שר הביטחון בני גנץ הודיע כי "אושר המנגנון החדש להעברת הכסף הקטארי לרצועת עזה". עוד הוסיף כי עמד בקשר עם גורמים קטאריים "שהבינו את הצורך הישראלי", והסביר כי הוא בוחן "מנגנון נוסף במסגרתו יועבר כסף באופן מפוקח" באמצעות הרשות הפלסטינית.

"אנחנו מחזקים את הקשר עם הרשות הפלסטינית והגורמים המתונים באזור, תוך שאנחנו מאפשרים לפלסטינים ברצועת עזה את התנאים ההומניטאריים הבסיסיים הנדרשים להמשך החיים, לצד המשך המאמצים להשבת השבויים והנעדרים הביתה", אמר.

כחלק מהמדיניות הזו, הבהיר, החליטה ישראל "לשנות ולשפר מנגנון העברת הסיוע ההומניטארי של קטאר לתושבי הרצועה, וזאת בכדי לוודא שהכסף מגיע למי שבאמת נזקק לו".

  • הדרישות של קטאר וההסתייגויות של ישראל: מאחורי המגעים להסדרה מול חמאס

הכסף הקטארי ברצועת עזה (צילום: רויטרס)
הכסף הקטארי ברצועת עזה (צילום: רויטרס)

לצד הדלק שנקנה על ידי האו"ם באמצעות המימון של קטאר, יוכנס הכסף שנועד לסייע למאות אלפי נזקקים, באמצעות מנגנון שבו האו"ם יעביר את הכסף לבנק בעזה, ומשם ימשכו הנזקקים ישירות את הקצבה, כשלישראל ישנה יכולת הפיקוח על רשימת הזכאים.

"אני מבקש להודות לקטאר שלוקחת על עצמה תפקיד חיובי באזור, ולהודות באופן אישי לשליח האו"ם למזרח התיכון, למחלקת המדינה ולשגרירות ארה"ב. אני מבקש להודות גם למצרים שלוקחת חלק חיוני בשמירה על השקט באזור, ולכל השותפים שסייעו בקידום התהליך שמטרתו לאפשר סיוע למי שזקוק לו תוך שמירה על ביטחון ישראל", ציין גנץ בסוף דבריו.

הסכיום על המנגנון החדש להנגשת הסיוע הקטארי למשפחות נזקקות ברצועת עזה, שהובל על ידי מערכת הביטחון והיחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים יראה כך ויכלול את הסעיפים הבאים:

  • לא יהיו יותר העברות של כספים במזומן.
  • הכסף יועבר באמצעות העברה בנקאית מקטאר לחשבון האו"ם בניו יורק, ומשם לבנקים ברמאללה ולאחר מכן לסניף הבנק ברצועת עזה.
  • סוכנות ה-WFP, היא שתממש בפועל את המנגנון ברצועה ותנפיק כרטיסים ייעודיים למשיכת כספים, שיחולקו שמית לפי המוטבים על פי רשימה שאושרה על ידי מערכת הביטחון הישראלית.
  • החל משבוע הבא יעברו לחשבון האו"ם 10 מל"ד. מרגע העברת הכספים האו"ם יחל בתהליך הנפקת הכרטיסים וחלוקת הכספים. התהליך לחלוקת כלל הסיוע החודשי צפוי להסתיים עד לסוף חודש ספטמבר. בחודש שלאחר מכן, הסיוע יועבר באופן מיידי.
  • ההסכם בשלב זה הוא עד סוף השנה הנוכחית.
  • ההסכם גובש לאחר ניהול משא ומתן בין האו"ם לקטאר.

כזכור, בתחילת השבוע נורתה רקטה אחת מרצועת עזה לשטח ישראל, הראשונה מאז מבצע "שומר החומות" בחודש מאי האחרון.

ראש הממשלה נפתלי בנט ביקר יממה לאחר הירי יחד עם גנץ באוגדת עזה, ואמר בעקבות הירי כי "המשימה שלנו היא לתת ביטחון ארוך טווח לתושבי הדרום ולתושבי עוטף עזה. אנחנו נפעל בזמן, במקום ובתנאים שמתאימים לנו, ולא לאף אחד אחר. מבחינתנו הכתובת בעזה היא חמאס. לא סוררים ולא אף אחד אחר, אלא חמאס".