"הם מושכים זמן ומתעתעים בעולם": מחבר הספר "איראן והמפרץ הפרסי" (הוצאת רסלינג, 2012), רועי כהנוביץ', המשמש כחוקר של איראן, הפוליטיקה והתרבות האיראנית, שוחח עם גדי נס ברדיו צפון 104.5FM, וטען: "צריך לקחת את האיומים של איראן על ישראל כפי שפורסמו ב'טהרן טיימס' ברצינות רבה, ולעשות את השיקולים שלנו".

"כמו כל איום שמגיע, צריך לקחת אותו ברצינות", המשיך. "אירגונים נוספים כמו חיזבאללה בלבנון, הם כלי שרת בידיי האיראנים לנסות ולתקוף את מדינת ישראל. עם זאת, עדיין לא צריך להיכנס לפאניקה או לבונקר". 

"מתקפה ישראלית או משולבת עם האמריקאים, היא לא מה שתימנע מהאיראנים לחתור לנשק גרעיני", הוסיף המומחה. "מדובר במדינה שהיא מדעית, שרואה את עצמה כסוג של מעצמה, עם למעלה מ-80 מליון איש, שחלק גדול מהם משכילים מאוד. אם נלך אחורה בהיסטוריה, איראן ראתה עצמה כסוג של מעצמה אזורית. כמדינה ריבונית, היא מאמינה שנשק או טכנולגיה גרעינית יאפשרו לה לעשות קפיצת מדרגה למעצמה עולמית", אמר עוד.

תרגיל צבאי של איראן (צילום: Iranian Army/WANA (West Asia News Agency)/Handout via REUTERS)תרגיל צבאי של איראן (צילום: Iranian Army/WANA (West Asia News Agency)/Handout via REUTERS)

"מה תהיה תגובה ישראל והאמריקאים או במישור הדיפלומטי או במישור הצבאי? זה אני לא יודע. מה שכן במידה ותהיה התקפה זה לא ימנע מהאיראנים להמשיך בתוכנית הגרעין, אולי רק יעכב אותם במספר שנים, אבל לא יעצור אותם לחלוטין", המשיך.

שיחות הגרעין בווינה בין איראן למעצמות (צילום: EU Delegation in Vienna/Handout via REUTERS)שיחות הגרעין בווינה בין איראן למעצמות (צילום: EU Delegation in Vienna/Handout via REUTERS)

"האיראנים מוציאים מודיעין על מדינת ישראל, בדיוק כפי שמדינות מערב אוספות מודיעין עליה", התייחס לפרסום "מפת המטרות" מהטהרן טיימס שפורסמה הבוקר. "הם יודעים בדיוק מה נקודות התורפה של מדינת ישראל, ויודעים אילו ערים רלוונטיות מבחינת אסטרטגית. הם גם אומרים בעצמם שתל אביב וחיפה יהיו הראשונות שיחטפו מתקפה רצינית ברגע שתיפתח חזית עם ישראל".