מפקד סיירת גולני, סא"ל איוב כיוף, הותקף אמש סמוך ליישוב קדומים, על ידי המפגינים במחאה על מותו של אהוביה סנדק. הבוקר (שני) שוחחו ניסים משעל וענת דוידוב ב-103FM עם תא"ל במיל' גיורא ענבר, ששירת בעבר כמפקד סיירת גולני, וכן עם ברוך בן יגאל - אביו של חלל צה"ל עמית בן יגאל ז"ל, ששירת תחת פיקודו של כיוף.

עימותים בין שוטרים ומפגינים במחאה על מות אהוביה סנדק בתל אביב

איך היית מגיב אם היית חוטף אגרופים מאותו אדם שהיכה את סגן אלוף איוב כיוף?
ענבר: "הייתי מחזיר לו במקום, אבל זה כבר קשור לטבע או לאופי של כל אחד. צריך מאוד להעריך את סגן אלוף איוב כיוף שפעל באיפוק ובהתאם לתפקידו. סיירת גולני, במקום להרוג מחבלים, מעסיקים אותה בעבודות שיטור, ולכן כל הסיטואציה הזאת הזויה. תוציא מזה גם את המסורת הזאת שהמתנחלים עושים מה שהם רוצים, מרימים יד על כאלה שבאים להגן עליהם".

האם ההנחיות לא להשיב כי מדובר באוכלוסייה אזרחית?
ענבר: "אין שום קורס שמלמד קצין ביחידה קרבית איך לטפל במתנחל. האדם הזה נקלע לסיטואציה שהדרך בה הוא חונך, הערכים שלו, זה מה שמכתיב לו. אני באמת מעריך את זה שהוא פעל באיפוק. אני לא הייתי מגייס כזה איפוק בסיטואציה הזו".

היית מכה אותו בחזרה?
ענבר: "מאמין שכן. אני לא חושב שזו הדרך הנכונה, אבל אני כן חושב שהדרגים המדיניים צריכים לדאוג שסיטואציות כאלה לא יקרו".

ברוך, אתה מכיר את כיוף, נכון?
בן יגאל: "בוודאי, מכיר מצוין. ובאותו יום שקרה האסון ב-12 במאי, איוב היה שם. וחשוב שיידעו, מי שהיה מעורב בתוך התקרית הזאת, על מי הרמתם יד. הרמתם יד על קצין מהמעלה הראשונה, שכשקרה המקרה שלנו, של עמית שהוא נפל, הוא לא יצא מהכפר הארור הזה, הכפר יעבד, בבוקר ובלילה, הוא לא עזב את המקום. והוא אמר לי, רגע לפני הלוויה, 'אני לא יוצא מפה, עד שאני לא תופס את המחבל'. אסור בתכלית האיסור להרים יד על לובש מדים. טוב שהוא לא הגיב על הרמת היד שהרימו כלפיו, זה מראה לכם את אצילות הנפש של האדם הזה. האדם הזה עשה כל כך הרבה למען המדינה, וכולנו חייבים לו - כולל אני".

השאלה היא איך מתמודדים עם התופעה שעולה מדרגה כל פעם?
בן יגאל: "צריך הרבה הסברה. מאתמול אני מקבל בלי סוף הודעות. רוב המתיישבים במדינת ישראל, אנשים נורמליים, אנשים מצוינים וטובים, כולל היישוב קדומים. אני מכיר המון אנשים מהם שם. מה שקרה שם זה קומץ קטן שמקטין פה ציבור שלם שלא עשה כלום. לכן, צריך פה הרבה הסברה לאותו נוער. להגיד להם: 'הצבא לא נגדכם, הוא חלק מאיתנו'. מה זה להרים יד על קצין צה"ל? מה זה הדבר הזה? תת אלוף ענבר צודק, תפקיד הצבא זה להרוג מחבלים, תפקיד הצבא זה להגן על עם ישראל, לא להתעסק מול עם ישראל, לא להרביץ אחד לשני - אוי ואבוי לנו, לאיפה רוצים להגיע? כשאני שמעתי את זה אתמול, אני התביישתי. איך יכול להיות שאדם שצריך לקבל אות גיבור ישראל, מקבל אגרוף. איך אפשר להרים יד על אחד כזה שמסכן את החיים שלו בשבילנו? הוא מסכן גם בשבילם, בשביל כולנו ביחד. אנחנו עם אחד. צריך שהמנהיגות שלהם תגיד, 'רבותיי חלאס, תעצרו את הדבר הזה. זה ייגמר רע, זה ייגמר לא טוב, וצריך עכשיו לעצור את השטויות האלה'". 

ענבר: "הם לא אומרים. לא שמעתי את ראש הממשלה מגנה, מעניש. זה בלתי נסבל שהאוכלוסייה הזאת עושה מה שבראש שלה. לא דין ולא דיין. ואנחנו נזעקים עכשיו כשפגעו בחייל צה"ל, שזה איום ונורא, אבל זה לאורך כל הדרך. מי שלא מעניש בהתחלה, מקבל את ההתנהגות הזאת בסוף".