מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, התייחס היום (שלישי) בוועידת התחזיות 2020 של כלכליסט, לתקיפה האמריקאית שלשום בעיראק ואמר כי "התקיפה של חיל האוויר האמריקאי היא פוטנציאל לתפנית". עוד ציין נורקין בדבריו: "אנחנו נמצאים בתקופה של השתנות שמעליה האיום האיראני שכולם מכירים את מאפייניו, כולל הגרעין. בזירה הצפונית עומד מולנו מערך קרקע אוויר מהמתקדמים בעולם בשנה האחרונה - s-300 ו-s-400".

"מעל לכל, הקשר עם חיל האוויר האמריקאי הוא נכס שמחזק את העליונות האווירית. יש לנו ניסיון מבצעי ויש לנו את ה-F35. אלה קטרים של שיתופי פעולה.
באים אלינו ללמוד מהניסיון המבצעי שלנו. אנחנו מפתחים ארגונים משותפים, היברידיים, בתוך מערכת הביטחון. שילוב חברות אזרחיות בתוך מערכת הביטחון כהזדמנות חייבים לתכנן קדימה. הטכנולוגי - מעל 7000 תלמידים היום בבתי הספר המקצועיים של חיל האוויר".
כזכור, השליח האמריקאי המיוחד לענייני איראן בריאן הוק אמר אמש בתדרוך לכתבים באירופה, ובהם כתב "מעריב", בעקבות תקיפת יעדי חיזבאללה בחמישה מקומות שונים, כולל מרכזי שליטה, בגבול עיראק־סוריה - כי ארצו אינה נוהגת לגלות מראש מהם היעדים הבאים שהיא עשויה לתקוף, אך היא נכונה לחדש את פעולותיה נגד המתקפה האיראנית ואיננה מוציאה שום יעד מכלל אפשרות. 
 

לדבריו, התקיפה הייתה למעשה "פעולה הגנתית נגד איראן כדי להגן על אינטרסים אמריקאיים ושל הקואליציה, וחיזבאללה היא מיליציה איראנית שאינה פועלת בשם העם העיראקי". הוק הוסיף כי בחודשיים האחרונים אירעו 11 תקיפות נגד הכוחות האמריקאיים בעיראק, ובאחרונה שבהן, ביום שישי, ירו מיליציות שיעיות הנתמכות בידי איראן רקטות לעבר בסיסי צבא אמריקאיים והפרו את ריבונותה.
 
 בהמשך הבהיר הוק: "ארה"ב איננה רוצה הסלמה והעדיפה את הדרך הדיפלומטית, אך היא נאלצה להגיב צבאית ולא תרשה לתקוף את כוחותיה ואת שותפיה באזור. התקיפה הייתה משמעותית מאוד ובמקומות משמעותיים", הוסיף, "אך גם מידתית, וצריך לקחת אותה ברצינות. מאז מאי שעבר הזרימה ארה"ב 14 אלף חיילים לאזור והצליחה לסכל תוכניות תקיפה איראניות רבות".
 
כשנדרש לפרשן את המצב בטהרן הסביר הוק כי המשטר שם נמצא עכשיו "בפאניקה כתוצאה מהלחצים שהופעלו עליו", כיוון שאינו רגיל לתגובה צבאית מהסוג הזה. "איראן נחלשת כלכלית, כפי שלא נחלשה זה ארבעים שנה מאז שהיא מאיימת על האזור", המשיך. "אזרחים התקוממו בעיראק, בלבנון ובאיראן עצמה נגד המודל האיראני של יצוא נשק וטרור על חשבון האזרחים. הנשיא טראמפ ימשיך לפעול בשילוב של דיפלומטיה ואמצעים צבאיים". בסיום דבריו האשים הוק את המדינות החתומות על הסכם הגרעין עם איראן, כולל הממשל האמריקאי הקודם, בוויתורים לאיראן כדי לשמור על ההסכם.
 
מנגד, גינתה אתמול איראן את התקיפה האמריקאית וכינתה אותה: "ביטוי טהור של טרוריזם". בכירים במיליציות שיעיות מקומיות הוסיפו: "אנחנו במערכה פתוחה עם ארה"ב. אין מנוס מעימות. התגובה תהיה מוחצת". אתמול גם פורסם כי מניין ההרוגים בתקיפה עלה לכ־30 בני אדם. שלשום הודיע הפנטגון שהצבא האמריקאי תקף חמישה אתרים של מיליציות פרו־איראניות בעיראק, בתגובה לתקיפת בסיס צבא ארה"ב סמוך לעיר כירכוב בעיראק שבה נהרג אזרח אמריקאי. על פי ההודעה, מדובר ביעדים של ארגון כתאב־חיזבאללה שהותקפו על ידי כלי טיס. בהודעה שפרסם הפנטגון נמסר שבין היעדים שהותקפו היו מחסני נשק ומבני פיקוד ושליטה. עוד נמסר: "התקיפה בוצעה בתגובה למתקפות על בסיסים המארחים את כוחות הקואליציה האמריקאית". 
 
ברשת "סקיי ניוז" בערבית, שם דווח על התקיפה לראשונה, צוין כי התקיפה התרחשה בעיר אל־קאים. ברשת RT בשפה הערבית דווח כי בכיר בגדודי חיזבאללה המקורב לקאסם סולימאני - מפקד כוח קודס האחראי לפעילות משמרות המהפכה - נהרג בהפצצה. מזכיר ההגנה האמריקאי, מארק אספר, כינה את התקיפה "הצלחה", ואמר כי הטייסים וצוות האוויר שהשתתפו בתקיפה שבו לבסיס בשלום. מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו שלח אזהרה לאיראן במהלך הלילה שבין ראשון לשני, כשאמר: "לא נסבול פעולות מצד הרפובליקה האסלאמית שמסכנות גברים ונשים אמריקאים".
 
קצין בכיר במשרד הפנים העיראקי אמר שלשום לערוץ האמריקאי בשפה הערבית "אל־חורה" שאחת המיליציות שנתמכות בידי איראן בעיראק מנסה להסתיר טילים בליסטיים שקיבלה מטהרן. הקצין ציין שהטילים מועברים ממחסני אמל"ח של המיליציה למשאיות אזרחיות המתניידות באזורים מאוכלסים בבירה בגדד. הג'י חמיד, עוזר מפקד כוח קודס קאסם סולימאני בבגדד ומפקח על המיליציות של גדודי חיזבאללה, ביקש לרוקן את מחסני הטילים שהשיגו מאיראן לאחרונה. כך לטענת גורם שסירב להזדהות. הוא הוסיף שההוראות מתייחסות למחסנים הממוקמים במחנות של המיליציות של גדודי חיזבאללה, והובלתם במכולות על ידי משאיות אזרחיות. התוכנית נחשפה עם מעצרו של אדם שהיה מעורב בפיגוע במהלך פעולה של הצבא האמריקאי והעיראקי.