דוד מידן, שהיה בכיר במוסד ואף היה בין המועמדים לעמוד בראשותו, שוחח הערב (שלישי) עם בן כספית ואריה אלדד בתכניתם ב-103FM על מינויו הצפוי של סגן ראש המוסד, ד', למחליפו של יוסי כהן. מוקדם יותר היום הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו על החלטתו בעניין, ובכך עבר שמו לאישור ועדת גולדברג. ד', ששמו עדיין אסור לפרסום, היה לוחם בסיירת מטכ"ל והחל את דרכו במוסד בגיל מאוחר יחסית. מידן שפיקד עליו בתחילת דרכו בארגון אמר: "בשלבים התחלתיים של הקריירה שלו, זיהינו שיש לו גם יכולת פיקודית, וגם הבנה מבצעית וגם אומץ לב, הדברים האלה שבלעדיהם אתה לא יכול להתקדם - ראינו שיש לו את זה".

כספית: "כרגע אסור אפילו להגיד את שמו, אבל מה אתה יכול לנו לספר על ד' כבן אדם, כאיש מקצוע?".
"אני חושב שד' הוא איש טוב, במובן הזה שהוא איש ישר, הגון, איש של אנשים, בן אדם טוב. הרקע המבצעי שלו הוא מרשים. הוא בעצם התחיל במוסד לפני כ-25 שנה. עשה את כל המסלול המבצעי. אין תפקיד שהוא דילג עליו, הוא לא קיבל שום הנחה בשום תחנה. הוא איש משימתי שיודע להגדיר מטרות, הוא מאוד נחוש ואמיץ. הוא התחיל את הקריירה המבצעית שלו אצלי, ואת טבילת האש הראשונה שלו, הוא עשה איתי. ומאוד רציתי שהוא יהיה תחת פיקודי בהמשך, אבל יוסי לקח אותו ממני. ובעצם הוא עשה מסלול שלם תחת יוסי והוא די הושפע ממנו. אני חושב שהוא ממשיך דרכו הטבעי. אני חושב שהוא מינוי טוב ואפשר להיות שקטים. יותר מהכול, כדאי להגיד שהוא אדם מאוד אנושי. אדם מהיישוב".

אלדד: "הוא התחיל בסיירת מטכ"ל בכלל, נכון?".
"כן, הוא היה לוחם בסיירת מטכ"ל, הוא לא הגיע למוסד מיד אחרי הצבא. הוא למד מנהל עסקים, כלכלה. הוא הגיע לארגון בסביבות גיל 30, ומאז הוא טיפס, והיום התפקיד נשמע לי מאוד טבעי".

כספית: "איך זה במוסד? יודעים די בהתחלה שזה אחד שיכול ללכת עד הסוף? או שרק אחרי שאתה ראש אגף, זה כבר מתחיל להיות באופק שלך?".
"יש אנשים שבשלבים די מוקדמים ראו שיש להם את זה, וחשבו שהם יגיעו רחוק. אני חושב שהוא אחד מהאנשים האלה. בשלבים התחלתיים של הקריירה שלו, זיהינו שיש לו גם יכולת פיקודית, וגם הבנה מבצעית וגם אומץ לב, הדברים האלה שבלעדיהם אתה לא יכול להתקדם - ראינו שיש לו את זה".

אלדד: "וצפוי איזשהו גל של התפטרויות של מאוכזבים או מתוסכלים?".
"אחרי מינוי כזה, תמיד יש תזוזה, זה דבר די רגיל. זה לא דבר שונה, אני מניח שזה יהיה גם עכשיו. אבל לדעתי הוא יתקבל בארגון כמינוי טבעי. מי שרצה לפרוש, יפרוש. אין פה דרמה במינוי הזה".

כספית: "אמרת קודם שהוא עשה את טבילת האש אצלך, מה זאת אומרת?".
"לפני שאתה איש מבצעים, יש לך קורס שאתה צריך לעבור אותו, שאתה עושה פעילות אמיתית. ובתקופה ההיא שהוא עשה את זה, לפני כ-24 שנים, אז הוחלט שהוא יעשה את זה בשלוחות המבצעיות, ואני הייתי אז ראש השלוחה והוא היה אצלי. ואת המבצעים הראשונים שלו הוא עשה איתי. הוא נגע בדברים האמיתיים יחד איתי בראשית דרכו, בתקופה המאוד ראשונית שלו".

כספית: "אתה מניח שהוא גם מומלצו של יוסי כהן?".
"אני חושב שגם המועמד השני הוא מועמד טוב. אני לא יודע מה עבר בראשו של יוסי, הוא מאוד העריך את ד'. פגשתי את יוסי לאחרונה לפני כ-10 ימים, וגם עלה שמו של ד', והוא דיבר עליו בצורה מאוד טובה וחיוביות. בוא נגיד שאני לא הופתעתי שהוא זה שהתמנה. הופתעתי קצת מהעיתוי".

כספית: "אתה יודע מתי יוסי פורש?".
"לא יודע. אני מניח שזה עניין של חודשים בודדים".