוכנן, אני מניח שהם תכננו גם מה יהיה אחרי הפיגוע, והכינו מספר מקומות מסתור. לכן, לשב"כ יש עבודה קשה לפניו - לאתר את מקום המסתור ולמצוא את המחבלים".

יש לו הרבה מקורות במרדף הזה.
"מבלי לפרט, השב"כ משתמש בכל האמצעים שעומדים לרשותו, וכאלה יש רבים".

קשה יותר לרדוף אחרי מחבל בודד?
"כל מקרה לגופו. יש מקרים שקל יותר לתפוס מחבל בודד, ויש מקרים שבהם זה ההפך. באופן דיכוטומי, מכיוון שמדובר בחוליה ומדובר ביותר מאדם אחד, אז אמור להיות יותר מודיעין, אבל זה לא תמיד נכון".

אנחנו ערב צוק איתן?
"לא הייתי מסיק מסקנות כאלה נחרצות. הדברים, לצערנו, באזור שלנו הם שגרתיים. אני באופן אישי לא רואה שמדובר בערב כמו לפני צוק איתן. בכלל לא".

את דבריו חתם באומרו כי "מלחמה בטרור זה לא משחק קלפים בחדר ממוזג, אתה חייב לקחת סיכונים. אלו סיכונים מחושבים, אבל בלי לקחת סיכונים אין מלחמה בטרור".