משרד הביטחון הודיע היום (ראשון) על חתימת עסקה בטחונית בין ישראל ליוון. כחלק מהעסקה, חברת 'אלביט מערכות' תקים מרכז בין לאומי לאימוני טיסה לחיל האוויר היווני למשך כ-20 שנים, בעלות של כ-1.65 מיליארד דולרים. גנץ הוסיף כי מדובר "בעסקה הביטחונית הגדולה ביותר אי פעם בין המדינות".

בהודעה שמסר לתקשורת אמר גנץ: "הסכם שיתוף הפעולה נשען על המצוינות של התעשייה הישראלית והיחסים האיתנים בין מערכות הביטחון של יוון וישראל לאורך שנים. אני מודה לשר ההגנה היווני, ניקולאוס פנגיוטופולוס, על קידום העסקה שעליה דנו במפגש האחרון בקפריסין. אני בטוח ששדרוג היכולות והחיזוק לכלכלה הישראלית והיוונית – יעמיקו את השותפות בין שתי המדינות – ביטחונית, כלכלית ומדינית".

החתימה על ההסכם בין יוון לישראל (צילום: משרד ההגנה היווני)החתימה על ההסכם בין יוון לישראל (צילום: משרד ההגנה היווני)

על ההסכם, שנחתם ביום שישי האחרון, חתם ראש אגף הסיוע לייצוא הבטחוני 'סיבט' במשרד הביטחון, תת אלוף (במיל') יאיר קולס. במסגרת ההסכם, 'אלביט מערכות' תספק מטוסי אימון חדשים מסוג M-346 ותתחזק את מערך טייסת האימונים, המורכבת מעשרות מטוסי אימון מסוג M-346 ו- T-6. בנוסף, אלביט תספק תוכנת אימון מרובד חדשנית שתתוקן על מטוסי האימון, תספק סימולטורים מקושרים לטיסה, ומערך של תחנות אימון.

קולס אמר לאחר החתימה: "השותפות הבטחונית והתעשייתית בין משרד הביטחון הישראלי והמשרד לביטחון המולדת היווני מקבלת היום חיזוק נוסף, עם חתימת ההסכם הגדול אי פעם בין המדינות, בהובלת חברת אלביט מערכות. אנו מודים למשרד ההגנה היווני על האמון במשרד הביטחון ובתעשייה הישראלית. נפעל במקצועיות על מנת להצדיק את האמון ולחזק את שיתוף הפעולה בתחומים נוספים".

בצלאל מכליס, נשיא ומנכ"ל אלביט מערכות: "לכבוד הוא לנו לזכות בחוזה זה לספק יכולת חשובה זו לחיל האוויר היווני. הזכייה בחוזה זה מעידה על המיצוב המוביל שלנו בתחום פתרונות האימון לטייס, באספקת טכנולוגיות וידע מוכחים המשפרים את המוכנות המבצעית תוך הפחתת העלויות".