"זו החלטה אומללה ומוזרה. איפה ההרתעה?", אמר היום (שני) ברוך בן יגאל, אביו של לוחם סיירת גולני, רס"ל עמית בן יגאל ז"ל, בעקבות החלטת בג"ץ שלא להרוס את ביתו של נזמי אבו-בכר מהכפר יעבד באזור ג'נין, שהשליך את האבן שהרגה את בנו, במהלך פעילות מבצעית.

"אני לא מדבר בשם הילדים שאין לי, אלא בשם הילדים שייצאו למארב. נותנים כאן פרס לטרור", ציין עוד בעצב בן יגאל. הוא סיפר שהגיע לדיון בבג"ץ ודיבר בפני השופטים על הסבל הנורא בעקבות מות בנו היחיד.

"נראה שמה שמעניין את השופטים היה כבוד האדם וקניין האדם והמשפחה שלו. אבל מה עם המשפחה שלי? היא לא חשובה?", הוסיף בן יגאל, וחתם: "זה יום מאוד קשה עבורי, שמחזיר אותי לאחור".

כוחות צה"ל ממפים את ביתו של המחבל החשוד ברצח הלוחם עמית בן יגאל ז"ל

כאמור, בית הדין הגבוה לצדק קבע ברוב של שני שופטים כי צה"ל לא יהרוס את בית המחבל שרצח את לוחם גולני, כחלופה יאטום אותו בחלקו. כזכור, בחודש מאי האחרון במהלך פעילות מבצעית בכפר יעבד, נהרג בן יגאל מיידוי אבנים. לאחר כחודש של מאמצים לאיתור המחבל, נעצר החשוד נזמי אבו בכר, תושב הכפר. השופט מני מזוז, כתב בהחלטתו כי "לא ניתן להתעלם מהפגיעה הקשה הכרוכה בכך בבני משפחתו החפים מפשע – להם לא מיוחסת כל מעורבות בפיגוע. בנסיבות אלה אני סבור כי בענייננו עקרון המידתיות מחייב מיתון הפגיעה, על ידי המרת ההריסה באטימה חלקית של הבית". השופט ג'ורג' 'קרא הוסיף: "מידת הדין תמוצה עם המפגע וזה יבוא על עונשו. אך אין להשליך את תוצאות מעשיו על מי שלא חטאו".

השופט מני מזוז, כתב בהחלטתו כי "לא ניתן להתעלם מהפגיעה הקשה הכרוכה בכך בבני משפחתו החפים מפשע – להם לא מיוחסת כל מעורבות בפיגוע. בנסיבות אלה אני סבור כי בענייננו עקרון המידתיות מחייב מיתון הפגיעה, על ידי המרת ההריסה באטימה חלקית של הבית". השופט ג'ורג' 'קרא הוסיף: "מידת הדין תמוצה עם המפגע וזה יבוא על עונשו. אך אין להשליך את תוצאות מעשיו על מי שלא חטאו".

הלווית סמ''ר עמית בן יגאל ז''ל  (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)הלווית סמ''ר עמית בן יגאל ז''ל (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)

השופטת וילנר, בדעת מיעוט, ביקשה לדחות את העתירה כשאמרה כי יש קושי ניכר בפגיעתו של מימוש צו הריסה ביחס לבני משפחה אשר לא פשעו והדגישה, "זה מכבר נקבע כי תכליתה ההרתעתית עומדת בעינה ומצדיקה את הפעלתה של תקנה זו, אף במקרים בהם יתר הדיירים המתגוררים במבנה הנועד להריסה לא היו מעורבים בפיגוע הנדון".