הותר היום (חמישי) לפרסום, כי במסגרת פעילות משותפת של שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל, נעצרו שני חשודים, שבמסגרתם חקירתם עלה כי גוייסו על ידי תשתית ריגול וטרור של ארגון החמאס ברצועת עזה, המפעילה סוכנים בתוך ישראל, בהכוונתם של פעילי טרור מעזה, וביניהם מחמד חלאוה. נגד השניים הוגשו כתבי אישום, המייחסים לשניים עבירות ביטחוניות חמורות.

תקיפת מצבור תמ"ס סודי של חמאס. צילום: דובר צה"ל

השניים, חסין ביארי, בן 30, אזרח ישראלי מיפו לו משפחה ברצועת עזה ומחמוד אחמד, בן 33, תושב רצועת עזה אשר החזיק בהיתר מסחר לכניסה לישראל, נפגשו עם מפעיליהם בחמאס בזמן שהותם ברצועת עזה, לטובת קבלת המשימות ובהמשך קיימו עם מפעיליהם קשר חשאי-מבצעי מתמשך.

מחקירתו של מחמוד אחמד, עלה כי גוייס לתשתית הריגול במהלך שנת 2019 וכי במסגרת פעילותו ביצע עבורה משימות איסוף מידע על מערכות כיפת ברזל ברחבי הארץ וכן פעל לצילום חשאי של חיילי צה"ל בתחנה מרכזית אשקלון.

המידע שהצטבר בחקירתו של הנאשם השני, חסין ביארי, לימד כי הוא גויס לתשתית הריגול במהלך השנה החולפת והספיק לממש משימות איסוף למול בסיסים צבאיים, חיילי צה"ל ומערכות כיפת ברזל ברחבי הארץ, תוך התחזות לשליח אוכל כשהוא רוב אופניים חשמליים. בנוסף, התבקש ביארי על ידי החמאס להסית את האוכלוסיה הערבית בישראל כנגד המדינה, להשיג אמצעי לחימה ולבצע פיגוע בשטח ישראל. 

היום הוגש לבית המשפט המחוזי בלוד על ידי פרקליטות מרכז כתב אישום כנגד חסין ביארי, בעוד לבית המשפט המחוזי בבאר שבע הוגש באותו מועד על ידי פרקליטות דרום כתב אישום כנגד מחמוד אחמד. 

חקירות אלו, אשר מתווספות לחקירות קודמות שבוצעו בשנתיים האחרונות למול סוכני תשתית ריגול חושפות פעם נוספת את העובדה כי חמאס מנצלת את מעברי הגבול לטובת קידום פעילות טרור בישראל וגורמת לאזרחים לסכן את משפחותיהם בישראל וברצועת עזה. בנוסף, פעילות זו כפי שנחשפה, ממחישה כיצד חמאס מנצל את היתרי המסחר לטובת פעילות טרור. 

בתוך כך, השבוע חשף דובר צה״ל בערבית, סא״ל אביחי אדרעי, כי תשתית טרור של חמאס נחשפה באוניברסיטת א-נג׳אח בשכם. התשתית נחשפה בפעילות משותפת של צה״ל והשב״כ. בהתאם לכך, 11 פעילים של חמאס נעצרו באוניברסיטה, בחשד שהיו מעורבים בפעולות של העברת כספים, ארגון עצרות תמיכה בחמאס, ופעולות הסתה.