בשבועות האחרונים נחשפה התארגנות טרור נרחבת של ארגון החמאס ברחבי יהודה ושומרון שהוכוונה על ידי בכירי חמאס בחו״ל במטרה לבצע פיגועים בשטחי איו"ש וירושלים, לרבות אפשרות לביצוע פיגועי תופת בישראל - כך הותר היום (שני) לפרסום. גורם בכיר בשב"כ מסר: "מדובר בסיכול מבעוד מועד, נרחב ומשמעותי של תשתית טרור מסוכנת שתכננה שורה של פיגועים קשים".

במסגרת המבצע המשותף לשב"כ, צה"ל ומשטרת ישראל, נעצרו בשבועות האחרונים למעלה מ- 50 פעילי חמאס ברחבי יהודה ושומרון, אשר היו מעורבים בהקמת תשתית הטרור ונתפסו כספים, אמצעי לחימה, נשקים וציוד להכנת מטענים וחגורות נפץ.

גורם בכיר בשב"כ מסר: "מדובר בסיכול מבעוד מועד, נרחב ומשמעותי של תשתית טרור מסוכנת שתכננה שורה של פיגועים קשים. מטרת פעילות הטרור המאומצת של פעילי החמאס בחו"ל ובעזה אל מול הפעילים שטחי איו"ש, הינה לערער את היציבות באזור, תוך שמשיתים מחיר כבד על התושבים המקומיים. שירות הביטחון הכללי, יחד עם צה"ל ומשטרת ישראל, ימשיכו בטיפול נחוש במאמצי הגיוס וההתעצמות של חמאס באיו"ש, במטרה להגיע לכלל הגורמים אשר יהיו מעורבים במאמצים אלו ולסכלם מבעוד מועד".

פיצוץ חומרי הנפץ שאותרו. צילום: דובר צה"ל

במבצע לקחו חלק גדודי התעסוקה המבצעית במרחב יהודה ושומרון ויחידות מיוחדות שביצעו שימוש במגוון אמצעים לסיכול התשתית. כחלק מפעילות הכוחות, לוחמי יחידות מובחרות וביניהן יחידת דובדבן סיכלו ועצרו מספר רב של פעילים תפסו אמצעי לחימה רבים, וחומרי נפץ המתאימים לבניית מספר חגורות נפץ. פעילות מודיעינית ייחודית הביאה ללוחמים בקצה המבצעי מודיעין ויכולות מתקדמות, גם באמצעות שיתופי הפעולה המבצעיים עם שב"כ ומשטרת ישראל.

הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי בשיח עם מפקדים לוחמים בחטיבת הקומנדו: ״ביצעתם את המשימה שלכם היטב, סיכלתם תשתית טרור רחבה ובזכותכם לעם ישראל יש יותר שקט וביטחון. השנים האחרונות, הן שנים בטוחות ואחת הסיבות לכך היא אתם, הלוחמים - אינכם יודעים מכמה משפחות מנעתם צער רב. אני סומך עליכם באימונים, בשגרה ובפעילות המבצעית״.

מעצר בשטחים (צילום: דובר צה''ל)מעצר בשטחים (צילום: דובר צה''ל)

גיוס והקמת תשתית באיו"ש

הפעילות שסוכלה מומנה ונוהלה על ידי בכירי חמאס ובראשם צאלח עארורי, סגן יו"ר תנועת החמאס וראש "מרחב הגדה" - גוף הממוקם בחו״ל ופועל להניע פעילות חמאס ביהודה ושומרון וירושלים.

לצידו של עארורי פועלים מגורשים נוספים, אשר אחד הבולטים שבהם הוא זכריא נג'יב, במקור תושב מזרח ירושלים, מחוטפי החייל נחשון וקסמן ז"ל, אשר שוחרר ב"עסקת שליט" ופועל לקידום פעילות החמאס בשטחי איו"ש; כך, בשנת 2019, נחשפה מעורבותו בתכנון פיגוע התנקשות באישים ישראלים.  זכריא זוהה כאחד המעורבים המרכזים במאמץ להקמת תשתית טרור זו.

כאמור, לתשתית הטרור גויסו פעילים מאזורים שונים ביהודה ושומרון - רמאללה, חברון וג'נין, כאשר אחד הפעילים המרכזיים אשר הובילו את הקמת התשתית בשטח הוא חיג'אזי קואסמה.

חיג'אזי קואסמה, פעיל חמאס מוכר מחברון, בן 37, נעצר בעבר מספר פעמים בגין פעילות בחמאס ותכנון פיגועים. חיג'אזי הינו בן למשפחת פעילי חמאס בולטים בהם מחמוד קואסמה, אשר גורש ב"עסקת שליט" לעזה ופועל משם להניע פעילות חמאס באיו"ש.
חיג'אזי גייס פעילים באיו"ש ובכלל זה את חמזה זהראן, פעיל חמאס בן 40 מהכפר בידו הסמוך לרמאללה. 

מיליון דולר תמורת פיגוע חטיפה

על מנת לקדם את הפיגוע, נפגש חיג'אזי עם בכירי המפקדה בחו"ל וקיבל הנחיות לביצוע הפיגועים, כמו כן הוצע לו ע"י צאלח ערורי סכום של כמיליון דולר באם יממש פיגוע חטיפה. בהמשך הועברו לידיו מאות אלפי שקלים לטובת הנעת הפעילות.

חמזה, אשר נעצר בעבר מספר פעמים בגין מעורבות בפעילות חמאס ובתכנון פיגועים - הצטרף גם הוא למאמץ להקמת תשתית הטרור וגייס בין השאר את אחיו אחמד זהראן וכן, אחים ובני משפחה נוספים. אלה פעלו באמצעות הכספים שקיבלו מחו"ל, להשגת אמצעי לחימה וייצור חומרי נפץ אשר נתפסו במהלך הפעילות לסיכול התשתית.

יוזכר כי בתאריך ה-26/9, במהלך הפעילות בכפר בידו לסיכול התשתית, נהרג אחמד זהראן, יחד עם שני פעילים נוספים שפעלו עימו, במהלך חילופי אש עם כוחות הביטחון.

איתור ותפיסת חומרים להרכבת מטעני נפץ

חקירות הפעילים בשב"כ הובילה לפעילות בשטח במסגרתה נתפסו אמצעי לחימה רבים של התשתית. בין השאר - נתפסה כמות של חומרי נפץ המתאימה לבניית 3-4 חגורות נפץ. מחמד אבו אל חסן, פעיל חמאס מבורקין ועא ע'אני ח'דור, פעיל חמאס מבית סירא - זוהו כדמויות המרכזיות אשר עסקו ביייצור חומרי הנפץ.

פעילי חמא"ס מחו״ל ומעזה ממשיכים, כל העת, במאמצים לגייס תושבים מאיו"ש לטובת פעילות טרור. מאמצים אלו כוללים  הזרמה מתמשכת של מימון לפעילות טרור מגוונת.  אחד המעורבים הבולטים הוא מוסא דודין, מגורש "עסקת שליט" מאזור יתיר, מקורבו ויד ימינו של צאלח עארורי, המעורב בהכנסת כספי טרור באמצעות שליחים לחמאס באיו"ש, פעילות שהובילה לאחרונה לסיכול תשתית טרור באזור חברון.