שרידי אורניום נמצאו ב"מחסן האטומי" הסודי באיראן, אותו חשף ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו במהלך נאום שנשא מול עצרת האו"ם בשנה שעברה,  כך דווח היום (ראשון)  ב"רויטרס". לפי דיפלומטים מערביים שצוטטו בסוכנות הידיעות, איראן טרם סיפקה הסברים בנוגע לממצאים.

 


כזכור, בנאום שנשא מול עצרת האו"ם בחודש ספטמבר אשתקד, אמר נתניהו כי "החלטתי לחשוף היום דבר נוסף ששיתפנו בו את סבא"א, וכמה סוכניות ביון נוספות. מה שאני עומד לומר לא הוצג באופן פומבי לפני זה, וזו הפעם הראשונה בה אני חושף שלאיראן יש עוד מתקן סודי. הוא נראה כמו מבנה תמים בלב טהרן, אבל אני רוצה להראות לכם איך הוא נראה", אמר נתניהו, וחשף את תמונות המתקן. "לאלו בבית שמשתמשים בגוגל ארץ, הוא נראה תמים, אבל יש שם פעילות גוברת והולכת בימים האחרונים".

"יש שם חומרים רדיואקטיביים. מדינות שמות לב שלאחרונה יש שם פעילות רבות, האנשים שהולכים וחוזרים שם הם גורמים רשמיים איראניים שמנסים לנקות את המתקן הזה מאז שחשפנו את הקודם. הם פינו משם חומר רדיואקטיבי, הוציאו אותו ופיזרו אותו סביב טהרן כדי להעלים ראיות". לאחר מכן, לעג נתניהו לכלכלה האיראנית: "הממשל המסוכן של טהרן צריכים לדעת שהם יכולים לקנות חומר רדיואקטיבי באמזון רק בארבע מליון ריאל".

התצלום מאיראן שהציג ראש הממשלה באו"ם. צילום: לשכת רה"מ התצלום מאיראן שהציג ראש הממשלה באו"ם. צילום: לשכת רה"מ
 
"הם עדיין צריכות לנקות" אמר ראש הממשלה. "היו שם לפחות 15 מכולות מלאים בחומר רדיואקטיבי. כל מכולה יכולה להחזיק 20 טון חומר. כלומר, מדובר ב-300 טון של חומר רדיואקטיבי. חייבים לשאול למה איראן שומרת שני מתקנים סודיים? אחרי שדרום אפריקה ולוב ויתרו על התוכנית הגרעינית, הם ישר הרסו את המתקנים. התשובה הפשוטה לשאלה הזו היא שהם מעוניינים לפתח נשק גרעיני. הם תכננו להשתמש במתקנים הללו בעוד כמה שנים כשהזמן יהיה מתאים להגיע לפצצה. אבל, תהיו בטוחים שזה לא יקרה, כי כל מה שאיראן מחביאה, ישראל תמצא".