בלב ביירות: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, חשף הערב (שלישי) בכינוס השנתי של עצרת האו"ם את מחסן הטילים של חיזבאללה, שנמצא, לדבריו, סמוך לשכונות מגורים בבירות, באזור נמל התעופה הבין לאומי. בדבריו הדגיש נתניהו: "רק לפני כמה ימים התפוצץ מחסן כזה בעין קאנא בדרום לבנון, וזה למה הקהילה הבינלאומית צריכה להתקומם נגד חיזבאללה שמשתמש באזרחי לבנון כמגן אנושי".

נתניהו חשף באו"ם אתר אמצעי לחיהמ של חיזבאללה בביירות. צילום: רויטרס

האירועים שהתרחשו בשנים האחרונות במרחבים האורבניים בלבנון, ובהם הפיצוץ שאירע בשבוע שעבר בעין קאנא, הם דוגמא לתרחישים, שלטענתו של ראש הממשלה, עלולים לחזור שוב ושוב כתוצאה מהצבתם של מחסני הנשק של חיזבאללה בשכונות אזרחיות, ובקרבת תחנות גז. 

אתרים בהם פועל חיזבאללה לייצור רכיבי טילים מדויקים בלב ביירות

היום, חשף ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אתר לייצור רכיבים לטילים מדויקים, הממוקם בלב ביירות. כעת, ישנו פירוט על שני אתרים נוספים: אתר לייצור רכיבי טילים מדויקים בלב אזור תעשייה בשכונת אלג'נאח (שנחשף), אשר בסמוך לאתר ממוקמות שתי חברות גז.

קרבת חברות הגז לאתרי התחמושת של חיזבאללה (צילום: דובר צה''ל)קרבת חברות הגז לאתרי התחמושת של חיזבאללה (צילום: דובר צה''ל)

השניים הנוספים הם אתר תת-קרקעי לייצור רכיבי טילים מדויקים הנמצא בשכונת אלליכי: האתר ממוקם מתחת לארבעה בנייני מגורים בני שבע קומות המאכלסים מעל 70 משפחות. לאתר שתי כניסות, ממזרח ומצפון. במרחק כ-130 מטרים צפונית לאתר ממוקמת כנסייה, ובמרחק זהה ממוקם מרכז רפואי.

אתרי התת קרקע של חיזבאללה (צילום: דובר צה''ל)אתרי התת קרקע של חיזבאללה (צילום: דובר צה''ל)

 
אתר תת-קרקעי לייצור רכיבי טילים מדויקים בשכונת שויפאת: האתר ממוקם מתחת לחמישה בנייני מגורים המאכלסים כ-50 משפחות. במרחק של כ-90 מטרים מצפון לאתר, פועל מסגד. מדינת ישראל וצה"ל דיווחו מספר פעמים, הן על בימת האו"ם ובערוצים דיפלומטיים נוספים והן בכלי התקשורת, על אתרים בהם חיזבאללה עושה שימוש בניגוד לחוק, תוך סיכון האוכלוסייה הלבנונית.

אתרי התת קרקע של חיזבאללה (צילום: דובר צה''ל)אתרי התת קרקע של חיזבאללה (צילום: דובר צה''ל)

הצהרת נתניהו, כמו גם חשיפת אתרים אלה, נועדו לקרוא פעם נוספת לממשלת לבנון, בתמיכת הקהילה הבין לאומית, להתערב בנעשה במדינה ובכך לאפשר לאוכלוסיית לבנון להתגונן מפני הסכנות הכרוכות בהתבססות חיזבאללה, בחסות איראן.

האסון שאירע בחודש אוגוסט בנמל ביירות, כמו גם הפיצוץ שאירע בלבנון בחודש ספטמבר, רק ממחישים את הסיכון הממשי, לטענת נתניהו, לחייהם ולביטחונם של תושבי לבנון.