יצחק אילן, לשעבר סגן ראש השב"כ, שוחח היום (שני) עם בן כספית וינון מגל ב-103FM והגיב לידיעה על פענוח הרצח של עמית בן יגאל ז"ל, ואף השמיע דעתו על הסיפוח המסתמן והחלת הריבונות המדוברת.

הנושא האקטואלי הראשון זה הפיצוח אתמול שהשב"כ הודיע שמשליח האבן שהרג את לוחם צה"ל סמ"ר עמית בן יגאל נלכד. מדובר בערבי בן כ-50, לא אופייני לזורקי אבן והוא נעצר בהתחלה אבל לקח שבועיים-שלושה לפי הבנתי לוודא שהוא לא נותן הודאת שווא ומגונן על מישהו אחר. דיברת איתי הרבה על הודאת שווא, מה קורה במצב כזה?
"אני חושב שקודם כל לתמיהתך שזורק האבן הוא כזה מבוגר - אכן אתה צודק, זה נדיר אבל זה קיים. עוד באינתיפאדה הראשונה נתקלנו בזורקי אבנים בני 50-40 שהיו הולכים עשרות קילומטרים לצירים כדי לזרוק אבנים ובכך לבטא את האידיאולוגיה שלהם. לגבי ההודאה של זורק האבן, תתפלאו לשמוע אבל לחקור זורקי אבנים ולהגיע לחקר האמת זה קשה".

למה?
"כי כמעט אין לך פרטים וכמעט כל אחד יכול לעשות את זה, על אחת כמה וכמה שמדובר בבית שלו, אין בעיה שהוא יעלה על הגג ואין בעיה שגם מישהו אחר יעשה את זה. לכן, הבדיקות ארוכות ומורכבות. למרות שהוא נעצר על פי הפרסומים באותה יממה, זה לקח הרבה זמן".

להרוס לו את הבית?
"אני חושב כן, הפעם לא להתמהמה 6 חודשים. אני חושב שצריך להגיש בקשה להריסת בית מיד".

הריסת בית, היה לנו ויכוח על זה אבל אני מבין שיש קונצנזוס שהריסת בתים מרתיעה באמת את מבצעי הפיגועים
"כן, קודם כל צריך לומר שמדובר בעונש קשה, כן, אבל מה לעשות? מול הטרור לא נלחמים בכפפות של משי ובסוכריות מנטה. צריך שיהיו גם עונשים קשים, בעיקר מול מתאבדים, מול מפגעי הקרבה ומול אלה שקמים בבוקר ופתאום מחליטים לבצע פיגוע. נגד אלה אין מה לעשות, אפילו ארגון המודיעין הכי משובח עם התקציבים הכי גדולים לא יכולים לעשות שום דבר מול אדם שקם בבוקר, לפני כן כלום, ומחליט לעשות פיגוע. אין לו בעיה, הוא יכול להגיע למזרח ירושלים ולדרוס שוטר".

הוא החליט להקריב את עצמו ולכן לפגוע במשפחתו?
"זו הבעיה, אבל גם נגד זה יש פתרון כמו שעשו הרומאים, פשוט צריך להרוס את הבתים, לחרוש שם ולאסור על הבניה באותו מקום, נקודה. אם יבנו? צריך להרוס עוד פעם. ראיתי את ההחלטה של השופטים זה, איך אומרים בלשון המעטה, גרם לי להרים גבה. שזה כביכול עבר זמן וכו', איזה מן דבר זה? מה זאת אומרת עבר זמן? אני זוכר שבחומת מגן הרסנו בתים של אנשים שביצעו פיגועים שנה ואחורה ואני זוכר שאבות של מחבלים התקשרו לשב"כ והסגירו את הבנים שלהם כדי שהבנים לא יעשו פיגועים ולא נהרוס להם את הבתים".

