הפרשן לענייני ערבים, צביקה יחזקאלי, מעריך היום (שישי) בראיון לניסים משעל ב-103FM כי מתקפה איראנית היא אך ורק עניין של זמן והסנקציות של ארה"ב ביחד עם תקיפות ישראל והמצב הכלכלי הרעוע במדינה, רק מובילים את טהרן לנהוג בגישה תקיפה יותר.

ראש הממשלה נפגש עם שר החוץ האמריקני פומפאו והנושא המרכזי היה איראן, כשהאמריקנים מדווחים על היערכות איראנית למתקפה באזור. מה קורה?

"קודם כל מה שקורה זה שדוחות אמריקנים מעידים על כך שהאיראנים מוכנים לעוד מתקפת התגרות, אחת כזו שאנחנו כבר מכירים ממה שהיה. איך זה קורה? למה האיראנים מקדמים טילים לכיוון תימן, לכיוון עיראק? אגב יש דיווח שנתפס אפילו חלק מהמשלוח הזה ומשלוח אחר עבר, ההנחה שככל שהאיראנים עסוקים בבית שלהם, הם יהיו פחות תוקפנים בחוץ, זו הנחה מוטעית של ארצות הברית ולכן הפגישה הזו והלחץ האמריקני.

"הם הבינו שככל שהאיראנים נדחקים בביתם, הם הופכים להיות יותר תוקפנים באזורם וזה הסיפור של המתקפה הבאה שתהיה, וזה גם עניין של זמן. האיראנים מבינים שכוחם נבנה בהתגרות במערב, באינטרסים ישראלים, בעיקר אינטרסים אמריקנים במפרץ ואינטרסים ערביים מפרציים, שם הם בונים את הכוח שלהם, כך הם בונים את ההרתעה.

הרי ברור שארצות הברית של טראמפ לא רוצה להתעסק מבחינה צבאית באיראן, הם מעדיפים את הסנקציות, אבל זה עובר דרך התגרות. תסתכל על מפת תפוצת הנשק של איראן, הם מפיצים טילים עם טווח בינוני באזור עיראק, הם מעבירים חלקים של טילים מתקדמים לתימן, הם מעבים את הקיום והנוכחות שלהם בסוריה וזה לא נעצר - ואני חושב שהמתקפות הישראליות או הזעקות האמריקניות לא עוצרות את האיראנים. זאת השורה התחתונה של מה שקורה כרגע באזור".


כשאתה מדבר על כך שהאיראנים נערכים לעוד מתקפת התגרות, זה יכול להיות גם מכוון אלינו?
"זה יכול להיות גם מכוון אלינו, אל תשכח שאנחנו עדיין בכוננות. אני אזכיר לך שיש לנו עדיין חשבון עם האיראנים במתקפה האחרונה בסוריה, שהם ירו כמה טילים בחרמון וישראל יצאה למתקפה נרחבת, אתה חושב שהאיראנים שכחו את זה? קאסם סולימאני נרדם? לא. יש את המשפט שאומר 'נקמה מוגשת קר', לא קר מאוד בהקשר של האיראנים".

כלומר אתה אומר שישראל צריכה להיערך לאפשרות כזאת?
"כן, אני חושב שישראל כבר נערכת לאפשרות כזאת כי אנחנו יודעים שרף הנקמה, האנרגיה, הרוח הגבית, הנוסחה ההפוכה שככל שהם לחוצים בבית, הם תוקפנים יותר בחוץ, ישראל כבר יודעת את זה ונערכת. תסתכל על כל הדוחות, לא צריך דוחות סודיים כדי לראות שההתנהגות גם של האמריקנים וגם של הישראלים אומרת שהאיראנים בדרך לסוג של מתקפת התגרות.

"אינני יודע מה תהיה עוצמתה ואיפה זה יהיה בדיוק, אבל אנחנו ראינו כמה מתקפות כאלה לאורך השנה הזאת, לפחות 6 מתקפות. אני אזכיר את הגדולה שבהן על מתקני הנפט בסעודיה, לפני כן הייתה הפלת כטב"ם אמריקני והטבעת ספינות בפיצוצים חשודים במיצרי הורמוז. יש הרבה דרכים להתגרות, עם חתימה, בלי חתימה, מה שכן אנחנו צריכים להבין שהאיראנים שוקדים על זה.

ראש הממשלה אמר 'צריך לנצל את ההזדמנות שהשלטון האיראני חלש בבית כדי לנצל את זה כלפי איראן' - קודם כל הייתי אומר לו שזה כבר מאוחר מדי כי בעצם האיראנים טבחו והרגו מאות מפגינים. ב'ניו יורק טיימס' התפרסם השבוע סיפור מזעזע על 100 מפגינים שמצאו מסתור בתוך שדה קני סוכר וחשבו שאנשי משמרות המהפכה לא רואים אותם, הם הקיפו אותם בשקט וטבחו שם את כל ה-100 בירי רצחני עד שבאו בני משפחותיהם ופינו את הגופות. זו איראן של היום ואם אתה חושב שההפגנות שם החלישו אותם, קורה בדיוק ההפך. שים לב שככל שאיראן נחנקת מבחינת הסנקציות היא יותר תוקפנית לאזור. שים לב לאינפלציה הגדולה במספר המתקפות באזור נגד אינטרסים, ישראלים, ערבים ואמריקנים".

אז ישראל נערכת או צריכה להיערך למתקפה איראנית.
"בוודאי, גם הישראלים וגם האמריקנים נערכים לסוג של תגובה איראנית שבאיזשהו טווח של זמן בוא תבוא".