ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, התייחס הבוקר (ראשון) לחיסול האמריקאי של מפקד כוח קודס האיראני של משמרות המהפכה, קאסם סולימאני, ביקר את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת הנהגת המדינה על רקע ההצהרות על העלאת הכוננות וטען: "ממליץ לשמור על נימה מאופקת, אנו יוצרים נראות שיש לנו קשר לעניין".

האם אתה חושב שהחיסול של סולימאני הוא נס גדול ליהודים?
"בואו לא נגזים. בואו נשמור על נימה מאופקת יותר. החיסול בעיתו הוא חיסול מוצדק. במקרה הזה אני שמח שבתוקף הנסיבות הוא חוסל על ידי האמריקאים שלקחו אחריות מלאה על העניין ונתנו לזה ביטוי פומבי. אני מעריך שלא משנה איזה שלטון יהיה כאן, אם זה לא היה קורה עכשיו זה היה קורה מאוחר יותר גם לא בידי האמריקאים. ברוך השם שהם חיסלו אותו. הוא היה איש רע".

פורסם שב-2008, כשחוסל עימאד מורנייה, ניתן היה לחסל גם אותו. 
"לפי מיטב זיכרוני מדינת ישראל מעולם לא הודתה שחיסלה את עימאד מורנייה ואני לא חושב שארה"ב הודתה בפעולה כזאת. אני אישית לא מכיר פעולה אמריקאית בנושא הזה. אני נהגתי כל השנים לנצור בקרבי דברים שאני יודע, גם דברים שאפשר היה להתגאות בהם".

אם היית ראש הממשלה מה היית עושה במצב שישראל נקלעה אליו היום?
"ארה"ב חיסלה ככל הנראה לבדה את סולימאני. למה אנחנו צריכים לצאת ולהכריז הכרזות ולהגביר את העירנות. אפשר לעשות את הדברים האלה בשקט. כשעושים את זה בפומבי יוצרים נראות שיש לנו קשר לעניין וכאילו מזמינים את התגובה האיראנית. בשביל מה?"

רה"מ הורה לשרים לא לדבר אך הוא בעצמו רמז לדברים ביום חמישי.
"הוא ביטל את שהותו ביוון וחזר באופן דחוף ארצה כדי להיות ערוך לכל התפתחות. היה נכון לעשות את זה אך לא לדבר על כך. כנ"ל לגבי ההתייעצות הביטחונית הדחופה".

היית פוליטיקאי. זו תמונה ששווה לבנט הרבה מאוד לפני הבחירות.
"אני מבין את הפיתוי, השאלה מה חשוב יותר. התמונה או הביטחון. לא תמצאו אף תמונה שלי בסיטואציה שכזאת באירועים שהיו כשכיהנתי כראש ממשלה".

מה כן היית עושה?
"הייתי מלכתחילה מונע מהאיראנים להיכנס לסוריה. זה היה שדה הפעולה של סולימאני והוא עבד עלינו. אנחנו היינו עסוקים כל הזמן באיראן וטהרן ובשאלה אם לתקוף או לא בזמן שהם נכנסו בשקט לסוריה. אני לא אומר שהאיראנים רוצים עימות חזיתי, בוודאי לא עם אמריקה ולהערכתי גם לא איתנו, אך חיכוכים שיאפשרו להם חלחל לכל מיני אזורים – בהחלט כן. אנחנו צריכים להיות ערוכים להתפתחויות מהסוג הזה ולהיות רגישים".

אולמרט. צילום: אלוני מוראולמרט. צילום: אלוני מור

אתה לא חושב שעשינו את המקסימום? ביצענו מאות תקיפות על מטרות איראניות. מה עוד היה ניתן לעשות? בחלק גדול מהמקרים ישראל התגעגעה לאלו שחיסלה ובמקומם קמו גרועים הרבה יותר. 
"אני חושב שעשינו טעות חמורה בהיסח הדעת כשאפשרנו לאיראנים להיכנס לסוריה בתקופת מלחמת האזרחים. באותה מידה שאנחנו יכולים לתקוף אותם בתוך סוריה, יכולנו לעשות זאת בשלב בו ניסו לחלחל פנימה ולמנוע את כניסתם. העובדה שהיא שם היא עובדה שקשה מאוד לשנות אותה. טוב שאנחנו מפציצים, לא טוב שאנחנו מדברים על זה. טוב שאנחנו פוגעים בהם, לא טוב שאנחנו משוויצים בזה כי לעיתים הזחיחות וההתלהמות באים לשרת מטרות שלא קשורות לעניין הביטחוני ועלולות ליצור שלא לצורך מקדם חיכוך. אין תחליף למורנייה ולמוחמד סולימאן ולהערכתי יהיה גם קשה להיכנס לנעלי קאסם סולימאני".

החיסול של סולימאני הוא חיסול של סמל השלטון באיראן. האם להערכתך יש סיכוי להסלמה או מלחמה בין ארה"ב לאיראן?
"אני אהיה מופתע אם זה ייגרר להתכתשות פרונטאלית. לאיראן יש הרבה אופציות לפעול, בעבר היא הפעילה אופציות נגדיות והיא יודעת לבצע פגיעות רגישות וכואבות שמערערות את הביטחון העצמי. השאלה אם היא תרצה להיכנס לסבב של אירועים שכאלה. טראמפ הוא בלתי צפוי, וזה ואולי היתרון היחידי הגדול שלו. אם הן שופטים אותו במונחים המוכרים בזירה הבינלאומיים, הוא מסוגל להגיב באופן לא פרופורציונאלי בעוצמה בלתי צפויה ולכן הם יהיו מאוד זהירים. מה שמעלה את ההסתברות שינסו לפגוע בפרוקסי של טראמפ, ביניהם ישראל אך אני מעריך שלא ינסו להיכנס למאבק פרונטאלי".

בקרב בין איראן לישראל, מי צריך לפחד ממי?
"אני מאמין גדול בכוחה של מדינת ישראל. לישראל יש עוצמה אדירה ורב גונית עם יכולת הגנתית שאולי אין דומה לה בעולם. אני לא מציע לאף אחד להתעסק איתנו. יחד עם זאת איראן היא לא סוריה. היא מדינה חזקה ומתקדמת יחסית מבחינה טכנולוגית עם נשק בעל עוצמה, זה לא פיקניק להתעסק איתה. אני מעדיף שלא נגרר עמה לעימות כולל. אני מעריך שזה לא יגיע לכדי כך אך אם הם ינסו זאת אני בטוח בכוחות שלנו וההנהגה הצבאית המנוסה שלנו".

מה לגבי ההנהגה המדינית?
"ברשותכם לא אערבב בין ההיבטים הביטחוניים לפוליטיקה".

אם נאלץ להתמודד רק עם האיראנים, נעמוד בזה?
"השאלה היא איזה סוג של חיכוך יהיה עמם. יש אפשרות לחיכוך רחב ויש אפשרות לחיכוך מוגבל ומתוחם לאזורים שאינם קשורים לאוכלוסייה האזרחית. לכן לא כל חיכוך עם האיראנים הוא אוטומטית מלחמה כוללת שצריכה לזעזע את מוסדות הארץ. להערכתי מכל הכוחות העוינים באזור, חיזבאללה הכי פחות מוכנה ורוצה להיכנס לעימות מחודש עם ישראל. הם זוכרים את מה שהיה לפני 13 שנים ולא רוצים שזה יחזור".