התחממות גם בצפון: הפרות סדר מתקיימות הערב (שבת) במספר מוקדים לאורך הגדר בשטח לבנון. כוחות צה"ל פועלים במרחב לשמירה על הסדר ומגיבים באמצעות אמצעים לפיזור הפגנות. כמו כן התבצע ירי הרחקה לעבר מספר מפרי סדר. יצוין כי הפרות הסדר מתקיימות רחוק מהיישובים בישראל.

הפגנות על גדר הגבול של לבנון. צילום: רשתות ערביות

הלילה (בין שישי לשבת) סיכלו לוחמי צה"ל ניסיון פיגוע במרחב מטולה, סמוך לגדר הגבול עם לבנון. הסיכול התבצע על רקע הפרות סדר אלימות שהתקיימו במרחב הגדר אתמול במהלך שעות הצהריים. 

הלוחמים, שהיו פרוסים במארבים במספר מוקדים במרחב מטולה, זיהו מספר חשודים לבנונים חופרים באדמה וחותכים את גדר הגבול עם ישראל. הלוחמים הגיבו בנוהל מעצר חשוד שכלל ירי לעבר רגליהם של החשודים לאחריו החשודים נמלטו לשטח לבנון. 

מתחקיר ראשוני של האירוע וסריקות במרחב, עלה כי החשודים פעלו בצורה מאורגנת, השאירו במרחב הגדר פריטים החשודים כמטענים והתנהלו באופן המעיד כי הייתה בכוונתם לחדור לשטח ישראל ולבצע פיגוע במרחב היישוב מטולה. 

מצה"ל נמסר כי הוא "רואה בחומרה רבה את ניסיון הפיגוע. כוחות צה"ל ערוכים במרחב ומוכנים לפעול בנחישות בתגובה לכל נסיון לפגוע בריבונות מדינת ישראל. מדינת לבנון הינה האחראית הבלעדית לנעשה בשטחה וממנה, והיא תישא בהשלכות של כל ניסיון לפגוע באזרחי ישראל".

בתוך כך, גם היום אוטובוסים עשו עשו דרכם מרחבי לבנון לעבר הגבול עם ישראל, כאשר עשרות רבות של לבנונים הגיעו למקום, ועמדו לא רחוק מנקודת העימות.

כזכור, אתמול במצב דומה צבא דרום לבנון פרס מחסומים והרחיק אנשים מאזור הגבול. באירוע שהתרחש בשעות הצהריים המאוחרות נורה אחד המפגינים הלבנונים, ומאוחר יותר נקבע מותו.