אגף הייצוא הביטחוני במשרד הביטחון ('סיבט') מסכם היום (שני) את נתוני הייצוא הביטחוני של מדינת ישראל לשנת 2019 עם חתימת חוזים חדשים בהיקף של 7.203 מיליארד דולר (כ-25 מיליארד שקל). במהלך השנה הצליחו כ-120 תעשיות ביטחוניות, בסיוע ובתמיכת סיבט ומשרד הביטחון, לחתום על עשרות חוזים משמעותיים ברחבי העולם.

הנדבכים המשמעותיים בייצוא הביטחוני בשנת 2019 הם מערכות מכ"ם ול"א (17%), טילאות, רקטות ומערכות הגנה אווירית (15%), כלי טיס מאוישים ואוויוניקה (13%), תצפית ואופטרוניקה (12%), אמצעי ירי ושיגור (10%), מערכות מל"טים ורחפנים (8%), מערכות מודיעין מידע וסייבר (7%), מערכות תקשוב וקשר (7%), כלי רכב ורק"מ (4%), שירות לקוחות ושונות (3%), תחמושת וחימוש (3%), מערכות ימיות (1%).

מפילוח גיאוגרפי עולה כי יעדי הייצוא הביטחוני הבולטים הם אסיה והפסיפיק (41%), אירופה (26%), צפון אמריקה (25%), אפריקה (4%) ואמריקה הלטינית (4%).

תא''ל (במיל') יאיר קולס (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)תא''ל (במיל') יאיר קולס (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

ראש סיבט במשרד הביטחון, תא"ל (במיל') יאיר קולס, אמר: "על אף האתגרים והתחרות הבינלאומית העזה, הצלחנו לשמור את ישראל בין 10 הייצואניות הביטחוניות המובילות בעולם ועל נתח שוק של למעלה מ-7 מיליארד דולר. שנת 2019 התאפיינה בגידול משמעותי במספר העסקאות שנחתמו. כ-120 תעשיות ביטחוניות דיווחו השנה על חתימת חוזים חדשים, נתון המבטא את חוסנה של התעשייה הביטחונית הישראלית".

בהתייחסו למשבר הקורונה הוסיף ראש סיבט: "בשנת 2020 הייתה אמורה להימשך מגמת הגידול בעסקאות בין מדינות (GTG). משבר הקורונה הציב את הכלכלה העולמית ובתוכה את השוק הביטחוני בפני מציאות חדשה. אנו מבצעים התאמות בפעילות משרד הביטחון ומנסים במגוון דרכים להפוך את המשבר להזדמנות עבור התעשיות הביטחוניות".