ארגון חמאס פרסם אתמול קריאה ל"יום זעם" של הפלסטינים במטרה להגן על האסירים הביטחוניים בבתי הכלא בישראל, על רקע בריחת ששת האסירים מכלא גלבוע השבוע והמהומות בבתי הסוהר אתמול, ואף קרא לתושבים להתעמת עם כוחות הביטחון "מרפיח ועד ג'נין".

תפילת הבוקר של יום השישי שהתקיימה היום (שישי) במסגד אל-אקצא עברה בשקט יחסי למעט מספר קריאות הסתה שהורגעו על ידי המשטרה. כוחות הביטחון והמשטרה נערכים כעת לאירועי הפרות סדר שעלולים להתרחש במהלך תפילת הצהריים, כולל אירועים אלימים במיוחד, כפי שהיה בעת מבצע "שומר החומות".  

במקביל, באוגדת איו"ש נערכים לכך שהפרות הסדר האלימות בגזרה יימשכו גם במהלך סוף השבוע הקרוב, ואף הוכרז על עוצר יציאות לוחמים.

בימים האחרונים התפתחו הפרות סדר אלימות, שבהן היו חיכוכים עם כוחות צה"ל בשמונה מוקדים. בשלב הזה היקף הפלסטינים שלוקחים חלק בהפרות הסדר אינו גדול ועומד על 500־700 בכל המוקדים, אבל בצה"ל נערכים גם לאפשרות כי הפרות הסדר יהפכו לאלימות יותר ואף נערכים לתרחישים שבהם גם יבוצע ירי חי על ידי מחבלים, כפי שהתרחש בליל רביעי בכיכר איו"ש באחת מהכניסות לרמאללה. בנוסף, בצה"ל תגברו את האבטחה על צירי התנועה מחשש לפיגועי ירי. 

ברצועת עזה בימים האחרונים נשמר השקט באופן יחסי, אבל למערכת הביטחון ברור כי התפתחות באיתור המחבלים, שחמישה מהם משתייכים לארגון הג'יהאד האסלאמי, לכידתם או הריגתם במהלך מעצרם, עשויות להוביל להסלמה ואף לירי רקטות לעבר ישראל.

במערכת הביטחון החליטו אתמול להעלות את רמת הכוננות לדרגה 3 - אחת מתחת לגבוהה ביותר, והמשטרה תתגבר כוחות בריכוזי קהל ובמרכזי קניות ברחבי הארץ.

הפלסטינים מדווחים על עשרות פצועים עד כה במוקדי העימותים, הנערכים בכל חלקי הגדה. בסך הכל התמודד צה"ל עם התפרעויות בשישה מוקדים עיקריים של הפרות סדר אלימות ברחבי יהודה ושומרון.

גורמים בצה"ל אמרו אתמול כי אוגדת יהודה ושומרון תוגברה לקראת הפרות הסדר ופעולות ההזדהות עם האסירים הביטחוניים שעתידות להתקיים היום, וההערכה הרווחת היא שהפלסטינים יגבירו את עוצמת פעולות המחאה במוקדי החיכוך.