הסלמה נוספת: דובר צה"ל הודיע כי כוח צה"ל זיהה הלילה (שבת) חמישה חשודים חמושים שהתקרבו לגדר המערכת בצפון רצועת עזה בניסיון לחדור לשטח ישראל. תצפיתניות של צה"ל שהבחינו במתרחש הקפיצו למקום כוח של גולני ולאחר מכן מסוק קרב וטנק של צה"ל ירו לעברם. לפי חלק מהדיווחים ברצועה, מדובר בחוליה משולבת של חמאס, גאפ ופתח שיצאה מתוך מנהרה - וחוסלה על ידי טנק ומסוק צבאי. לפי דיווח אחר - רק חלק מהמחבלים נפגעו. לא נרשמו נפגעים בקרב כוחותינו.

מוקדם יותר הערב נשמעו אזעקות צבע אדום במספר ערים ויישובים בעוטף עזה לאחר ששלוש רקטות שוגרו מרצועת עזה לעבר יישובי העוטף. שניים מן השיגורים יורטו בהצלחה על ידי מערכת כיפת ברזל, רקטה שלישית נפלה בשטח פתוח אך רסיסיה פגעו בחצר בית בשדרות. האזעקה נשמעה בעיר שדרות, בקיבוצים גבים, ניר עם, מכללת ספיר, ביישוב איבים ובחוות שקמים. האירוע מתרחש יממה אחת בלבד מאז השיגור האחרון לרצועת עזה, בו יירטה מערכת כיפת ברזל רקטה ששוגרה לישראל. בשל הירי של אתמול, תקף חיל האוויר שתי תשתיות טרור תת קרקעיות של ארגון חמאס, בצפון ובמרכז רצועת עזה.

בעקבות שיגור הטילים, חובשים ופרמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי לשישה בני אדם בשדרות, שניים מהם שנחבלו קלות בגפיים במהלך ריצה לחדר מוגן, וארבעה נפגעי חרדה. חובש בכיר רכוב על אופנוע מד"א מד"א ניר קסטליאנו שמתגורר בשדרות סיפר: "מיד עם שמיעת האזעקה נכנסתי עם משפחתי למרחב מוגן כאשר מכשיר הקשר של מד"א צמוד אלי. מספר רגעים לאחר מכן קיבלתי דיווח על נפגעת חרדה שהתעלפה בגן ציבורי ויצאתי למקום כשאני רכוב על אופנוע מד"א. הגעתי במהירות למקום במקביל לניידת טיפול נמרץ".

"תוך כדי הטיפול באישה קראו לי לתחנת אוטובוס סמוכה לאישה כבת 30 שהתעלפה, הענקתי לה טיפול רפואי שכלל השכבה והרמת רגלים ולאחר מספר רגעים שהיא התאוששה בני משפחתה שהגיעו למקום לקחו אותה לביתה. גבר כבן 40 שראה אותנו ניגש אלי וסיפר כי נחבל ברגלו כשירד מהאופניים החשמליים בזמן האזעקה, בדקתי אותו במקום והוא לא נזקק לפינוי לבית חולים", הוסיף קסטיליאנו.

רסיסים בעוטף עזה בעקבות שיגור הרקטות. צילום: נגה בנודיז-סיהו/TPSרסיסים בעוטף עזה בעקבות שיגור הרקטות. צילום: נגה בנודיז-סיהו/TPSאופיר ליבשטיין, ראש המועצה האזורית שער הנגב הגיב לירי על ישובי המועצה בסוף השבוע ואמר: "שוב אנחנו מוצאים את עצמנו במרחבים מוגנים ושוב, עולם כמנהגו נוהג. סוף השבוע האחרון הוכיח באופן שאינו משתמע לשתי פנים שמדיניות ההכלה נכשלה כישלון חרוץ. המשוואה חייבת להשתנות. החוסן שלנו הוא לא צ'ק פתוח ולא אסכים שזאת תהיה המציאות שלנו. אני דורש מהמשלה להפסיק לאלתר את שגרת החירום הזו. ככה אי אפשר להמשיך".

איתות לישראל ומצרים

מוקדם יותר דווח בחדשות 13 כי גורמים ברצועת עזה אומרים שארגון החמאס היה זה שאיפשר את ירי הרקטות לשדרות אמש. על פי הדיווח, ירי הרקטה נועד לאותת למצרים ולישראל כי אינם שבעי רצון מההסכם הקודם שנחתם בסוף סבב ההסלמה הקודם לפני כחודשיים. על פי הדיווח, הגורמים בחמאס מעוניינים להמשיך עם השיגורים לישראל בימים הקרובים.

כמו כן, חמאס עושה מאמצים כבירים, על פי הדיווח, להוציא פיגועי דריסה מאזור יהודה ושומרון. גורמי ביטחון פלסטינים מסרו כי יש בידיהן מודיעין על שתי חוליות טרור של חמאס באזור רמאללה ובאזור חברון, המוכנות לבצע פיגוע נגד אזרחים וחיילים ישראליים כבר בימים הקרובים.

בתוך כך נציין את שני הצעירים, נעם נביס בת ה-20, ואחיה נחום בן ה-18 שנפצעו אתמול בפיגוע דריסה שאירע ליד היישוב אלעזר הסמוך לירושלים לאחר שנדרסו במכוון כשעמדו בטרמפיאדה בכביש 60. צוותי מד"א פינו את האח במצב קשה עם חבלת ראש להדסה עין כרם ואת האחות במצב בינוני לשערי צדק בירושלים. שוטר ממרחב חברון שהיה בדרכו לביתו לאחר שסיים משמרת הבחין בדריסה וירה במחבל למוות.

כזכור, במהלך ליל אמש תקפו מטוסי קרב וכלי טיס של צה"ל שתי תשתיות טרור תת-קרקעיות של חמאס, בצפון ובמרכז רצועת עזה, בתגובה לירי הרקטה ששוגרה מרצועת עזה מוקדם יותר. מצה"ל נמסר כי הוא "ימשיך לפעול נגד ניסיונות לפגיעה באזרחי ישראל ורואה בארגון הטרור חמאס אחראי על כל הנעשה ברצועת עזה וממנה".

דובר ארגון הטרור, פאוזי ברהום, אמר כי "ההפגזות הישראליות על עמדות ההתנגדות בעזה מהוות מסר של הסלמה ותוקפנות, שמטרתו להסיט את תשומת הלב מהפעולות האמיצות המתרחשות בגדה המערבית, שבלבלו את האויב והעמיקו את המשבר הפנימי שבו הוא שרוי".