צה"ל תקף הלילה (רביעי) בסוריה מטרות צבאיות של כוח קודס האיראני ולצבא הסורי. מדובר צה"ל נמסר כי בתקיפה נפגעו מחסנים, מפקדות ומתחמים צבאיים וכן סוללות טילי קרקע-אוויר. התקיפה בוצעה בתגובה להנחת זירת המטענים סמוך לגדר הגבול עם סוריה בשטח ישראל, שעל פי צה"ל, בוצעה על ידי חוליה סורית שפעלה בהכוונה איראנית. לפי דיווחים לא מאומתים בסוריה, ישנם שלושה הרוגים כתוצאה מהתקיפה. מערכת כיפת ברזל נפרסה בצפון.

"חשיפת זירת המטענים אתמול, מהווה הוכחה נוספת לפעילות ההתבססות הממושכת של איראן בסוריה. צה"ל רואה במשטר הסורי אחראי לכל פעולה הנעשית משטחו וימשיך לפעול ככל שיידרש למיגור ההתבססות האיראנית בסוריה המהווה סיכון ליציבות הביטחונית במרחב. צה"ל שומר על מוכנות גבוהה והיערכות לכל תרחיש", נמסר מדובר צה"ל.

תקיפה בסוריה, דובר צה"ל

"השלמנו הלילה תקיפה של חיל האוויר כנגד מטרות בסוריה כנגד מטרות צבא סוריה וכוח קודס האיראני, בהמשך לחשיפת שלושת המטענים", נמסר מדובר צה"ל. "בחודשים האחרונים אנחנו עוקבים אחר כוח קודס שפועל באזור הזה בעזרת סיורים, תצפיות ואמצעים נוספים מהרגע שיש לנו חשד לסבירות גבוהה להנחת מטענים". דובר צה"ל הוסיף כי ההערכה היא שהמטענים שנחשפו אתמול הוטמנו לפני כמה שבועות על ידי שכירי חרב תושבי האזור בהכוונה איראנית.

במסגרת המתקפה העוצמתית הותקפו בסך הכול שמונה מטרות, בהן מחנה צבאי, מפקדה של כוחות איראניים, מפקדה ראשית בסמוך לדמשק ואזור התעשייה. כמו כן הותקף אתר חשאי המשמש למגורי בכירים איראניים דרום-מזרחית לדמשק וכן מפקדת דיביזיית שבע במרחב רמת הגולן הסורי, משם פועלים כוח קודס ומקדמים פיגועים לעבר מדינות ישראל. בנוסף, הותקף רכב של טילי קרקע אוויר לאחר שהיה ירי לעבר מטוסי צה"ל. "לא נאפשר התבססות איראנית בסוריה וליד הגבול ולא נאפשר למשטר הסורי לארח את הפעילות הזו", נמסר מצה"ל. "מצפים מכוח אונדוף שיממש את האחריות שלו באזור ויאכוף את ההסכמים".

אחד המטענים שנחשפו סמוך לגדר הגבול עם סוריה בשטח ישראל (צילום: דובר צה''ל)אחד המטענים שנחשפו סמוך לגדר הגבול עם סוריה בשטח ישראל (צילום: דובר צה''ל)

פעילות כוח צה''ל במרחב הצפוני (צילום: דובר צה''ל)פעילות כוח צה''ל במרחב הצפוני (צילום: דובר צה''ל)

כאמור, אתמול חשף כוח צה"ל זירת מטענים סמוך לגדר הגבול עם סוריה, בדרום רמת הגולן בשטח ישראל. מדובר צה"ל נמסר כי כוחות הנדסה קרבית נטרלו את זירת המטענים שנחשפה, סמוך למרחב בו סיכל כוח צה״ל ניסיון הנחת מטענים לפני כשלושה חודשים. בצבא הדגישו כי "צה״ל רואה במשטר הסורי אחראי לכל פעולה הנעשית בשטחו ולא יאפשר כל פגיעה בריבונות ישראל".

בתחילת חודש אוגוסט השנה, חוליית מחבלים ניסתה להניח מטען בגבול סוריה וחוסלה על ידי כוח צה"ל.  כוח מיוחד של יחידת מגלן שביצע מארב באזור דרום רמת הגולן, סמוך למוצב 116, זיהה חוליה של ארבעה מחבלים שהניחו מטענים בקרבת גדר הגבול. כוח צה"ל וכלי טיס של צה"ל ביצעו ירי ופגעו בהם. לא היו נפגעים לכוחותינו בתקרית זו. גם אז האשימו בצה"ל את המשטר הסורי באחריות כוללת על התקרית. 

תיעוד מזירת סיכול הפיגוע ברמת הגולן (ארכיון)

חיזבאללה מפעיל באזור רמת הגולן התארגנות טרור של שכירי חרב סורים המופעלים על ידי הארגון, שאחריה עוקבים בישראל כבר כמה שנים. חיזבאללה בונה את התשתית הזו על מנת לבצע פיגועים לאורך הגבול ברמת הגולן, וכן במטרה לאסוף מידע מודיעיני. לטובת הפעולות הללו השתמש חיזבאללה גם באמצעים של הצבא הסורי באזור הרמה, לאורך הגבול.

בשבוע שעבר הפילו כוחות צה"ל רחפן של ארגון הטרור חיזבאללה, שחדר משטח לבנון לשטח ישראל. הרחפן היה במעקב הכוחות לאורך האירוע. לא נשקפה סכנה לכוחות צה״ל וליישובים הסמוכים. כלי הטיס הופל באמצעות לוחמה אלקטרונית.