במלאת 46 שנים למלחמת יום כיפור, פרסם ארכיון צה"ל במשרד הביטחון את דוח המודיעין האחרון שהוגש לשר הביטחון ולרמטכ"ל בערב יום הכיפורים (5 באוקטובר) בשעה 13:15, ואת פרוטוקול דיוני המטכ"ל בימים הראשונים של המלחמה. האלוף במיל' וראש המטה לביטחון לאומי לשעבר, יעקב עמידרור, התייחס היום (שני) בתוכניתם של בן כספית ואריה אלדד ב-103FM לפרסום הפרוטוקול ואמר כי יש צורך בהגדלה משמעותית של תקציב הביטחון על מנת להתמודד עם האיומים הביטחוניים.
ארכיון צה"ל ומשרד הביטחון מפרסם דיונים פרוטוקולים דרמטיים ממלחמת יום הכיפורים. לקרוא את הרמטכ"ל אומר שזה קרב על ארץ הישראל ושדיין אומר שהוא מפחד שנשאר ללא נשק ושעומדים לזרוק אותנו לים זה מצמרר. איפה היית אז?
"במאי 73 היה ויכוח גדול האם המצרים ילכו למלחמה. אמ"ן סבר שלא וצדק. זה מה שנתן לו ביטחון עצמי מופרז ומעמד בכיר מול כל גורם אחר שהרהר על מלחמה. אני הייתי אז קצין צעיר והתעסקתי בטרור. מכיוון ששנה קודם לכן הייתי קצין המערך של אוגדה 252 שהייתה אחראית על כל סיני, הכרתי טוב את הצבא המצרי וקראתי את הדיווחים של חקירת המחר וכבר ביום שישי (יום לפני) הבנתי שהולכת להיות מלחמה. הרמתי טלפון ליורם כרמלי, שהיה קצין המודיעין ואמרתי לו שאני רוצה להיות באוגדה וכל המלחמה שירתתי באוגדה 162 בנגמ"ש המודיעין".
 

אתמול התכנס הקבינט מחשש שהאיראנים ינסו להפתיע אותנו. פתאום אנחנו מפחדים מטילי שיוט איראניים?
"אין ערובה מפני טעויות בחברה אנושית. זו אשליה לחשוב אחרת. יש לקח מהמלחמה ההיא. יש להיות יותר זהירים, יותר צנועים ופחות יהירים. זה הא'-ב' של מערכות צבאיות. אין דרך אמיתית למנוע תקלות אך יש דרך להתכונן לכך שאם תהיה תקלה, אתה תוכל לצאת ממנה".


ידענו לפני יום כיפור שהמצרים מתאמנים אך לא חיברנו בין הדברים. אנחנו יודעים שלאיראנים יש טילי שיוט ושהם הצליחו לעשות נזקים גדולים בסעודיה. האם אנחנו באותה הסיטואציה?
"לא. אנחנו במצב שונה כי איתרנו את הסכנה בזמן. יש לנו פתרון יקר מאוד ונצטרך להשקיע בו כדי שיהיה במקום המספיקה. אנחנו לא במצב בו אנחנו מופתעים מעצם האירוע. אנחנו נמצאים במצב בו איתרנו את הבעיה ויש לנו תרופה ומערכת שיכולה לטפל בזה. צריך להשקיע עוד הרבה כסף על מנת שההגנה תהיה הרבה יותר טובה".

אז 4 מיליארד שקלים שראש הממשלה והנשיא מדברים עליהם עוסקת בזה?
"מבלי לפרט, הסכום עוסק גם בזה. צריך להבין שלא יהיה מנוס להוציא כסף של ממש לתקציב הביטחון כדי להתמודד עם האיומים. תקציב הביטחון הנוכחי לא מספיק כדי להתמודד עם האיומים שיש היום על מדינת ישראל".
 
רצינו לדבר על טראמפ ובריחתו המבוהלת מהמזרח התיכון. הוא מתחנן לשיחת טלפון מרוחאני. זה צריך להדליק אורות אדומים בירושלים?
"לא. אחת ההחלטות הכי חשובות שקיבלו האבות המייסדים של המדינה הזו היא שמדינת ישראל תגן על עצמה בכוחות עצמה. אנחנו לא רוצים להיקלע לשום מצב ואופן לסיטואציה בה נמצאים הכורדים או לסיטואציה של הסעודים שבלי סיוע אמריקאי לא יכולים להגיב כראוי. אנחנו בנינו מערכת ועשינו גיוס חובה. במשך שנים ביצענו עבודה קשה כדי לייצר מצב שונה בו מדינת ישראל יכולה להגן על עצמה. האמריקאים מכירים בזכות הזו ומסייעים לנו בכך. הנטישה של הכורדים היא תזכורת לכך שהדרך הזו היא הדרך הנכונה".
 
זאת אומרת שאין מי שילחם במקומנו.
"זה נכון שבהקשר האיראני הייתה בישראל תפיסה שהאמריקאים יעשו את העבודה בשבילנו. לעולם לא השתייכתי לתפיסה הזו. אם לא היו לנו את היכולות, האמריקאים לא היו שוקלים את האפשרות".
 
טראמפ הלך עם קו של נתניהו וברגע האמת אנחנו נשארים לבד.
"אם מישהו חשב שהאמריקאים יעשו בשבילו את העבודה בשטח שקשורה ללחימה – הוא טעה מלכתחילה. אסור לבנות על זה. האמריקאים עושים המון ויוצרים לחץ של ממש בתחום הכלכלי והבנה שהם לא יכולים להמשיך באותה דרך".

אז אתה נגד ברית הגנה?
"אני לא יודע מה כתוב בה. אני לא הייתי סומך על כך שבגלל שתהיה ברית הגנה האמריקאים יגיעו לעזרתנו בשדה הקרב".