היועמ"ש של השב"כ התראיין, אלי בכר, בסוף השבוע וטען שזה לא עוזר למלחמה בטרור וצריך להפסיק את העינויים בשב"כ ואת האפליה על רקע גזעי בשדות תעופה ועוד. אתה מסכים? מכיר אותו?
"ודאי שאני מכיר את האיש, הוא חבר שלי. אני מכיר את דעותיו, קודם כל הוא, לדעתי, מדבר בעיקר על הרשויות ולא על השב"כ ואומר שהכלים שניתנו לשב"כ הם כל כך דרסטיים וכל כך אנטי דמוקרטיים, בוא נקרא לזה ככה, שצריך לקחת אותם מהם".

משפחתו של עמית בן יגאל (צילום: אבשלום ששוני)משפחתו של עמית בן יגאל (צילום: אבשלום ששוני)

מסכים?
"לא, אני בעניין הזה חולק עליו, כי אני חושב שהדבר הראשון שהשב"כ צריך לעשות זה לסכל טרור ולשמור על חיי אזרחים. האזרח, יש לו הסכם בלתי כתוב עם המדינה שהוא ישלם מיסים והמדינה תשמור עליו מבחינה ביטחונית לפחות. אין מה לעשות, את הדבר המינימלי צריך לקיים".

אם היית ממונה לראש השב"כ מה היית ממליץ מחר בבוקר לרה"מ נתניהו בעניין הסיפוח ביו"ש ובבקעה?
"כראש השב"כ אני הייתי נמנע מלהמליץ לו, אבל הייתי מסביר לו מבחינה ביטחונית, שב"כית, אסטרטגית, מה יקרה אם הוא יספח ומה יקרה אם הוא לא יספח. החלטה היא החלטה מדינית טהורה, אין בה שום עניין ביטחוני. השב"כ אחראי לתת תמונת מודיעין ושהמדינה תחליט ולא תתחמק מההחלטה הזאת ותפיל על גורמי הביטחון. אגב, כך היה גם בהתנתקות כשאריק שרון החליט לסגת מרצועת עזה, השב"כ אמר לו ואני זוכר את זה כמו היום 'אדוני ראש הממשלה אנחנו לא נצליח למנוע כניסת אמל"ח בכמויות אדירות מסיני לתוך רצועת עזה, לא נצליח למנוע שהם יתחילו להשביח את הטילים שלהם ולא נצליח למנוע כניסה של מומחים והכול".

השב"כ יצליח במקרה של סיפוח?
"לא, השב"כ לא יכול להגיד לו שהוא יכול למנוע, הוא יכול להגיד האם תפרוץ אלימות או לא וכדי שזה לא יקרה מה צריך לעשות . אם היית שואל אותי כאיש ביטחון ולא שב"כ, כי שב"כ הוא א-פוליטי ולדעתי אסור לו לתת המלצה כזאת, כאיש ביטחון מה לספח ואיך לספח - אני חושב שאת בקעת הירדן צריך לספח, גם באיחור של 53 שנים. אני חושב שהיינו צריכים לספח אותו מההתחלה, בתום מלחמת ששת הימים, כמו בירושלים. מדובר בעניין ביטחוני לגמרי ללא קשר לארץ אבותינו".

כיצחק אילן בעד תוכנית המאה או נגד?
"בעד".

בעד סיפוח? כל ה-30%?
"בקעה צריך לספח גם כך וגם כך, לגבי יו"ש צריך לחשוב איך לספח אותו. האם לספח בהדרגה? הפלסטינים צריכים להבין שהזמן פועל לרעתם, נקודה. את זה הם לא מבינים, והם לא שכחו, הם עדיין חיים בסרט שאפשר להחזיר את השטחים של 48' למדינת ישראל. צריך להבהיר להם – 'חבר'ה, זה לא עובד ככה. הפסדתם במלחמות, תקפתם, שלמו את המחיר'. לכן, צריך להפוך את הקערה על פיה ולהראות להם שככל שעובר הזמן הם מפסידים. לכן, כמו שעשו אבותינו החכמים, לא הפסידו שום הזדמנות והסכימו על הכול, כולל חלוקת הארץ, כולל הורדת עבר הירדן מהבית הלאומי שלנו, גם כאן צריך לבוא. לדעתי, זו הזדמנות שלא תחזור יותר".

