אלוף (מיל') דני יתום, ראש המוסד וחבר כנסת לשעבר שוחח היום (חמישי) ב-103FM על ההשפעות של סיפוח אפשרי של בקעת הירדן. "אני נגד כל צעד חד צדדי. אני נגד כל סיפוח הבקעה, סיפוח שטחי C או כל שטח אחר", אמר בשיחה עם רוני דניאל, יואב לימור וינון מגל, "הייתי בעד ההתנתקות, וזה אכן היה צעד חד צדדי אך לא בעל אותם המשמעויות". לדבריו, לספח זה לא כמו לצאת משטח. "עשינו צעד חד צדדי שהיה אמור להקל על הפלסטינים ברצועת עזה. אני נגד צעדים חד צדדים שפוגעים בצד השני", הסביר. שפוגעים בצד השני".

אז אתה נגד סיפוח ואיחוד ירושלים?
"הייתי אז הרבה יותר צעיר. בהסתכלות לאחור בהחלט. כל צעד חד צדדי רק מרע את המצב".

מי שהיית מזכירו הצבאי, יצחק רבין ז"ל, תמך חד משמעית בהשארת בקעת הירדן בשליטה ישראלית וקרא לבקעה העורף האסטרטגי של מדינת ישראל.
"הוא צדק אך לא אומר שצריך לעשות זאת באופן חד צדדי. ראש ממשלת ירדן כבר הבהיר שמהלך חד צדדי יהיה מאוד מסוכן לאזור. לא צריך לשמוע אותו כדי להבין שברגע שישראל מספחת 20% מהשטח היחסים בין ישראל לרשות הפלסטינית יקצינו עד לכדי התמוטטות ונעמוד בפני הצורך להשתלט בכוח על כל יהודה ושומרון, דבר שבעיני מנוגד לאינטרסים של מדינת ישראל, תוך שליטה על 2.6 מיליון פלסטינים. הירדנים קשורים לתושבים ביהודה ושומרון, יש שם קשרי משפחה מאוד הדוקים. המלך עבדאללה על רקע סיפוח חד צדדי ללא משא ומתן לא יוכל להבליג".

למה זה קשור לירדן? המלך חוסיין כבר ויתר על השטח. למה הם קובעים לנו מה לעשות פה?
"הם לא קובעים, אנחנו צריכים להסתכל מסביב ולא לראות את הבעיה דרך קשית. צריך להרחיב ולהבין את המשמעויות. הירדנים נמצאים בשכנות לפלסטינים. בעבר המלך חוסיין ביקש מרבין להיות מעורב כל המשאים ומתנים בין ישראל לפלסטינים. רבין הבטיח לו שכך יהיה. לפלסטינים יש עניין לדעת מי יהיה הכוח בצד השני של נהר הירדן שמולו יצטרכו לבצע שיתוף פעולה".

"החזון שלי הוא שבסופו של דבר את בקעת הירדן אנחנו נצטרך להחזיר אם אנחנו רוצים שלום", הסביר יתום, "אם אנחנו עדיין מאמינים בשלום, אני חושב שיהיה צריך במשך מספר שנים להמשיך לשלוט בבקעה ולאט לאט להעביר את האחריות לכוח בינלאומי". לדבריו, הכוח הרב צדדי לא צריך למנוע מלחמה בין ירדן לישראל, אלא להבטיח שחוליות של מחבלים לא יכנסו פנימה. 

הוא ימנע נשק וטילים מכל המרחב העיראקי, האיראני והירדני עד כביש שש?
"לפי התפיסה הזאת אנחנו צריכים להמשיך ולשלוט ברצועת עזה ולחזור אליה".

יש מצב. הבטחתם שההתנתקות תביא ביטחון ובינתיים קם שם צבא. 
"אני לא יודע מי זה אתם. כדי לסיים את העימות ביננו לבין הפלסטינים ברצועת עזה, צריך למצוא דרכים אחרות".

ממתי אנחנו סומכים על כוח בינלאומי? תראו מה קרה במלחמת העולם השנייה.
"מדובר על כוח רב לאומי שהבסיס שלו אמריקאי".

הדברים שלך קצת מוזרים לי. אילו הייתי שואל אותך על ברית הגנה עם ארה"ב היית אומר לי שחס וחלילה שנהיה תלויים בכוח זר. זו עמדת צה"ל. עכשיו אנחנו נשים את ביטחונה של ישראל בידי חיילים אמריקאים? זה מנוגד לכל תורת הביטחון של בן גוריון.
"אפשר לחשוב שאם כוח אמריקאי או כוח שיש בו מרכיב אמריקאי מרכזי יחד עם כוח פלסטיני או ירדני שיסתובב לאורך הגדה, זה שם את ביטחונה של מדינת ישראל בסכנה?"

תאר לך שהפלסטיני יפתח באש לכיוון ישראל והחייל הישראלי יפגע בשוגג בחייל אמריקאי ויהרוג אותו?
"הכל עניין של סדר עדיפויות. אם מישהו מכם חושב שהמצב יהיה הרבה יותר טוב ויהיה כאן שקט לחלוטין אם נספח את הבקעה, הוא טועה. לדעתי זה פתרון יותר טוב מאשר שלא יהיה מעורב כוח רב בינלאומי בכלל. אתם מדברים על מצב בו צה"ל יצטרך לכבוש מחדש את כל שטח יהודה ושומרון. זה מצב טוב יותר לדעתכם?"

הוא הסביר כי "סיפוח בקעת הירדן עלול לגרום להוביל למהומות ביהודה ושומרון להחליש גם את הממלכה הירדנית". לדבריו, אם בתוך הממלכה הירדנית יהיה אי סדר כתוצאה מכך שפלסטינים יצאו לרחובות על רקע בקעת הירדן, אז מדינה כזו, שהבסיס שלה רעוע, עלולה להזמין בין היתר מעורבות איראנית. יתום סיכם: "אנחנו עלולים למצוא את עצמנו לא רק את הירדנים בצד השני של הנהר אלא גם מליציות פרו אירניות או איראנים. הכל זה עניין של סדר עדיפויות".