המתיחות בצפון: אלוף במיל' עמוס ידלין, לשעבר ראש אמ"ן וכיום ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) שוחח עם ניסים משעל בתוכניתו ב-103FM ודיבר על המתיחות בצפון אל מול ארגון חיזבאללה. לדבריו, ארגון הטרור הלבנוני מבין אסור לו לגעת באזרחים אבל "נחוש להרוג חייל צה"ל". ידלין אמר: "החזבאללה לא מעז לגעת באזרחים והוא מנסה לשנות את הכללים לכך שמותר לו לפגוע בחיילי צה"ל. צריך להבהיר לו שלא נשחק את המשחק הזה".

תקיפה ישראלית בלבנון

האלוף במיל' ידלין בוחן את החשש הבלתי פוסק בתקופה האחרונה מפני מתקפה של חיזבאללה: "אני חושב שנסראללה נחוש להרוג חייל צה"ל. הוא מכוון לפגיעה נקודתית שלא תוביל להסלמה. הוא נכשל כבר שלוש ארבע פעמים והוא לא מוותר. יש דמיון גדול בין הצפון לדרום ויש גם הבדלים. בשני המקומות מתנהל דו שיח מאוד עדין על המשוואה ועל כללי המשחק, כשאף אחד לא בצפון ולא בדרום לא רוצה להגיע לעימות מלא. יש הבדל כי בדרום יורים על אזרחים וצה"ל צריך לוודא שהדבר הזה נפסק. חמאס פשוט סוחט אותנו".

בניגוד למצב מול חמאס, לדברי ידלין, "בצפון המשחק אחר קצת, האזרחים מוגנים. חיזבאללה יודע שאסור לו לגעת באזרחים אבל הוא מחפש את חיילי צה"ל. הוא מנסה להגיד לנו 'אתם לא תתקפו בסוריה את ההתבססות האיראנית. אם במקרה יהיה שם איזה טרוריסט של חיזבאללה שנפגע בסוריה – אתם תשלמו מחיר'. מה מדאיג אותי? נראה לי שהם מצליחים. מאז ה-20 ביולי למרות שראיתי כבר שבעה מטוסים שמגיעים כנראה עם חימוש וניתנים לחזבאללה מאיראן או סוריה, ישראל לא תוקפת".

כאשר נשאל על כך שנראה כי צה"ל החזק חושש מעימות עם ארגון טרור ענה: "ברמה האסטרטגית, ההימנעות של צה"ל לפגוע במחבלים בהר דב מתפרש אצל נסראללה כחולשה ויכול להוביל אותו להימור אחד יותר מדי רחוק שיוביל להסלמה. אני חושב שטעינו לפחות בזה שלא פרסמנו את התיעוד החד משמעי שהם הגיעו. פעם אחת היה אפשר לתת להם לצאת, אבל מרגע שברור שנסראללה ממשיך וקורא אותנו לא נכון, צריך שצה"ל יעשה את מה שהרמטכ"ל מטיף לו כל הזמן – ניצחון ומחץ, ולהסביר לחזבאללה שהמשחק הוא גם לא קביל, אבל הוא במיוחד לא ישתק אותנו בפעילות בסוריה מול ההתבססות".

לגבי תקיפה של מחסני ומתקני הנשק של חיזבאללה בלבנון אמר: "זה הדיון הכי חשוב של הקבינט לביטחון לאומי, אבל הוא עסוק בדברים אחרים שגם בהם הוא לא מצליח לדון. במשך 15 שנה אותה מלחמת לבנון המושמצת סידרה בצפון כללי פעולה מאוד מאוד טובים. האזרחים מוגנים, יש ילדים בני 14 בקרית שמונה שמעולם לא ראו מקלט. החיזבאללה לא מעז לגעת באזרחים והוא מנסה לשנות את הכללים לכך שמותר לו לפגוע בחיילי צה"ל. צריך להבהיר לו שלא נשחק את המשחק הזה".

ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי מבהיר כיצד לדעתו על צה"ל לקבוע מחדש עובדות בשטח ולגרום לחיזבאללה להבין שפעולה התקפית מצידו אינה כדאית: "אתה מנסה לשדר לו שאנחנו לא רוצים להגיע למלחמת לבנון שלישית, אבל יש איזה שהוא איזון דק בין לא לעשות כלום לבין לעודד אותו. הוא כבר טעה ב-2006 והוא עשוי לטעות עוד פעם. בנקודה שאנחנו נמצאים היום אנחנו יותר מדרדרים להסלמה מאשר בולמים הסלמה".