המתיחות בדרום נמשכת - עד מתי? תושבי הדרום סבלו הלילה, כמו בכל התקופה האחרונה, ממטחי רקטות, אזעקות וטרור הבלונים. השאלה המרכזית היא האם אנחנו בדרך לסבב לחימה חדש. הפרשן הבכיר צביקה יחזקאלי דיבר עם ניסים משעל ברדיו 103FM, ואמר כי לצערו ישראל היא זו שמורתעת בסיפור ופירט מה היא הסיבה האמיתית שנמצאת מאחורי הסיפור.  
 
שוב מטח לילי מהרצועה, שוב רקטה פוגעת בבית, הפעם בשדרות, שוב 'צבע אדום' בעוטף, מה הם רוצים? מה רוצה החמאס?
"אז אני הייתי אומר, 'ושוב אנחנו חוזרים לאותם רצונות של חמאס, ושוב ישראל תאיים שאוי ואבוי, ושוב חמאס ימשיך לירות'. חמאס מנהל נגדנו מזה 15 שנה מלחמה ברצועת עזה, ואנחנו כל פעם חושבים שכששקט שם, זה סוף המלחמה, ואז אנחנו אומרים 'רגע, למה עף מטח?', אז אני אסביר לך למה עף מטח, המטח הזה עף כיוון שהשלטון של החמאס צריך שוב כסף פנימה לתוך רצועת עזה, הכסף לא נכנס. לטענתם, ההקלות, מה שישראל הבטיחה להם תמורת השקט של הפסקת הבלונים והפסקת ההתגרויות על הגדר, לא הגיע, לא מספיק להם, הם מרימים את הלהבות. הם מרימים את הלהבות בזמן שהם יודעים, שהמבוגר האחראי, שהוא ישראל, לא ייגרר לזה".

מערכת "להב אור" מיירטת בלוני תבערה. צילום: באדיבות המשטרה

"הם יורים לשדרות, הם חוטפים טילים בכל מיני מפקדות ריקות, זה קשקוש מבחינתם, הם לא סופגים כלום והם בעצם גם לא מורתעים. יש להם מנוף עלינו לבוא ולומר, 'בכל פעם שאני רוצה כסף או להיטיב את תנאי הרצועה או שאתה לא עמדת במה שאני טוען, בהקלות, אני אירה לכיוון ישראל', ואתה תראה ניסים ששבוע הבא אנחנו ניפגש פה שוב בעזרת ה', ואני אומר לך, 'הנה אתה רואה, נכנס כסף קטארי. המצרים נתנו לאיזו משלחת לצאת ולהיכנס', ואתה תראה שנזכה לעוד חודשיים של שקט, ואז שוב יעופו טילים, וככה משלמים משכורות ברצועת עזה, ככה כותבים צ'קים ברצועת עזה. לכן, אני לא מתרגש מהאיומים הישראליים שהם יחזרו למדיניות החיסולים. זה לא משנה מה אתה מפעיל במזרח התיכון, השאלה, איך, וישראל לא נחושה ברצועת עזה. ישראל מסמנת לרצועת עזה, 'אני סחיטה, אני מאוימת, אפשר לעבוד ככה נגדי ואני סחיטה'".
 
אז איך פותרים את הבעיה הזאת?
"השאלה המערבית הזו. פעם ערפאת סיפר לי, כל הקצינים הישראלים היו יושבים אצלו לשבת לחתוך מפות על איפה השטחים, 4 שעות הוא היה מייבש אותם, עוד בקלאווה, עוד קפה, ואז הישראלים היו אומרים לו 'אבל מה עושים?', הוא אמר, 'אוקיי, יופי, בואו נתחיל, אחרי שאתה מותש'. אנחנו כבר מותשים ולכן אנחנו רוצים ללכת לפתרון. ואני אומר לך, לא יהיה מנוס, יום מן הימים, אינני יודע מתי זה יהיה, להיכנס לרצועת עזה, להפיל את שלטון חמאס. זה לא יכול להימשך ככה. אנחנו כבר 15 שנה מטופטפים וסחיטים ולא מבינים מה קורה נגדנו, ובעיקר לא מבינים מה מופעל נגדנו - האם זה בלונים, תודעה, עקביות, סבלנות? בסופו של דבר ניסים, לא יהיה מנוס".
 
לא יהיה מנוס, אתה אומר, מלהיכנס למבצע רחב להפיל את חמאס?
"בוודאי, לא יהיה מנוס. היישות הזו שיש ברצועת עזה, זו יישות ג'יהאדית, זו יישות של האחים המוסלמים. היא לא מקבלת את הקיום שלך, ולדעתי כלל הפלסטינים כמעט לא מקבלים את הקיום שלך. ובסופו של דבר, לא יהיה מנוס. אנחנו מדברים היום, 15 שנה אחרי ההתנתקות מגוש קטיף, ושום דבר לא השתנה אלא רק התגבר, והטרור התגבר. בסוף, מישהו יבוא, אינני יודע מי, מנהיג שיגיד 'אני לא יכול לסבול את הטפטופים'. אגב, חמאס, מבחינתו, 3 חודשים של שקט וחודש אחד של טפטופים או הסלמה זה בדיוק בשבילו הרמה שהוא יכול לשמר את כוחו ולא להיפגע ועדיין להפציץ את ישראל".
 
הם מצפצפים עלינו בלי בעיה, הם קובעים את גובה הלהבות, והם גם מצפצפים בלי יראה ופחד.
"כי במזרח התיכון יש אפשור, אני חושב שאתה מאפשר את זה. אתה בתור ישראל כמובן. ישראל מאפשרת את זה. תחשוב שהיית אוכף את הטיל הראשון, את הבלון הראשון, אני לא יודע מה, את הטיל התועה הראשון באופן שונה, היית חוסך את כל הטפטופים, ואגב, היית חוסך גם מהעזתים המון המון חוסר יציבות בחיים שלהם. אבל לא נהגת ככה ואתה נכנס לסחבת הזו. וצריך לומר ולהודות פה היום, אתה מורתע מרצועת עזה. הם ירו לשדרות, אתה תראה שעכשיו צה"ל יבוא ויגיד, 'תקפנו מטרות חמאס', אני קורא לזה נדל"ן, אמר לי פעם דובר צה"ל, 'למה את קורא לזה נדל"ן?', אמרתי לו, 'נכון, אני מצטער, זה כבר לא נדל"ן, זה רק בטון, זה אפילו לא שווה ערך'. בסופו של דבר, אנחנו שבויים במשוואה שאני ואתה מכירים אותה מזה שנים".
 
והסיכום הוא, לא יהיה מנוס מללכת למבצע גדול כדי להפיל את שלטון החמאס.
"בוודאי, אני לא יודע מתי זה יקרה. אבל מישהו יצטרך להפשיל שרוולים ולטפל בזה".