סא"ל (מיל') עומר דנק, איש חיל האוויר ששירת במחלקת תכנון המערכה ובמחלקה האסטרטגית באגף התכנון של צה"ל, הסביר בשיחה עם פרשננו הצבאי טל לב רם כי האיום הרקטי מצד חיזבאללה מסוכן מאי פעם. בהמשך השיחה של השניים בפודקסט של 103FM, הוא התייחס למוכנות מדינת ישראל למלחמה בזירה הצפונית לאחר חיסולו של קאסם סולימאני: "ישראל לא יכולה להוציא את האיראנים מסוריה. היא אפילו לא מסוגלת להגביל את הנוכחות שלהם בשטח". לדבריו, החלופה האסטרטגית שישראל צעדה בה הגיעה היום למבוי סתום. כעת יש לעשות הערכת מצב מחודשת ולקבוע מהי המדיניות החדשה שלנו.

מה הכוונה 'מבוי סתום'?
"לישראל יש ארבע חלופות אסטרטגיות להוצאת האיראנים מסוריה: להילחם באיראנים עד אין קץ, לגבות מהאיראנים מחיר שיגרום להם לרצות לעזוב, או לכפות על הרוסים או על אסד בעצמו להוציא אותם".

בימים האחרונים אנחנו רואים את העבודה של המכון למחקרי ביטחון לאומי שמתכתב מאוד עם דברי הצבא, כשעמדת צה"ל היא שיש להמשיך לפעול במב"ם עד לכדי הפעלת לחץ נוסף על הסורים. לעומת זאת, יש מחלוקת עם שר הביטחון הנוכחי, שמתכתב עם הדברים שאתה אומר כשהוא סבור שהמערכה בין המלחמות (מב"ם) לא תוביל להוצאת האיראנים, שהרוסים לא יתערבו ושהדרך שיש לפעול היא הרבה יותר התקפית יחד עם לחץ כלכלי והחרפת הסנקציות באיראן.
"אומר זאת כך: אני חושב שבנט מנתח את המצב נכון. ישראל אכן במבוי סתום ביכולת להשיג את הוצאת האיראנים מסוריה. בנוגע לפרשנות - אני חלוק עליו. בנט מניח שמה שלא הלך בכוח עד עכשיו – ילך עם הרבה יותר כוח".

לדבריו, אין לאיראנים סיבה לוותר על ההתבססות בסוריה. "עיקר ההתבססות האיראנית היא על כסף ופיתוח סוריה יחד עם תשתיות כלכליות - ובזה אנחנו לא יכולים לגעת", הסביר, "העניין האיראני שישראל עסוקה בו כל כך הוא שולי בסוריה. אנחנו מסתכלים רק על פיקסל קטן מתוך התמונה". דנק ציין כי "אם נסתכל על העובדה שהאיראנים רוצים לבנות את סוריה מחדש, יצירת איום צבאי איראני מתוך סוריה היא איום על הפרויקט הגדול הזה. היא לא הנתיב המרכזי אם האיראנים היו רוצים לאיים על ישראל".

יש כאן אמירה שקצת מנוגדת לעיקרון הצבא. אתה סבור שהאסטרטגיה שאנחנו מניפים כהישג, היא בסופו של דבר לא מובילה להישגים משמעותיים. היא לא תעצור את ההתעצמות וההתבססות של האיראנים בסוריה או במסע של חיזבאללה להשיג נשק מדויק.
"נכון. ב־2011 פרצה מלחמת האזרחים בסוריה, אהוד ברק העריך שאסד עומד ליפול ומדינת ישראל החליטה לשבת על הגדר מתוך הערכה שמלחמת אזרחים תימשך שנים והאיום בזירה הצפונית יתפרק. ב־2013 ישראל הבינה שמתרחש תהליך לפיתוח טילים מדויקים באיראן שעשוי להגיע לחיזבאללה והיא החליטה לצאת למערכה בין המלחמות כדי למנוע את החימוש המדויק מחיזבאללה. אז ישראל הניחה שלא תהיה מלחמה באופק, אסד נלחם על חייו והסיכוי שהמצב יסלים נמוך מאוד, חיזבאללה נלחם מלחמה קיומית להגן על אסד מחשש שדאעש ישטוף את לבנון. 

"טילים מדויקים זו כבר עליית מדרגה ולכן כדאי ורצוי לדחות את האיום. הדרך למנוע מישראל לתקוף תשתיות בלבנון היא להרתיע אותה ולאיים בתקיפה על תחנות הכוח שלנו", אמר בהמשך דבריו, "המהלך לדחות את הצטיידות חיזבאללה בטילים מדויקים הוא חשוב וטוב לעשות אותו, אך השאלה האם הוא משרת מטרה לאומית גדולה ולטובת מהלך אסטרטגי גדול". דנק העריך כי חיזבאללה ישיג יכולות של טילים מדויקים. "כשאתה משקיע הרבה מאוד אנרגיה בערוץ מסוים זה בה על חשבון משהו אחר ואי אפשר להתכחש בעובדה שההשקה הישראלית במב"ם באה על חשבון המוכנות למלחמה", הסביר, "בסוף כשנפגוש את המלחמה עם חיזבאללה, היא תהיה כשלחיזבאללה יהיו טילים מדויקים".