ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי וראש אמ"ן לשעבר אלוף במיל' עמוס ידלין שוחח עם ניסים משעל ב-103FM על המדיניות האמריקנית כלפי איראן והתקדמותה לעבר נשק גרעיני: "מי שפורש מהסכם הגרעין צריך להניח שאיראן גם תגיב. האמריקנים לא הכינו תוכנית בהתאם". 

"האיראנים הבהירו לכולם שהם הולכים לבצע מספר מהלכים שהם חריגה ממה שהסכימו עליו בהסכם הגרעין, ועדיין הדרך רחוקה מאוד, ואיש לא צריך להיכנס עדיין למקלטים. איראן רוצה פצצת גרעין, אבל לא רוצה להגיע לשם הכי מהר, אלה הכי בטוח. הם מתקרבים לסף, צוברים חומר גרעיני ברמה גבוהה, אבל לא אסורה", אמר ידלין, "הם עובדים בזהירות ותחת מעטה לגיטימיות, ויש לעקוב אחר המגמה, אבל מה שיותר נכון להסתכל עליו עכשיו הוא תגובת איראן לפרישת טראמפ מההסכם".

עמוס ידלין, צילום: פלאש 90עמוס ידלין, צילום: פלאש 90
עוד הוסיף: "אותה אסטרטגיה שעיצב אותה פומפאו והנשיא דונלד טראמפ שנקראת 'מקסימום לחץ' לא עובדת, חסר בה מרכיב אחד - הנכונות להפעיל כוח צבאי. יש סנקציות ופעולות דיפלומטיות כמו שאמריקה יודעת, אבל ללא איום צבאי אמין האיראנים פשוט מתעלמים, והולכים קדימה".

אז מה המשמעות של כל זה על מדינת ישראל? לפי דבריו של ידלין זה מחזיר אותנו במידה מסוימת למצב שהיינו בו עד להסכם הגרעין עם איראן, "ההסכם גלגל אותם אחורה, והקפיא אותם. מתקפה על מתקני הגרעין זו אחת האופציות, אבל האחרונה. מפתיע שאותו איש ששם את איראן כבעיה העיקרית של מדינת ישראל רוצה להתמודד עם הדבר הזה כשלידו יושבים שר החינוך ושר התחבורה שההבנה שלהם בנושא היא אפסית. חבל שהוא לא גורם לכך שתהיה ממשלת אחדות עם אלה שהתמודדו עם הסוגיה הזו. כיום המצב נפיץ בגלל מה שקורה בצפון ובעזה".