ראיינתי אתמול את עמוס גלעד מדבר על הסיפוח כעל אסון, טרגדיה, למכור את הנכס העצום שלנו לטובת זה שאנחנו נשארים באותו מקום.
"בעניין הזה אני חושב שצריך לבוא ולהסביר לפלסטינים ולכל העולם שאת הבקעה לא נעזוב לעולם ובשביל זה צריך לספח אותה, נקודה. ככל שאתה יושב שם ולא מספח אותו עדיין יש להם תקווה שתעזוב".

נשמע כמו הצהרת בלפור של הפלסטינים, כל מה שלא מספחים זה לערבים.
"גם בזה אתה צודק אבל זו כבר החלטה מדינית, ואני אומר שצריך לבוא ולנקוט קו אסטרטגי שאומר 'רבותיי, שכנינו הפלסטינים, ככל שעובר הזמן אתם מפסידים ומה שנספח לעולם לא תקבלו בחזרה', נקודה. נספח את זה ולא נגיד שאת השאר לא נספח, אוי ואבוי לנו".

את בוגי לא שמעתי, אתה יודע מה עמדתו?
"אני מדבר עם בוגי, בוגי לא מדבר איתי, יש הבדל".

חוק החירום של הקורונה, יש עליו הרבה ביקורת מכל צדי המפה הפוליטית. אין מצב חירום אמיתי, אין צורך לתת סמכויות כל כך גורפות להיכנס לפרטיות ולהפעיל אמצעים מיוחדים, למה נבהלים ככה? במלחמת יום הכיפורים לא היו ככה מבוהלים.
"מדובר בהחלטה מקצועית לדעתי, אם אני זוכר נכון השב"כ התנגד מלכתחילה להטיל עליו את המשימה הזאת, הוא קיבל את זה כמשימה מכיוון שהונחתה עליו כהוראה של רה"מ, שהוא המפקד שלהם. השב"כ? זה לא מעניין אותו בכלל מה עם חולי קורונה ואיזה חולי קורונה, הוא ממוקד במטרות שלו, בעבודה שלו, במשימות שלו. האמינו לי שבשביל שב"כ זה משימה שלא עומדת בקריטריונים של המטרות שלו, לכן לא צריך לבוא בטענות לשב"כ. שיבואו בטענות למי שמחליט. אם אתה שואל מבחינה מקצועית האם חשוב או לא, כל דבר שמציל חיי אדם לא הייתי פוסל אותו. אם הצלת אפילו אדם אחד, הצלת עולם ומלואו".

לא מבינים את זה בשמאל.
"היו גניבות של נחושת מאתר השב"כ והמשטרה לא הצליח להגיע לפענוח של זה וביקשתי מהפרקליטות לתת לי את האפשרות לבדוק את זה. הפרקליטות התנגדה ואמרו לי 'זה פלילי אתם לא יכולים להתערב', אמרתי שאני מפחד שמפלילי זה יהפוך לביטחוני, בסוף סיכמנו שאני פונה לשופט ומה שהוא מחליט זה מה שיקרה. אמרתי לו 'תשמע, נכון שזו עבירה פלילית, גניבה של נחושת אבל בכמויות גדולות, אבל תן לי אפשרות להשתמש בכלים של השב"כ ולסיים את הסאגה הזאת'. השופט החכם אומר לי 'אוקיי, אין בעיה. תשתמש, את התוצאות אתה מביא לי, את כל החומר הגולמי אתה משמיד, ואני קובע מה אתה עושה עם התוצאות וככה עלינו על הגנב. אותו הדבר גם פה, את השב"כ לא מעניין, תבינו את זה, לא מעניין אותו מי חולה קורונה והאם הוא בבית או מחוץ לבית מה שמעניין אותו זה ההוראה שנתנו לו את המשימה הזאת והוא מבצע אותה זה הכול".